V reakci na to, že západní představitelé neustále vyostřují rétoriku proti Rusku, ruská státní televize nyní ve video simulaci neomylně připomněla možnost ruského jaderného úderu proti západním metropolím.
Podle televize Rossija 1 by ruská balistická raketa nedávno představeného nejnovějšího typu „Sarmat“, která by byla odpálena z ruské exklávy Kaliningrad, mohla dosáhnout Berlína za 106 sekund, Londýna za 202 a Paříže za 200 sekund. Je veřejným tajemstvím, k němuž se šéf Kremlu při představení této nejmodernější mezikontinentální strategické zbraně otevřeně vyjádřil, že Západ v současnosti nemá žádné prostředky, jak se proti ní bránit.
Moskva nedávno úspěšně otestovala svou nejmodernější mezikontinentální balistickou raketu RS-28 Sarmat, která údajně dokáže obejít veškerou stávající protivzdušnou obranu. USA a jejich spojenci v NATO v současné době nemají ve výzbroji žádné hypersonické zbraně.
Grafika v pořadu ukázala (viz obrázek), jak ruské rakety mohou během velmi krátké doby dosáhnout například Londýna. „Musíte se podívat na tento obrázek. Počítejte ty vteřiny! Dokážou to?“ komentoval to jeden z hostů ve videu a na adresu Západu dodal: „Vy to jinak nechápete!“
Je jasné, že v případě takového útoku by „nikdo nepřežil.“ Podle britského deníku Daily Mail ruský vysílač zřejmě reaguje na prohlášení britského ministra obrany Bena Wallace, který se vyslovuje pro útoky na ruská infrastrukturní zařízení.
Zdá se, že Spojené království vedou váleční štváči
Velká Británie získala zvláštní zmínku na serveru Rossija 1 za svou mimořádně agresivní válečnou politiku. V jiném pořadu byl představen scénář útoku ruského podvodního dronu Poseidon na britské ostrovy – dron může po nabití nést jaderné hlavice o síle až 100 megatun. Ani v tomto případě proti němu neexistuje obrana.
Moderátor to vysvětlil: „Výbuch tohoto termonukleárního torpéda u britského pobřeží by vyvolal gigantickou vlnu o výšce až 500 metrů. Taková vodní smršť je zároveň nositelem extrémních dávek radiace. Pokud se přežene přes britské ostrovy, promění to, co z nich zbylo, v radioaktivní poušť.“
Zdá se, že britská ministryně zahraničí Liz Trussová si stále neuvědomuje nebezpečí šťouchnutí do medvěda. Právě minulý týden Trussová formulovala nový britský válečný cíl, kterým je úplné vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny, včetně Krymu, který se v referendu organizovaném Moskvou v roce 2014 vyslovil pro připojení k Rusku.
Strategie NATO, která spočívá ve vedení zástupných válek proti Rusku, má velmi vážné důsledky.
Západní země upustily od strategického dialogu
Spojené státy, Francie a Velká Británie se stále více odklánějí od zásad stanovených k zamezení konfliktu mezi jadernými zeměmi „spolu s celým NATO, které se staví do pozice jaderné aliance“, zdůraznil vysoce postavený ruský diplomat.
Ředitel odboru pro nešíření zbraní a kontrolu zbrojení ministerstva zahraničí Vladimir Jermakov agentuře TASS řekl, že západní lídři by se měli vzpamatovat. „Je nezbytné potvrdit zásadu, že je třeba minimalizovat rizika jaderné války, která nesmí být nikdy rozpoutána, a to zejména formou prevence jakéhokoli ozbrojeného konfliktu mezi jadernými mocnostmi. Rusko tuto zásadu přísně dodržuje,“ uvedl Jermakov.
„Když už mluvíme o nebezpečích, která se objevují v současných podmínkách, rád bych poznamenal, že by bylo užitečné, aby si západní země pod vedením USA, které zachvátila bezprecedentní rusofobie, jasně uvědomily, že nezodpovědná eskalace jejich protiruských akcí je naprosto nepřijatelná,“ dodal.
USA upustily od strategického dialogu s Ruskem o aktualizaci Smlouvy o omezení a snížení počtu strategických útočných zbraní (New START). „Vycházeli jsme z toho, že by to pomohlo vytvořit předpoklady pro konstruktivní dialog a případně pro vypracování konkrétních dohod,“ vysvětlil vysoký ruský diplomat.
„Američané však tuto interakci přerušili pod záminkou vývoje kolem Ukrajiny. Vzali jsme to na vědomí,“ dodal.
Rozšiřování NATO překročilo červenou linii
Připomínáme, že USA rozmístily v Evropě a asijsko-pacifickém regionu pozemní rakety středního a kratšího doletu, aby dále vyhrotily situaci a vyvolaly závody ve zbrojení.
Jermakov agentuře TASS řekl, že samo o sobě vytváření hypersonické výzbroje neodporuje žádným mezinárodním smlouvám.
Již dříve ruský prezident Vladimir Putin varoval válečné štváče před vměšováním do ukrajinského konfliktu a slíbil „bleskovou“ reakci. Putin je známý tím, že drží slovo.
V aktuálním vydání švýcarského týdeníku Weltwoche (č. 17/22) bývalý předseda SPD Oskar Lafontaine ostře kritizuje politiku německého kancléře Olafa Scholze vůči Ukrajině: „Pokud se nepodaří brzy dosáhnout vyjednaného míru, zvýší se nebezpečí jaderné války, protože odpovědní činitelé v Moskvě jsou přitisknuti zády ke zdi a hazardéři ve Washingtonu už léta věří, že se jaderná válka může omezit na Evropu.“