Polsko je připraveno na rozmístění Amerických jaderných zbraní

Jaderné zbraně

Prezident Andrzej Duda prohlásil, že Polsko je otevřeno k umístění Amerických jaderných zbraní v situaci, kdy se Rusko ocitlo v konfliktu s Ukrajinou.

V pondělním rozhovoru pro Polský deník Fakt přiznal, že otázka umístění Amerických jaderných zbraní v jeho zemi, která je mnohem blíže Ruskému území, „je již nějakou dobu předmětem Polsko-Amerických rozhovorů.“ USA mají v současné době jaderné zbraně umístěny v pěti členských zemích NATO: Belgie, Itálie, Německo, Nizozemsko a Turecko.

„Už jsem o tom několikrát mluvil,“ pokračoval Duda. „Musím se přiznat, že když jsem byl o to požádán, prohlásil jsem, že jsme připraveni.“

Důvodem pro takový postoj je podle něj to, že „Rusko stále více militarizuje“ svou exklávu Kaliningrad, jež sousedí s Polskem a Litvou, a dodal, že Moskva rozmístila své jaderné zbraně také v Bělorusku.

Rozhodnutí umístit taktické jaderné zbraně v sousedním státě, který je zároveň klíčovým spojencem Moskvy, oznámil Ruský prezident Vladimir Putin v loňském roce. Tehdy tvrdil, že tento krok byl vyvolán rozhodnutím Velké Británie dodávat Ukrajině munici s ochuzeným uranem. Prezident rovněž poukázal na to, že USA drží jaderné zbraně v Evropě již desítky let.

Duda dále vysvětlil, že „pokud se naši spojenci rozhodnou rozmístit jaderné zbraně v rámci jaderného sdílení také na našem území, aby posílili bezpečnost východního křídla NATO, jsme na to připraveni.“

Připomněl, že Polsko má jako člen NATO určité povinnosti a „v tomto ohledu prostě provádíme společnou politiku.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v lednu prohlásil, že Moskva považuje jaderné prostředky USA, Velké Británie a Francie za „jednotný jaderný arzenál namířený proti Ruské federaci“, neboť NATO vyhlásilo, že Rusko je „hlavní hrozbou.“ Dodal, že Rusko tuto skutečnost zohledňuje ve své jaderné politice.

Moskva opakovaně prohlásila, že jaderná válka nesmí být rozpoutána a že nikdy nehrozila použitím svého atomového arzenálu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x