Analytici: Tvrzení Izraele o bombardování nemocnice v Gaze nejsou věrohodná

Bombový útok na nemocnici v Gaze

Odborníci analyzující videozáznamy a audiozáznamy zjistili, že tvrzení Izraele, že za smrtící bombový útok na nemocnici al-Ahlí v Gaze jsou zodpovědní Palestinští ozbrojenci, je značně rozporuplné.

Bombový útok na nemocnici v Gaze

Tvrdí to nevládní organizace Earshot, která se specializuje na analýzu zvukových záznamů z konfliktních oblastí a případů porušování lidských práv, a výzkumná agentura Forensic Architecture, která sídlí na Londýnské univerzitě.

Křesťany provozovaná nemocnice, známá také jako Baptistická nemocnice, byla zničena výbuchem. Podle Palestinského ministerstva zdravotnictví při výbuchu zahynulo přibližně 500 lidí.

Izraelské úřady zveřejnily dva důkazy, které podle nich dokazují, že budovu zasáhla Palestinská raketa: Na videozáznamu je vidět salva Palestinských raket letících z východu na západ, přičemž jedna z nich se zřejmě se zábleskem rozpadla a dopadla na nemocnici, a zachycený telefonní hovor, v němž bojovníci Hamásu údajně hovoří o tom, jak rakety vypálené skupinou Islámský džihád nedoletěly a dopadly do Gazy.

„Měl by to vědět celý svět: Na nemocnici v Gaze zaútočili barbarští teroristé z Gazy, a ne Izraelské obranné síly,“ napsal Izraelský prezident Benjamin Netanjahu.

Týmy katarské Al-Džazíry a Britské televizní stanice Channel 4 však video prostudovaly a dospěly k závěru, že záblesk nemůže souviset s následným výbuchem v nemocnici. Al-Džazíra poznamenala, že záblesk „ve skutečnosti odpovídá tomu, že Izraelský protiraketový systém Železná kopule zachytil raketu vypálenou z pásma Gazy a zničil ji ve vzduchu.“

Na druhém videozáznamu natočeném poblíž místa výbuchu je slyšet, jak přilétající raketa nebo střela před dopadem na nemocnici sviští vzduchem. Earshot toto video prostudoval a zjistil, že frekvence přilétajícího projektilu naznačuje, že se „k nemocnici přiblížil ze severovýchodu, východu nebo jihovýchodu“, zatímco Izrael tvrdil, že se přiblížil ze západu.

Forensic Architecture potvrdila závěry organizace Earshot a uvedla, že střela pravděpodobně přišla ze směru od Izraele. Další analýza kráteru zanechaného v nemocnici ukázala na přílet ze severovýchodu, uvedla agentura.

Earshot také prostudoval telefonní záznam a zjistil, že na rozdíl od většiny hovorů, při nichž jsou hlasy obou stran přenášeny na stejném zvukovém kanálu, se nahrávka skládá ze dvou odděleně nahraných hlasů spojených dohromady. Ačkoli Earshot uvedl, že „nemůže kategoricky tvrdit, že slyšitelný dialog je falešný… úroveň manipulace, která je nutná ke sestříhání těchto dvou hlasů dohromady, jej diskvalifikuje jako zdroj věrohodného důkazu.“

Bezprostředně po bombovém útoku napsal poradce Izraelské vlády Hananya Naftali na X (dříve Twitter), že „Izraelské letectvo zasáhlo základnu teroristů Hamásu v nemocnici v Gaze“, a o několik minut později tweet smazal.

Nicméně americký prezident Joe Biden se postavil na stranu Izraelského líčení událostí, zatímco Izrael zůstává v celém Arabském světě viníkem. „Všichni tady věří, že za to nese odpovědnost Izrael,“ uvedl pro CNN Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safádí. „Izraelská armáda tvrdí, že to tak není, ale… zkuste najít někoho, kdo tomu v této části světa uvěří.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x