WHO chce získat rozsáhlou globální moc nad pandemickou politikou

Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že země podepíší nové dohody, které by jí daly rozsáhlé pravomoci při určování globální pandemické politiky.

Nedospěli však k jednoznačné shodě v tom, čím se pandemie liší od epidemií nebo endemických onemocnění.

V době, kdy členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) jednají o nových dohodách o centralizaci řízení pandemií s ročním rozpočtem přes 31,5 miliardy dolarů, by se dalo předpokládat, že všichni měli jasno v tom, co to vlastně pandemie je.

Přesto tomu tak není.

The Defender uvádí: Přestože země budou za dva měsíce hlasovat o nové Pandemické smlouvě a změnách Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR), které mají WHO udělit široké pravomoci v oblasti řízení pandemií, neexistuje žádná všeobecně přijatelná definice „pandemie.“

Jaký stupeň závažnosti je zapotřebí? Jak rozsáhlá musí být? Jaká část populace musí být ohrožena?

Epidemie běžného nachlazení překračující hranice odpovídá mnoha definicím pandemie, stejně jako opakování středověké černé smrti.

Mezinárodní dohody se obvykle uzavírají na základě definovatelného problému, ale svět se chystá investovat desítky miliard bez pevného předpokladu ohledně nákladů a přínosů.

Jinými slovy, neexistuje jasná shoda na tom, co Světové zdravotnické shromáždění vlastně schvaluje.

Historie pandemií
Když se nyní mluví o pandemii, obvykle se tím myslí celosvětové šíření SARS-CoV-2, které začalo v roce 2019.

To slovo vyvolává představy prázdných ulic a uzavřených trhů, maskovaných tváří a mlčenlivých lidí stojících metr od sebe.

To vyvolává pocit naléhavosti, na který v současné době reagují tvůrci politik prostřednictvím návrhu nových pandemických dokumentů.

Mnohé dokumenty o prevenci, připravenosti a reakci na pandemie (PPPR) naznačují, že tyto politiky jsou nezbytnou reakcí, když tvrdí, že v příštích 25 letech existuje 50% pravděpodobnost pandemie podobné COVID-19, nebo se odvolávají na ekonomické náklady COVID-19, aby podpořily tvrzení o návratnosti investic.

Tento přístup je problematický, protože nerozlišuje mezi přímými náklady na onemocnění a účinky velmi neobvyklé reakce.

Etymologie slova „pandemie“ pochází ze starořeckého slovního základu dêmos (δῆμος, lid, populace) s příbuzným „epidemie“ a „pandemie.“

Předpona pan- (starořecky πάν) obecně znamená všechen nebo každý; pandemie je tedy odvozena od starořeckého pojmu πάνδημος (z celého lidu nebo patřící celému lidu, veřejnosti).

Výraz se obvykle vztahuje k infekčním nemocem, i když některá použití slova pandemie mohou být obecněji hovorová, například se hovoří o „pandemii obezity.“

Od endemických nemocí se pandemie (a epidemie) liší tím, že postihují velký počet lidí v relativně krátkém časovém úseku a nad rámec běžné očekávané délky života.

V povědomí lidí se pandemie liší od epidemií širším geografickým rozšířením přes hranice států.

Některé z nejhorších pandemií zaznamenaných v historii následovaly po dobytí Ameriky Evropany, kteří přinesli nové patogeny imunologicky naivní populaci. Takové podmínky v dnešním globalizovaném světě neexistují.

Jiné ničivé pandemie byly způsobeny bakteriemi, jako je cholera nebo mor, z nichž poslední byla zodpovědná za černou smrt ve 14. století, která vyhubila snad třetinu Evropské populace.

Zlepšená hygiena a objev antibiotik od té doby zásadně snížily hrozbu bakteriálních infekcí, které byly kdysi hlavní příčinou pandemií.

Poslední velkou pandemií, které svět čelil před COVID-19, byla Španělská chřipka v roce 1918. Proto se až do pandemie COVID-19 „pandemická připravenost“ téměř všeobecně vztahovala na pandemie chřipky.

WHO zveřejnila svůj první pandemický plán pro chřipku v roce 1999, motivovaný prvními zaznamenanými případy nákazy lidí ptačí chřipkou H5N1.

Plán byl několikrát aktualizován, naposledy v roce 2009, a definuje několik „pandemických fází.“

Jedná se o jediné definice pandemie, které WHO zveřejnila v oficiálních pokynech a které jsou i nadále specifické pro chřipku.

Kontroverzní prasečí chřipka
Když WHO v roce 2009 vyhlásila prasečí chřipku H1N1 za pandemii, přestože nebyla o nic závažnější než běžná sezónní chřipka, rozpoutala se polemika o tom, co se rozumí „pandemií.“

Zatímco pandemický plán WHO se vždy zaměřoval na šíření nového podtypu chřipky, aniž by vyžadoval, aby byl mimořádně závažný, definice na internetových stránkách WHO zněla po dobu šesti let:

„K pandemii chřipky dochází, když se objeví nový chřipkový virus, proti kterému nemá lidská populace imunitu, což vede k několika souběžným epidemiím po celém světě s obrovským počtem úmrtí a onemocnění.“

V reakci na dotaz novináře CNN, který zpochybnil potřebu „enormní“ závažnosti, byla v květnu 2009 změněna definice pandemické chřipky na domovské stránce WHO a byla z ní odstraněna formulace „s enormním počtem úmrtí a onemocnění.“

Namísto toho nová definice upřesňovala, že „pandemie mohou být jak mírné, tak závažné, co se týče počtu onemocnění a úmrtí, které způsobují, a závažnost pandemie se může v jejím průběhu měnit.“

Ačkoli definice na webových stránkách neměla žádné praktické dopady, skutečnost, že ke změně došlo krátce před vyhlášením prasečí chřipky za pandemii, vyvolala podezření.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post WHO chce získat rozsáhlou globální moc nad pandemickou politikou first appeared on Akta […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x