Putin varuje před bleskovou reakcí, pokud se Amerika a Západ pokusí zasáhnout do války na Ukrajině

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin varoval Spojené státy před vměšováním do války na Ukrajině a prohlásil, že pokud tak Amerika učiní, Rusko odpoví „bleskově.“

Vladimir Putin

V projevu k ruským zákonodárcům v Petrohradě Putin tuto hrozbu vyslovil právě v době, kdy Rusko prohlásilo, že ve středu 27. dubna provedlo na jihu Ukrajiny raketový úder, jehož cílem byla „velká dodávka“ zbraní dodaných do země západními zeměmi.

„Pokud se někdo pokusí zasáhnout do probíhajících událostí zvenčí a vytvořit pro Rusko nepřijatelné strategické hrozby, které jsou pro nás nepřijatelné, měl by vědět, že naše odvetné údery budou bleskové,“ řekl Putin. „Máme k tomu všechny nástroje, kterými se nyní nikdo jiný nemůže pochlubit. V případě potřeby je použijeme. A chci, aby to všichni věděli. V této věci jsme přijali rozhodnutí.“

Předpokládá se, že Putinova zastřená hrozba použití nástrojů, kterými „se nyní nikdo jiný nemůže pochlubit“, nepřímo odkazuje na ruský arzenál konvenčních balistických raket a jaderných hlavic.

Ruský vůdce neupřesnil, jaké zbraně by byl ochoten použít, ale je třeba poznamenat, že nedávno dohlížel na úspěšný test RS-28 Sarmat, supertěžké mezikontinentální balistické rakety, která je schopna nést až 10 jaderných hlavic. Očekává se, že Rusko tuto zbraň brzy nasadí.

Putin: Ruská invaze na Ukrajinu je vinou USA a NATO
Putin slíbil, že ruskou invazi na Ukrajinu ukončí zabráním území, na něž si činí nárok proruské separatistické republiky Doněck a Luhansk, a zajištěním bezpečnosti Ruskem okupovaného Krymu.

Zopakoval také své tvrzení, že válku, která v současnosti probíhá na Ukrajině, vyvolaly USA, Severoatlantická aliance (NATO) a jejich spojenci v západním světě.

„Země, které se historicky snažily zadržet Rusko, nepotřebují soběstačnou, mohutnou zemi, jako je ta naše,“ řekl Putin. „Myslí si, že je pro ně nebezpečné už jen svou existencí. To však zdaleka není pravda. To oni ohrožují celý svět.“

Putin pokračoval tvrzením, že invaze na Ukrajinu již dosáhla některých svých cílů. Ruské ozbrojené síly již dokázaly neutralizovat „reálné nebezpečí … velkého konfliktu, který by se na našem území odehrál podle cizích scénářů,“ řekl.

Vysvětlil, že NATO plánuje využít Ukrajinu jako cestu k invazi do Ruska přes separatisty ovládaný Donbas na východě Ukrajiny a Krymský poloostrov, který je mezinárodně uznáván jako součást Ukrajiny, ale Rusko jej od roku 2014 okupuje.

„Všechny úkoly týkající se speciální vojenské operace, kterou vedeme v Donbasu a na Ukrajině a která byla zahájena 24. února, budou nepochybně splněny, abychom z historického hlediska zaručili bezpečnost obyvatel Doněcké a Luhanské lidové republiky, ruského Krymu a celé naší země,“ řekl Putin.

Ruský vůdce dodal, že pokusy Západu „ekonomicky uškrtit Rusko“ prostřednictvím extrémních sankcí selhaly. Tyto pokusy o sankcionování ruského zboží označil za „hrubé“ a „nešikovné“ a slíbil, že ruská ekonomika přesune svou pozornost k přátelským zemím a investorům, kteří jsou ochotni se zemí spolupracovat.

„Jak jsem již řekl, na hrubá, často neohrabaná vnější omezení, na ničení všech civilizovaných práv a dohod, na pokusy o naši izolaci budeme reagovat větší svobodou podnikání, otevřeností k čestnému partnerství, respektem a spolehlivou ochranou vlastníků a svědomitých investorů,“ řekl.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x