Ozbrojené síly USA se radikálně zapojují do války na Ukrajině

Ozbrojené síly USA

Na sociálních sítích jsou strhující snímky. V jednu chvíli se po Ukrajině valí nebo letí kus ruské vojenské techniky. V další chvíli je z něj kouř a oheň a zbyly z něj jen trosky.

Ozbrojené síly USA

Za ukrajinskými prsty, které mačkají spouště, však stojí Američané, kteří učí ukrajinské vojáky, jak používat stále sofistikovanější vojenskou techniku, kterou Amerika posílá bojující zemi.

Rusko vtrhlo na Ukrajinu 24. února uprostřed předpovědí expertů, že Ukrajina padne během několika dnů – dokonce hodin. O více než dva měsíce později je konec války v nedohlednu, protože na Ukrajinu stále přicházejí letadla se zbraněmi ze Spojených států a Evropy.

Mluvčí ministerstva obrany John Kirby v pátek uvedl, že americká podpora Ukrajině dostává nový rozměr.

„Spojené státy zahájily výcvik ukrajinských ozbrojených sil v klíčových systémech v amerických vojenských zařízeních v Německu. Nyní toto úsilí navazuje na počáteční dělostřelecký výcvik, který ukrajinské síly již absolvovaly jinde, a zahrnuje také výcvik na radarové systémy a obrněná vozidla, který byl nedávno oznámen jako součást balíčků bezpečnostní pomoci,“ řekl.

Kirby poznamenal, že do výcviku jsou zapojeny jednotky Floridské národní gardy, které na Ukrajině cvičily ukrajinské vojáky, ale před začátkem války byly staženy.

„Nedávné setkání těchto příslušníků Floridské národní gardy s jejich ukrajinskými kolegy, jak nám bylo řečeno, bylo emotivní vzhledem k silným vazbám, které se vytvořily, když spolu žili a pracovali, než se jejich cesty v únoru dočasně rozešly,“ dodal.

Kirby poznamenal, že podpora Ukrajiny se datuje ještě před nástupem Bidenovy administrativy.

„Velký podíl na schopnosti ukrajinských vojáků bránit zemi tak dobře, jak to dělají, má výcvik, který absolvovali v posledních osmi letech a který jim skutečně pomohl zbavit se sovětské doktríny a organizace sovětské oblasti,“ řekl.

Díky americkému výcviku mají ukrajinské síly „lepší velení a řízení. Mají lepší iniciativu na bojišti. Mají kompetentní poddůstojnický sbor, který je na bojišti oprávněn činit taktická rozhodnutí,“ řekl Kirby.

„To se nestalo náhodou, a proto jsme vděční, že jsme mohli alespoň zahájit výcvik v těchto klíčových systémech, které se budou vyvíjet a – a dále zlepšovat jejich bojové schopnosti,“ řekl.

Kirby uvedl, že budou existovat další místa, kde výcvik probíhá, ale nechtěl je prozradit.

Uvedl, že asi 100 ukrajinských vojáků je cvičeno v používání amerických houfnic a asi 20 je cvičeno v radarových systémech.

Podle Kirbyho je výcvik zkomprimován tak, aby „nebyl tak časově náročný, že by je vyřadil z boje na příliš dlouho, jak si asi dokážete představit. Tito vojáci jsou dychtiví naučit se tyto nové dovednosti, ale také jsou dychtiví tyto nové dovednosti použít v konfliktu.“

Kirby řekl, že američtí instruktoři nevkročí na Ukrajinu, ale uvedl, že by mohla být zavedena nějaká forma online výcviku na dálku, „kde by se možná čas od času kontrolovalo, seznamovalo, takový druh virtuálního spojení je určitě možný.“

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x