NATO a Evropa se musí připravit na to, že je Washington opustí

NATO

Evropa a Spojené státy jsou na pokraji významného a historického rozdělení svých mezinárodních vztahů, které by v případě vítězství republikánů v prezidentských volbách mohlo do roku 2025 způsobit rozpad NATO, uvedl v sobotní zprávě časopis The Atlantic.

NATO

Bezpečnostní zájmy Evropy a GOP – které výrazně ovlivnil bývalý Americký prezident Donald Trump – nebyly nikdy tak daleko od sebe, a to navzdory „masivnímu úspěchu“ NATO jako vojenské aliance od jejího vzniku v roce 1949. Největším úspěchem bezpečnostní koalice bylo podle zprávy vítězství ve studené válce. Od té doby se etablovala jako stálý globální pilíř.

Evropa se musí připravit na období, kdy se Spojené státy stanou méně spolehlivým partnerem v případě nástupu republikána do úřadu, a to vzhledem k názorům této politické strany na válku na Ukrajině – nesmyslný a peníze odčerpávající konflikt, který se netýká USA, ale spíše Evropy.

Podle zprávy nebyl Trump v republikánské zahraniční politice výjimkou. Jeho protiválečný postoj ke konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a neúnavná kritika NATO – považuje ho za přítěž pro USA – se nyní staly ve straně zavedeným názorem. Jedním z jeho hlavních argumentů je, že prodloužená válka by mohla skončit přímým střetem mezi Spojenými státy a Ruskem.

Ani Trumpovi soupeři z GOP Ron DeSantis a Vivek Ramaswamy, kteří s ním soupeří ve volbách v roce 2024, se v obou otázkách neodchýlili od celkového stranického konsenzu.

Oba politici na prezidentských shromážděních v minulých týdnech prohlásili, že pomoc Ukrajině musí být důkladně prověřena, nebo dokonce okamžitě pozastavena. Zatímco DeSantis vystoupil s pragmatičtějším návrhem, Ramaswamy uvedl, že Rusko by si mělo ponechat ty části Ukrajiny, které v současnosti kontroluje.

Trump, DeSantis a Ramaswamy mají dohromady podporu přibližně tří čtvrtin republikánských voličů, uvádí zpráva.

Konzervativní think-tanky, které v prvních měsících války Ukrajinu jestřábími hlasy podporovaly a vyzývaly k jejímu vstupu do NATO, nyní tvrdí, že by Biden měl snížit finanční pomoc Ukrajině a vypracovat plán na ukončení konfliktu.

Tento názor sdílejí i populární konzervativní osobnosti. Nejznámější je Tucker Carlson, bývalý moderátor talk-show Fox News, který od roku 2020 zaznamenal nejvyšší sledovanost pořadu v hlavním vysílacím čase a který se ke svému pohledu na Ukrajinu vyjádřil velmi přímočaře: jde o konflikt, jehož by se Spojené státy neměly účastnit a který slouží pouze Bidenovu zkorumpovanému vedení a zbrojnímu průmyslu.

Rostoucí nálady v rámci GOP proti pokračující podpoře Kyjeva budou mimořádnou výzvou pro budoucí životaschopnost NATO.

Evropské země však zastávají opačný postoj a vidí, že válka na Ukrajině přímo ohrožuje jejich budoucnost, uvádí zpráva,

Pokud by si Rusko udrželo kontrolu nad zeměmi prostřednictvím jakékoli dohody, nevedlo by to k míru, ale k formě permanentního konfliktu, kdy jsou Rusové schopni zabrat jakoukoli půdu zemí v jeho bezprostřední blízkosti, tvrdí zpráva.

Pokud by zvítězil Trump nebo jakýkoli konzervativec, mohla by Evropa narazit na Americkou administrativu, která by pozastavila veškerou pomoc Ukrajině.

Zde by mohla být ohrožena stabilita kontinentu a NATO by se možná rozdělilo.

Evropané se na takový scénář musí připravit.

Po dlouhou řadu let Evropa v bezpečnostních otázkách převážně následovala Spojené státy.

Tato dynamika přinesla Washingtonu hmatatelné výhody, neboť posílila Americkou dominanci nad NATO a umožnila Evropanům snížit své rozpočty na obranu a investovat peníze jinam, včetně svých ekonomik.

Evropa v tomto smyslu daleko zaostává za vojenskými schopnostmi USA, které byly shromážděny v průběhu desetiletí. To se projevilo při podpoře Ukrajiny, kdy Evropané, přestože byli přesvědčeni, že Kyjevu je třeba poskytnout výkonné a moderní zbraně, nebyli schopni dodat vyspělé zbraňové systémy kvůli nedostatku vojenské techniky a munice a také kvůli nedostatku moderních zbraní schopných čelit ruským vyspělým systémům.

V tomto případě se kontinent musel spolehnout na Američany, kteří dodali zbraně, jež byly pro tento úkol vhodné, mimo jiné HIMARS, tanky Abrams, stíhačky F-16 a armádní taktické raketové systémy.

Na co se Evropa musí od nynějška připravit v případě, že GOP ovládne Americkou politickou scénu, je převzetí lvího podílu odpovědnosti za podporu Ukrajinského úsilí; což je samo o sobě značný problém.

Příprava na takový scénář musí zahrnovat zvýšení výdajů na obranu a výrobu modernějších systémů. To by mělo začít co nejdříve, protože Evropané si musí uvědomit, že budou odkázáni sami na sebe, a podle toho plánovat.

V průběhu let se vojenští stratégové v Evropě zabývali myšlenkou optimalizace celkové bezpečnosti tím, že by jednotlivé Evropské národy specializovaly své vojenské schopnosti, aby lépe využily singulární síly a implementovaly je do rámce kolektivní bezpečnosti.

Pokud by se však tento koncept nepodařilo uskutečnit, mohla by vypuknout diplomatická krize mezi členskými zeměmi, neboť země sousedící s Ruskem si zoufale přejí, aby bylo poraženo.

Pokud země v Evropě nepřijmou jednotný vojenský plán, mohou se ocitnout v situaci, kdy budou nuceny následovat novou Americkou administrativu, i když v ní zvítězí republikán, který se bude snažit dosáhnout dohody s Moskvou.

Pokud se Evropané aktivně nepřipraví na nejhorší možný scénář, nebudou mít nikoho jiného, koho by mohli činit odpovědným, než sami sebe, uzavírá zpráva.

Současná realita ve Spojených státech je sice zdánlivě složitá, ale jednoduchá. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění dospěla většina Američanů z obou stran do bodu, kdy mají pocit, že jejich země udělala pro Ukrajinu dost a že se Washington musí zaměřit na nápravu strádající ekonomiky, která vážně ovlivňuje jejich životní úroveň.

S tímto zjištěním rezonují i hlavní Americké zpravodajské servery, včetně těch, které jsou na straně demokratů nebo se k nim přiklánějí. Významná média jako The Washington Post, CNN a The New York Times, která jsou sice zarytými zastánci vyzbrojování Ukrajiny a podpory jejího válečného úsilí, začala zveřejňovat zprávy nabízející potemnělý obraz situace na místě.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina vyčerpává zdroje neudržitelným tempem, Biden nedávno požádal Kongres, aby schválil další pomoc Ukrajině ve výši 20,6 miliardy dolarů, a argumentoval tím, že „Spojené státy jsou odhodlány zachovat silnou globální opozici vůči nezákonné válce Ruska.“

Tato politika je však v lepším případě neudržitelná a v horším případě by poškodila image Spojených států a přivedla je na sestupnou dráhu z hlediska globální moci.

Tato situace může Washington postavit před těžké dilema: čelit ostré kritice, a to i ze strany podpůrné základny administrativy – podobně jako po Afghánistánu – pokud přistoupí k ukončení války na Ukrajině, aniž by došlo k dosažení dříve stanovených podmínek, nebo válku prodlužovat a sázet na úspěch dále, zatímco celková nálada ve Spojených státech vůči válce roste. Oba scénáře by nakonec poškodily Bidenovy plány na znovuzvolení.

Situace navíc nabývá na důležitosti, když vezmeme v úvahu, že Polsko neustále rozmísťuje své vojáky podél hranic s Běloruskem. To slouží jako důrazná připomínka toho, že dlouhodobý konflikt by mohl NATO zatáhnout do přímého konfliktu s Ruskem – událost, jejíž výsledek nelze pro svět předvídat.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x