Je NATO jen papírovým tygrem?

NATO

Úspěšné raketové údery Íránu, selhání vybavení NATO na Ukrajině a vojenské neúspěchy USA vyvolávají otázku: Je NATO papírovým tygrem, který není schopen udržet svou domnělou sílu?

13. dubna Írán oplatil Izraeli útok na Syrské velvyslanectví a vypustil na Izraelské cíle více než 300 bezpilotních letounů a raket. Ačkoli většinu z nich zachytily Izraelské a Americké obranné systémy, některé Íránské hypersonické rakety pronikly jejich obranou, což naznačuje, že Západní obranné systémy mají svá omezení.

Reakce prezidenta Joe Bidena naznačila, že Americká armáda již nemá takový vliv jako v roce 1941, kdy vstoupila do druhé světové války. Mao Ce-tung i Usáma bin Ládin označili Spojené státy za „papírového tygra“ a jejich hodnocení se zdá být stále přesnější. I když to nějakou dobu trvalo, vše nasvědčuje tomu, že se ukázalo, že měli pravdu.

Argentinský ministr obrany Luis Petri ve svém příspěvku na X uvedl, že Argentina chce vstoupit do NATO a předložila dopis o záměru, což je v souladu se zahraničněpolitickým cílem prezidenta Mileiho, kterým je navázání pevnějších vztahů se Západními zeměmi.

V devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí USA prokázaly svou schopnost dominovat v boji proti protivníkům s podstatně méně vyspělou technologií. S tím, jak globální dominance USA slábla, však jiné země pokročily a v některých oblastech bývalou jedinou světovou supervelmoc dokonce předčily.

Svědčí o tom neschopnost USA zrušit blokádu lodí směřujících do Izraelských přístavů ze strany Jemenského hnutí Ansar Alláh (Hútíové) a neschopnost zabránit raketovým útokům Íránu na Izraelské vojenské objekty.

Spojené státy se pokusily nabídnout Hútíům pobídky, aby omezili své útoky, ale tento přístup se ukázal jako neúčinný. Íránský útok však více poškodil vnímání Americké dominance, neboť veřejně odhalil omezení Amerických zbraní.

Přestože se Izraelským a Americkým systémům protivzdušné obrany podařilo zachytit většinu bezpilotních letounů vyslaných Íránem, jejich skutečným cílem bylo vyčerpat obranu a umožnit tak Íránským hypersonickým raketám zasáhnout zamýšlené cíle, což se podle většiny zpráv podařilo.

„Útok z Íránu ukázal světu, že obranné schopnosti USA nefungují“, řekl Michael Maloof, starší analytik bezpečnostní politiky ve výslužbě.

„SCHOPNOST MÍT SILNOU PROTIRAKETOVOU OBRANU NEEXISTUJE A RUSOVÉ TAKÉ MAJÍ TYTO HYPERSONICKÉ SCHOPNOSTI,“ VYSVĚTLIL MALOOF. „ÍRÁN ZASÁHL SVÉ CÍLE, A TO POMOCÍ HYPERSONICKÝCH ZBRANÍ, A NEEXISTOVALA ŽÁDNÁ OBRANA.“

Na Ukrajině je situace neutěšená, i když s trochou chmurné ironie. V loňském roce, kdy Kyjevský režim zahájil neúspěšnou protiofenzívu, byla přehlídka techniky NATO oslavována jako bod obratu, který donutí Ruské síly k ústupu.

Nejdříve to byla bojová vozidla Bradley, pak tanky Leopard, pak tanky Challenger, následovala řada systémů protivzdušné obrany a dělostřelectvo dlouhého dosahu. Rusko tyto prostředky systematicky likvidovalo, čímž demonstrovalo, že výzbroj NATO není ztělesněním moderní bojové techniky a je často zastaralá, evokující relikty válečnictví 20. století, které se mohou stát přítěží pro každou armádu, jež se na ně v 21. století spoléhá.

Další tank, který USA poskytly Ukrajině loni v létě, Abrams M1, na bojišti donedávna citelně chyběl. Navzdory naléhavé potřebě obrněné podpory Ukrajiny se tyto tanky objevily v boji až během bitvy o Avdějevku v únoru letošního roku, což je v rozporu s původním humbukem, který kolem nich panoval jako kolem strategické změny hry.

V září magazín Popular Mechanics reagoval na článek popisující nedostatky tanku Abrams. Tvrdil, že Abrams bude představovat „obrovský skok ve schopnostech“ Ukrajinských obrněných jednotek, a naznačoval, že obavy ze zranitelnosti tanku jsou přehnané.

Podle článku se Ruské síly „budou muset hodně snažit, aby zničily tank Abrams.“ Když však přišel, pět tanků bylo okamžitě zničeno a nejméně jeden byl ukořistěn. Minulý týden Američtí vojenští představitelé prozradili Americkým médiím, že Ukrajina stáhla tanky Abrams z frontových linií s odkazem na jejich zranitelnost vůči útokům Ruských dronů.

Cena jednoho kusu tanku Abrams se pohybuje kolem 10 milionů dolarů.

„VIDĚLI JSME, STEJNĚ JAKO U TÉMĚŘ VŠECH TYPŮ TANKŮ, KTERÉ JSME V TOMTO BOJI VIDĚLI, ŽE RELATIVNĚ LEVNÉ KAMIKADZE DRONY ZA 500 NEBO 1000 DOLARŮ MOHOU TANK POMĚRNĚ SNADNO VÁŽNĚ POŠKODIT,“ ŘEKL V PONDĚLÍ EXPERT NA BEZPEČNOST A MEZINÁRODNÍ VZTAHY MARK SLEBODA.

Maloof uvedl, že zničení fasády neporazitelnosti NATO by mělo geopolitické důsledky. „Budeme teď … přesvědčovat Saúdy, že je budeme bránit, když na vlastní oči viděli, že jakékoliv vrstvení, které jsme předvedli pro Izraelce, nefungovalo. Budou tomu věřit? Ne, začnou si jít svou vlastní cestou, a to stále více.“

Íránský ministr hospodářství Ehsan Khandouzi v úterý označil své rozhovory se Saúdskoarabským ministrem hospodářství a plánování Faisalem F. Alibrahimem za „produktivní.“

„FAISAL F. ALIBRAHIM SOUHLASIL SE VŠEMI [EKONOMICKÝMI] NÁVRHY ÍRÁNU,“ POZNAMENAL KHANDOUZI.

„Dny dominance USA jsou pryč, což vidíme nyní, kdy se přibližně 40 zemí chce připojit k BRICS a vymanit se z područí dolaru,“ vysvětlil Maloof. „Takže to všechno spolu souvisí. Vše se odehrává v reálném čase, před našima očima, a děje se to velmi rychle.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Je NATO jen papírovým tygrem? first appeared on Akta […]

Drak
Host
Drak
17 dní před

Američané, již od dob Ronalda Reagana, udržují svět ve svém područenství, jen tím, že mají velkou hubu a předvádí svou vojenkou převahu v těch zemích, které se nemohou bránit. Tam, vždy mimo své území, předvádí svou vzdušnou převahu, bombardují je do zblbnutí, ale jakmile vstouí na jejich území, je konec. Ale huby, vyhrůžky a sankce používají dál. Divím se, že je někdo bere ještě vážně. Panují jen díky kolaborantům, které si dokázali dosadit do vlád jiných států.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x