EU schválila přísné omezení hotovostních transakcí

euro

Evropský parlament schválil směrnici, která výrazně omezí používání hotovosti.

Podle směrnice, jejímž cílem je údajně omezit praní špinavých peněz a financování terorismu, budou v obchodních transakcích zakázány anonymní platby v hotovosti nad 3 000 EUR. V obchodních transakcích budou zcela zakázány platby v hotovosti nad 10 000 EUR. Zcela zakázány budou rovněž anonymní platby v kryptoměnách.

„Pod rouškou boje proti praní špinavých peněz ve skutečnosti vedete válku proti hotovosti, která od nepaměti chrání naše finanční soukromí,“ prohlásil během plenárního zasedání poslanec Německé Pirátské strany Partick Breyer – jeden z mála odpůrců tohoto opatření.

„Chcete naše finance vnutit do sledovatelných a stále více vratkých bankovních systémů, které mohou kdykoli zablokovat naše karty a účty a zavést záporné úrokové sazby. Budeme toho do smrti litovat. Říkám vám to: Každý, kdo manipuluje s hotovostí, manipuluje s naší finanční svobodou. A pro nás Piráty není pochyb o tom, že do financí poctivých občanů vám nic není! Ruce pryč od naší hotovosti, od našich digitálních měn! Říkáme ne tomuto plíživému zbavování finančních práv.“

Nařízení se projednává od roku 2016 a prochází obvyklým dlouhým procesem tvorby právních předpisů EU. Parlament jej definitivně schválil 25. dubna. Než se stane zákonem, musí jej ještě schválit Evropská rada.

Podle jeho odpůrců je toto pravidlo velmi nepopulární a neúčinné při dosahování svého cíle, kterým je prevence kriminality.

Breyer poukazuje na to, že kryptoměny jsou již v případě potřeby dohledatelné, neboť fungují prostřednictvím počítačové sítě blockchain peer-to-peer. Dodává, že orgány činné v trestním řízení již účinně vystopovaly a dopadly zločince, kteří prostřednictvím kryptoměn páchají finanční trestnou činnost nebo perou peníze z nelegální činnosti. Upozorňuje také, že během období veřejných konzultací o směrnici se ukázalo, že je mezi občany v členských státech EU velmi nepopulární – 90 % respondentů se vyslovilo proti tomuto opatření a uvedlo používání hotovosti jako základní osobní svobodu.

Odborníci rovněž varovali, že směrnice jen málo přispěje k prevenci kriminality a zároveň poškodí běžné občany, zejména ty nejzranitelnější.

„Na druhou stranu omezení plateb v hotovosti může přinést vyšší transakční náklady, narušení soukromí, oslabení důvěry v instituce, porušování základních práv, útěky z bank a nařízení o záchraně vkladů, které vystavují úspory občanů riziku zničujících ztrát,“ uvedl ve svém blogu Nikos Passas, profesor kriminologie a trestního soudnictví na Northeastern University.

Možnosti emigrantů v oblasti remitencí, které mají zásadní význam pro rozvoj, by byly omezeny a toky finančních prostředků do potřebných a křehkých komunit by mohly být narušeny nebo přesměrovány do méně kontrolovatelných kanálů.

Kromě toho může dojít k narušení měnové politiky, ztrátám pro střadatele (záporné úrokové sazby) a poškození legitimních zájmů peněžního průmyslu. Tyto problémy navíc postihnou nejzranitelnější části obyvatelstva (starší osoby, migranty, osoby bez bankovního spojení, příjemce remitencí atd.)

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post EU schválila přísné omezení hotovostních transakcí first appeared on Akta […]

Kim
Host
Kim
18 dní před

Gangsterské praktiky Evropské unie.

Drak
Host
Drak
17 dní před

EU/EK škodí, škodí, škodí. Nic jiného nedělá.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x