Švédsko vylučuje mezinárodní vyšetřování výbuchu Nord Stream

Švédsko

Mezinárodní vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2 není nutné, uvedlo Švédské ministerstvo zahraničí pro agenturu RIA Novosti.

Minulý týden vyzval zástupce Čínského vyslance při OSN Geng Shuang k vyšetření výbuchů v září 2022, které způsobily přetržení plynovodů, jež byly vybudovány za účelem dodávek Ruského plynu do Německa a zbytku Evropy. Země by měly na vyšetřování spolupracovat, „aby byli pachatelé postaveni před soud a zabránilo se tak opakování podobných incidentů“, uvedl Geng.

Na dotaz agentury RIA Novosti ohledně návrhu Pekingu v pátek Švédské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že „mezinárodní vyšetřování není potřeba. Ničeho by se tím nedosáhlo.“

„Vyšetřování incidentů provedly Švédské úřady v souladu se základními zásadami nezávislosti, nestrannosti a právního státu. Další vnitrostátní vyšetřování stále probíhají,“ uvedlo ministerstvo.

Švédsko provedlo vlastní šetření, protože k výbuchům na plynovodech Nord Stream došlo ve výlučné ekonomické zóně země. Německo a Dánsko vedly samostatná vyšetřování. V únoru však bylo Švédské a Dánské vyšetřování přerušeno.

Stockholm uvedl, že dospěl k závěru, že případ nespadá do Švédské jurisdikce, zatímco Kodaň dospěla k závěru, že „došlo k úmyslné sabotáži“ potrubí, ale neshledala dostatečné důvody pro vedení trestního řízení.

Rusko vede vlastní vyšetřování výbuchů v síti plynovodů Nord Stream, přestože Západní země odmítají spolupracovat. Generální prokurátor Igor Krasnov již dříve uvedl, že Moskva zaslala Německu, Dánsku, Finsku, Švýcarsku a Švédsku více než tucet žádostí o právní pomoc, ale od Kodaně obdržela pouze jedinou formální odpověď.

Ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé již dříve naznačili, že plynovody byly cílem útoku ze strany USA nebo ve prospěch Washingtonu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x