Izrael se přiznal k děsivému bombardování uprchlického tábora v Gaze, při němž zahynuly a byly zraněny stovky civilistů, ale věří, že jeho akce byla oprávněná, protože byl zlikvidován velitel Hamásu. Tento krok vyvolává odsouzení z celého světa a přispívá k rostoucímu napětí v regionu.
Uprchlický tábor v Džabalíji je jedním z nejhustěji obydlených v Gaze a Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že se v něm mezi nevinnými civilisty skrýval Ibrahim Biarí. Podle IDF se stíhačky zaměřovaly na Biariho, který stál za řadou útoků, včetně masakru ze 7. října, při němž bylo zavražděno 1 400 lidí a stovky byly vzaty jako rukojmí.
IDF sice poukazuje na to, že opakovaně varovala Palestince žijící v táboře, aby se kvůli přítomnosti operativců Hamásu evakuovali, ale ti, kteří chtěli varování uposlechnout, pravděpodobně neměli kam jít; objevily se také zprávy o tom, že Hamás brání civilistům v evakuaci v naději, že je využije jako lidské štíty.
Izrael se přesto rozhodl zaútočit, čímž připravil o život mnoho nevinných lidí, a reagoval na to bezcitně, v podstatě pokrčil rameny a označil ztráty na životech civilistů za „válečnou tragédii.“ Tvrdí, že při úderu bylo zabito mnoho teroristů Hamásu.
Mluvčí IDF Doron Spielman řekl moderátorce Fox News Marthě MacCallumové: „Mé srdce soucítí s civilisty kteří byli zabiti. Musíme si však položit otázku, proč tento velitel praporu Hamásu operoval doslova pod civilní oblastí?“
Pokračoval: „Přesně to ukazuje, čemu se snažíme čelit. Oni nemají zájem o civilisty a my se snažíme bránit naše vlastní civilisty a eliminovat je a zároveň se snažíme minimalizovat možné ztráty na jejich vlastních civilistech.“
Všude jsou poházená těla, záchranáři se prohrabávají troskami a hledají přeživší
Zatím je hlášeno nejméně 50 mrtvých a stovky zraněných, ale očekává se, že počet obětí v příštích dnech poroste. Snímky a videa z následků zásahu zachycují apokalyptickou scénu, kdy dobrovolníci horečně hledají v betonových troskách přeživší a vytahují oběti z trosek. Svědci popisují, že viděli děti, které nesly jiné zraněné děti, a všude byla rozházená těla.
Jeden ze svědků řekl CNN: „V zemi bylo sedm až osm obrovských děr, plných zabitých lidí, všude byly části těl. Připadalo mi to jako konec světa.“
Tento nejnovější útok na životy nevinných lidí poslouží jen k posílení rostoucího napětí v oblasti, zejména proto, že Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zopakoval své stanovisko, že žádné příměří nebude.
Ve svém projevu v pondělí večer prohlásil: „Výzvy k příměří nebo výzvy, aby se Izrael vzdal Hamásu, aby se vzdal teroristům, aby se vzdal barbarům, to se nestane.“
Po celém světě odsuzují útok na uprchlický tábor
Reakci Izraele vůči Hamásu odsoudila Izraelská organizace na ochranu lidských práv B’tselem, která ve svém prohlášení uvedla: „Doposud bylo zabito více než 8 000 lidí, z toho více než polovina žen a dětí. Celé budovy se zřítily a jejich obyvatelé jsou stále uvnitř. Celé rodiny byly v jediném okamžiku vyhlazeny. Toto zločinné utrpení civilistů je nepřípustné a je třeba znovu a znovu konstatovat zjevné – ve válce není dovoleno všechno, včetně války proti Hamásu.“
Zásah odsoudily také Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie a Írán. Bolívie nyní přerušila diplomatické styky s Izraelem kvůli tomu, co považuje za „agresivní a nepřiměřené“ akce v pásmu Gazy, a Chile odvolalo svého velvyslance ke konzultacím kvůli porušování mezinárodního humanitárního práva.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.