Výrobci zbraní v USA mají díky válce na Ukrajině obrovské zisky

Raytheon

Americký vojensko-průmyslový komplex má díky válce na Ukrajině a dalším globálním konfliktům obrovské zisky a výrobci zbraní se těší rostoucím ziskům.

Raytheon

Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí ukazují, že prodej zbraní z USA do jiných zemí vzrostl ze 103,4 miliardy dolarů v roce 2021 na 153,7 miliardy dolarů v roce 2022.

Tento skok byl do značné míry způsoben podporou USA při prodlužování války na Ukrajině.

Čísla zvýšila také německá objednávka 35 letounů F-35 Joint Strike Fighter za 8,4 miliardy dolarů a polské výdaje ve výši 6 miliard dolarů na 250 tanků M1 Abrams.

Tři miliardy dolarů za prodej zbraní Saúdské Arábii, zemi, kterou Bidenova administrativa slíbila přestat vyzbrojovat kvůli její válce v Jemenu, rovněž nafoukly toto číslo, stejně jako 2,2 miliardy dolarů Spojeným arabským emirátům a balík zbraní pro Tchaj-wan v hodnotě 1,1 miliardy dolarů.

Společnost Lockheed Martin, která vyvíjí stíhačky F-16, F-22 a F-35, zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 nárůst zisku o 7,13 % na 19 miliard dolarů.

Očekává se, že společnost Northrop Grumman vykáže ve čtvrtém čtvrtletí 11,8% nárůst příjmů, a to zejména díky výrobě a prodeji stíhaček F-35.

Společnost Raytheon, výrobce systému protivzdušné obrany Patriot, který má Bidenova administrativa dodávat Ukrajině, zaznamenala ve 4. čtvrtletí téměř 18% nárůst zisku oproti loňskému roku.

Zprávy o ziscích připomínají esej generálmajora námořní pěchoty Spojených států amerických Smedleyho D. Butlera z roku 1935, který se proslavil výrokem „válka je raketový obchod“, v němž poukazuje na to, jak se výrobci střelného prachu DuPont Company během Velké války zvýšily zisky o více než 950 %.

Mezitím komentáře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pro Sky News budou hudbou pro uši permanentního válečného průmyslu.

V rozhovoru s Kayem Burleyem Zelenskyj uvedl, že „nemá zájem“ o setkání s Putinem ani s nikým jiným z Ruska za účelem mírových rozhovorů.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková včera během debaty v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) v podstatě vyhlásila Rusku válku.

„Vedeme válku proti Rusku, a ne proti sobě navzájem,“ prohlásila Baerbocková.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

To bude železa, Rusové budou muset znovu rozjet Azovstal, aby všechen ten šrot byli schopni zpracovat. Jak se říká, za chvíli pro samý tank, nebude ani kam plivnout.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x