Slovensko dodalo Ukrajině letouny MIG-29S v rámci operace pod dohledem Pentagonu

MIG-29S

Pentagon v úterý oznámil, že ukrajinská armáda obdržela další letadla a díly na opravy, aby mohla poškozená letadla opět létat. Mluvčí Pentagonu John Kirby neuvedl podrobnosti o tom, které země letadla poskytly, ale potvrdil nové transfery.

MIG-29S

„Obdrželi další letadla a letecké díly, které jim pomohou dostat do vzduchu více letadel,“ řekl Kirby na tiskovém brífinku. „Určitě jsme pomohli s překládkou některých dalších náhradních dílů, které pomohly s jejich potřebami letadel, ale nepřepravili jsme celá letadla,“ dodal.

Pentagon zjevně nevzal ukrajinské vojenské úřady před tímto oznámením v potaz, protože oficiální twitterový účet ukrajinského letectva ve středu napsal: „Vzdušné síly Ukrajiny jsou v pořádku: „Oficiálně Ukrajina nedostala od partnerů nové letouny! S pomocí vlády USA obdržela @KpsZSU náhradní díly a komponenty pro obnovu a opravu letadlového parku v ozbrojených silách, což umožní uvést do provozu další vybavení.“

Navzdory popírání nikdo, dokonce ani hlavní patron Ukrajiny, Spojené státy, nepovažuje absurdní tvrzení ukrajinských zdrojů za věrohodná, protože je známo, že Kyjev uvádí přehnané počty obětí a nadsazené údaje o škodách způsobených válkou na Ukrajině s cílem vést dezinformační kampaň proti Rusku.

V soukromí američtí představitelé uznali, že Ukrajina má motivaci poskytovat pouze takové informace, které podpoří jejich argumenty pro další pomoc, více zbraní a více diplomatické pomoci, uvedla v úterý CNN.

„Je to válka – vše, co dělají a říkají veřejně, má za cíl pomoci jim vyhrát válku. Každé veřejné prohlášení je informační operace, každý rozhovor, každé vysílání Zelenského vystoupení je informační operace,“ uvedl zdroj obeznámený se západními zpravodajskými službami.

Dalším důvodem, proč chtějí ukrajinské vojenské úřady držet transfer letadel pod pokličkou, je skutečnost, že ruské síly dříve tvrdily, že zničily systém protivzdušné obrany S-300, který Slovensko předalo Ukrajině, při úderu řízenými střelami Kalibr, jež zasáhly hangár na jižním okraji města Dněpropetrovsk.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se minulý měsíc pochlubil, že bylo zničeno 123 ze 152 ukrajinských stíhacích letounů, 77 ze 149 vrtulníků a 152 ze 180 systémů protivzdušné obrany dlouhého a středního dosahu, zatímco její námořní síly byly zcela eliminovány.

Vzhledem k tomu, že demilitarizace Ukrajiny byla vedle denacifikace a osvobození Donbasu jedním z hlavních cílů ruské měsíční vojenské kampaně trvající od konce února do konce března, proto ruské síly nikdy nedopustí, aby životně důležité vojenské prostředky, zejména systémy protivzdušné obrany a letouny s pevnými a rotačními křídly, zůstaly v držení ukrajinského letectva. Ukrajinská letadla jsou v bezpečí pouze do té doby, dokud zůstanou uzemněna a skryta před vyspělými ruskými systémy vzdušného dohledu.

Ačkoli mluvčí Pentagonu odmítl uvést zemi, která letouny Ukrajině dodala, kvůli utajení podezřelé dohody o převodu, jediným členským státem NATO, který jednal s Washingtonem a Kyjevem o převodu své flotily desítky letounů MiG-29 ze sovětské éry, bylo Slovensko.

Údajně se minulý týden na Slovensko vypravila skupina vysoce kvalifikovaných ukrajinských pilotů, kteří letouny převzali a poté s nimi doletěli až do skrytých hangárů vojenského letectva na vojenských letištích v Kyjevě, přičemž udržovali nízké výšky, aby je nezachytily pokročilé ruské systémy vzdušného dohledu. Pentagon, který podél ukrajinských hranic rozmístil rozsáhlé prostředky ISR (zpravodajství, sledování a průzkum), celou tajnou operaci převozu letadel plně koordinoval.

Po zmařené dohodě o převodu letadel, podle níž mělo Polsko předat Ukrajině svou flotilu 28 letounů MiG-29 ze sovětské éry výměnou za to, že Spojené státy minulý měsíc „doplní“ polské letectvo americkými letouny F-16, Slovensko jedná s NATO o dohodě, která by Bratislavě umožnila poslat stíhačky na Ukrajinu, řekl 11. dubna novinářům premiér Eduard Heger.

Eduard Heger uvedl, že jeho vláda chce v každém případě „přestat spoléhat na sovětské MiGy.“ „Jde o vybavení, které chceme ukončit v každém případě, protože čekáme na F-16,“ dodal s odkazem na stíhačky americké výroby, které mělo Slovensko obdržet v roce 2024, ačkoli Bratislava by mohla americké stíhačky obdržet dříve, protože nyní splnila slib, že převede tucet letounů MiG-29, které Slovensko údajně má, na Ukrajinu.

Na začátku března učinilo Polsko podobnou nabídku na převod své flotily 28 letounů MiG-29 ze sovětské éry na Ukrajinu výměnou za obdržení amerických F-16, ale Pentagon tento návrh odmítl kvůli obavám z přímé konfrontace s ruskými silami na Ukrajině.

Perspektiva přeletu bojových letounů z území NATO do válečné zóny „vyvolává vážné obavy pro celou alianci NATO“, uvedl Pentagon 9. března. „Jednoduše nám není jasné, že pro to existuje věcný důvod,“ dodal mluvčí Pentagonu John Kirby.

Ale vzhledem k tomu, že slovenské letouny již byly Ukrajině dodány, zdá se pravděpodobné, že polský návrh na převod svých letounů by mohla Bidenova administrativa také přehodnotit a Ukrajina by mohla v nadcházejících týdnech obdržet další polské letouny MiG-29.

Kromě převodu letounů na Ukrajinu uzavřelo Slovensko začátkem tohoto měsíce také dohodu s NATO o převodu svého systému protivzdušné obrany S-300 ze sovětské éry na Ukrajinu výměnou za to, že transatlantická vojenská aliance dodá Slovensku čtyři raketové systémy Patriot.

„Mohu potvrdit, že Slovensko darovalo Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300 na základě její žádosti o pomoc při sebeobraně v důsledku ozbrojené agrese ze strany Ruské federace,“ oznámil 8. dubna slovenský premiér Eduard Heger.

Ačkoli NATO poskytlo ukrajinským bezpečnostním silám a spojeneckým neonacistickým milicím více než 25 000 protiletadlových raket MANPADS, jednalo se o přenosné rakety země-vzduch odpalované z ramene, zatímco systém protivzdušné obrany S-300, který svými schopnostmi odpovídá americkým Patriotům, je vyspělý systém montovaný na vozidla, který by mohl v dosahu baterie prakticky vynutit „bezletovou zónu“ nad vzdušným prostorem Ukrajiny, což je dlouhodobý požadavek ukrajinských politiků. Na internetových stránkách slovenské armády se uvádí, že její verze baterie S-300 má dosah 75 km a může zasáhnout cíle až do výšky 27 km nad zemí.

Jednání o převodu systému protivzdušné obrany S-300 na Ukrajinu probíhala již několik týdnů před oznámením slovenského premiéra, že Bratislava „velkoryse darovala“ Ukrajině svůj systém protivzdušné obrany S-300 ze sovětské éry výměnou za to, že transatlantická vojenská aliance dodá Slovensku čtyři raketové systémy Patriot.

Nizozemská vláda 18. března oznámila, že v rámci kroků NATO k posílení protivzdušné obrany ve východní Evropě pošle do slovenského Sliače protiraketový systém Patriot. „Zhoršená bezpečnostní situace v Evropě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu činí tento příspěvek nezbytným,“ uvedla v prohlášení nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Kromě toho Německo poslalo dva raketové systémy Patriot také na Slovensko.

Spolu s bateriemi Patriot Nizozemci oznámili také vyslání kontingentu 150-200 vojáků, kteří by obsluhovali a také cvičili slovenské síly v obsluze amerického systému protivzdušné obrany, protože bezpečnostní síly Slovenska i Ukrajiny jsou vycvičeny pouze k obsluze vojenské techniky ruské výroby, kterou vlastní řada zemí NATO, jež jsou bývalými sovětskými státy.

Cesta ministra obrany Lloyda Austina do Evropy v polovině března zahrnovala nejen velitelství NATO v Bruselu, ale také zastávky v Bulharsku a na Slovensku – v zemích, které vlastní systémy S-300 a SA-8 -, než zamířil zpět do Washingtonu.

Slovenský ministr obrany předtím 17. března uvedl, že země je ochotna poskytnout Ukrajině své systémy protiraketové obrany země-vzduch S-300, pokud za ně dostane „řádnou náhradu.“ Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď na tiskové konferenci na Slovensku po boku amerického ministra obrany Lloyda Austina uvedl, že Slovensko jedná o S-300 s USA a Ukrajinou. „Jsme ochotni tak učinit okamžitě, jakmile budeme mít řádnou náhradu. Jediný strategický systém protivzdušné obrany, který na Slovensku máme, je systém S-300,“ dodal.

Lloyd Austin odmítl sdělit, zda by Spojené státy byly ochotny tuto mezeru zaplnit. „Dnes odpoledne pro vás nemám žádné oznámení. Na těchto věcech budeme i nadále spolupracovat se všemi našimi spojenci. A rozhodně to není jen záležitost Spojených států. Je to záležitost NATO,“ řekl Austin, zatímco se diplomaticky vyhnul potvrzení barterové dohody, kvůli níž se vydal z Washingtonu až do východní Evropy.

Slovensko, člen NATO, disponovalo jednou baterií systému protivzdušné obrany S-300, zděděnou ze sovětské éry po rozpadu Československa v roce 1993. Po návštěvě Slovenska navštívil Lloyd Austin 18. března také Bulharsko. Bulharsko disponuje systémy S-300, ale země dala jasně najevo, že nemá v plánu poslat žádný na Ukrajinu.

Bulharský prezident Rumen Radev obezřetně prohlásil, že jakékoli dodávky zbraní na Ukrajinu se rovnají zatažení země do války. V konečném důsledku by podle něj o takové otázce měl rozhodnout parlament. Řekl také, že Bulharsko potřebuje své S-300 pro vlastní protivzdušnou obranu, zejména pro jadernou elektrárnu Kozlodui.

Slovenský premiér Eduard Heger uvedl, že Slovensko obdrží další vybavení od spojenců v NATO, aby vykompenzovalo tento transfer. Ministr obrany Jaroslav Naď následně oznámil, že Slovensko týden po oznámení dohody obdrží od Spojených států čtvrtý raketový systém Patriot.

Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy v nadcházejících dnech umístí na Slovensku jeden systém Patriot, který budou obsluhovat američtí vojáci. „Délka jejich nasazení zatím nebyla stanovena, protože se slovenskou vládou nadále konzultujeme trvalejší řešení protivzdušné obrany,“ uvedl Austin v prohlášení.

„V době, kdy se ruská armáda přeorientovává na další fázi této války, jsem nařídil své administrativě, aby i nadále nešetřila úsilím o identifikaci a poskytnutí pokročilých zbraňových kapacit ukrajinské armádě, které potřebuje k obraně své země,“ řekl prezident Joe Biden a zároveň poděkoval Slovensku za vyslání systému S-300 na Ukrajinu.

Na vědomí poděkování prezidenta Bidena ruské síly prohlásily, že zničily systém protivzdušné obrany S-300, který Slovensko předalo Ukrajině, při úderu řízenými střelami Kalibr, které zasáhly hangár na jižním okraji města Dněpropetrovsk.

Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov na svém pravidelném brífinku o vojenské operaci na Ukrajině 11. dubna prohlásil, že při přesném úderu byly zničeny čtyři odpalovací zařízení S-300 a 25 ukrajinských vojáků. Ruský představitel rovněž informoval o zničení zaměřovacího radaru S-300 při samostatném náletu poblíž Uspenovky.

Pentagon minulý týden odhalil, že Spojené státy od počátku Bidenovy administrativy vyčlenily na bezpečnostní pomoc Ukrajině více než 3,2 miliardy dolarů, z toho přibližně 2,6 miliardy dolarů od počátku „nevyprovokovaného útoku“ Ruska 24. února.

Od 14. dubna bezpečnostní pomoc Spojených států pro Ukrajinu zahrnuje:

– Více než 1 400 protiletadlových systémů Stinger;
– více než 5 500 protipancéřových systémů Javelin;
– více než 14 000 dalších protipancéřových systémů;
– více než 700 taktických bezpilotních systémů Switchblade;
– 18 155mm houfnic a 40 000 155mm dělostřeleckých nábojů;
– 16 vrtulníků Mi-17;
– stovky obrněných víceúčelových kolových vozidel s vysokou mobilitou;
– 200 obrněných transportérů M113;
– více než 7 000 ručních zbraní;
– více než 50 000 000 nábojů;
– 75 000 sad neprůstřelných vest a přileb;
– laserem naváděné raketové systémy;
– bezpilotní letecké systémy Puma;
– bezpilotní plavidla pobřežní obrany;
– 14 protidělostřeleckých radarů;
– čtyři protiletadlové radary;
– dva radary pro sledování vzdušného prostoru;
– protipěchotní munice M18A1 Claymore;
– výbušniny C-4 a demoliční zařízení pro odstraňování překážek;
– taktické zabezpečené komunikační systémy;
– zařízení pro noční vidění, termovizní systémy, optika a laserové dálkoměry;
– komerční služby satelitního snímkování;
– ochranné prostředky pro likvidaci výbušnin;
– chemické, biologické, radiologické a jaderné ochranné prostředky;
– zdravotnické potřeby včetně lékárniček.

Přestože se Ukrajina stala „skladištěm výzbroje“ mocností NATO na západním křídle Ruska, CNN v úterý uvedla, že USA mají jen málo možností, jak sledovat značné zásoby protitankových, protiletadlových a dalších zbraní, které poslaly přes hranice na Ukrajinu, což je z velké části způsobeno nedostatkem amerických bot na zemi – a snadnou přenositelností mnoha menších systémů, které se přes hranice dostaly.

„Krátkodobě máme věrnost, ale když se dostane do válečné mlhy, je téměř nulová,“ uvedl jeden ze zdrojů informovaných o amerických zpravodajských službách. „Spadne to do velké černé díry a po krátké době nemáte téměř žádný přehled.“

Nákladní automobily naložené paletami zbraní poskytnutých ministerstvem obrany byly vyzvednuty ukrajinskými ozbrojenými silami, především v Polsku, a poté odvezeny na Ukrajinu, řekl Kirby, „pak je na Ukrajincích, aby určili, kam půjdou a jak budou alokovány uvnitř jejich země.“

Bidenova administrativa při rozhodování o vyslání miliard dolarů na Ukrajinu počítala s rizikem, že některé z těchto dodávek mohou nakonec skončit na neočekávaných místech, uvedl jeden z představitelů obrany. Nyní však podle něj administrativa považuje za větší riziko, že se nepodaří Ukrajinu adekvátně vyzbrojit.

Přestože mocnosti NATO poskytly afghánským džihádistům sklady protiletadlových stingerů, které pomohly zvrátit průběh sovětsko-afghánské války v osmdesátých letech, od té doby se západní mocnosti navzdory poskytování protitankové munice a zbytku zbraní militantním skupinám v zástupných válkách v Libyi a Sýrii důsledně vyhýbají poskytování MANPADS zástupným silám, protože taková smrtící protiletadlová munice by se mohla stát dlouhodobou hrozbou nejen pro vojenská letadla, ale i pro civilní letecké společnosti.

Zdá se však, že NATO v naprostém zoufalství způsobit ruským bezpečnostním silám maximální materiální škody porušilo svou vlastní dlouhodobou konvenci o omezení šíření protiletadlové munice. Při svědectví před senátním výborem pro ozbrojené služby 7. dubna předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley prozradil, že USA a země NATO v rámci programu NATO „zbraně pro mír“ poskytly Ukrajině od ruské invaze 24. února dohromady přes 60 000 protitankových zbraní a 25 000 protiletadlových zbraní.

Kdo bude zodpovědný za krátkozrakou a sebedestruktivní politiku poskytování protiletadlové munice ukrajinským bezpečnostním silám a spojeneckým ultranacionalistickým milicím, jakmile válka skončí a tyto MANPADS se objeví na černých trzích, zejména na prosperujících trzích se zbraněmi ve východní Evropě, což představuje vážné riziko pro vojenská letadla i civilní letecké společnosti po celém světě?

Ve skutečnosti Rusko ve své diplomatické demarši adresované Spojeným státům minulý týden naráželo na smrtelné riziko, které představuje šíření protiletadlové munice. Dokument nazvaný „O obavách Ruska v souvislosti s masivními dodávkami zbraní a vojenského vybavení kyjevskému režimu“ předalo ruské velvyslanectví ve Washingtonu ministerstvu zahraničí a Rusko v něm obvinilo mocnosti NATO, že porušují „přísné zásady“, jimiž se řídí transfer zbraní do konfliktních zón, a že nedbají na „hrozbu, že se vysoce přesné zbraně dostanou do rukou radikálních nacionalistů, extremistů a banditských jednotek na Ukrajině.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PřemekJ
Host
PřemekJ
3 měsíců před

Devětadvacítky jsou snadným cílem pro ruskou PVO a letectvo. Padají k zemi jako hrušky.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x