Generální ředitel společnosti Meta (Facebook) Mark Zuckerberg nedávno prohlásil, že vědecký „establishment“ požádal jeho platformu, aby „cenzurovala“ příspěvky o COVID-19, které se ukázaly jako „sporné nebo pravdivé.“
Ve svých komentářích během čtvrteční epizody „Lex Fridman Podcast“ Zuckerberg diskutoval o „problémech a výzvách“ spojených s prováděním politiky jeho platformy týkající se odstraňování „dezinformací.“
Řekl, že to může být „opravdu ošemetné“, když je nějaký obsah nepravdivý, „ale nemusí být škodlivý, takže je to jako, dobře, budete někoho cenzurovat jen protože se mýlí, pokud z toho, co dělá, neplyne žádná škoda?“
Jako příklad Zuckerberg uvedl: „Vezměte si některé věci kolem COVID-19 na začátku pandemie, kdy byly skutečné zdravotní důsledky, ale nebyl čas plně ověřit řadu vědeckých předpokladů a bohužel si myslím, že většina establishmentu v této věci tak trochu pochybila o řadě faktů.“
Zuckerberg poznamenal, že „establishment“ ho povzbuzoval k prosazování těchto otřesných faktů a řekl, že „žádali o cenzuru spousty věcí, které se při zpětném pohledu ukázaly jako sporné nebo pravdivé.“
Přiznal Fridmanovi, že se domnívá, že požadavky, které na něj vědecká komunita vznesla, poškodily jejich důvěryhodnost u veřejnosti. „Opravdu to podkopává důvěru,“ dodal.
Fridman přiměl Zuckerberga k odpovědi tím, že zmínil své obavy, že nuance a hloubka informací, které lze nalézt na internetu a v současné době v systémech umělé inteligence, by se mohly „ztratit“ díky moderování obsahu prosazovanému vládami a institucemi. „Je to děsivá představa,“ prohlásil moderátor.
Na vrcholu pandemie viru COVID-19 v roce 2021 Zuckerberg řekl moderátorce CBS Gayle Kingové, že jeho platforma odstranila 18 milionů příspěvků obsahujících dezinformace o tomto viru.
Zuckerberg tehdy prohlásil: „Pokud na platformě vidíme škodlivé dezinformace, odstraníme je. Je to proti našim zásadám.“ Zároveň však přiznal, že jeho systém boje proti dezinformacím není dokonalý.
Řekl Kingové: „Ale zachytíme všechno? Samozřejmě, že děláme chyby nebo jsou oblasti, kde se musíme zlepšit. Ale to je nejlepší číslo, které máme, pokud jde o to, co jsme viděli a co naše systémy dokázaly odhalit.“
V loňském roce shromáždilo několik státních zastupitelství důkazy, podle nichž Zuckerberg koordinoval s bývalým ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Dr. Faucim „diskreditaci a potlačení“ teorie, že virus COVID-19 mohl pocházet z laboratoře ve Wuhanu.
Americké ministerstvo energetiky letos dospělo k závěru, že COVID-19 s největší pravděpodobností skutečně unikl z laboratoře v čínském Wuhanu.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.