Šéf NATO: Západ by se měl připravit na další „špatné zprávy“ z Ukrajiny

Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v novém rozhovoru varoval Západní alianci, aby se připravila na další „špatné zprávy“ z Ukrajiny, zaznělo v sobotu v německé televizi ARD.

Byl dotázán, zda si myslí, že se situace pro Ukrajinské síly v budoucnu zhorší poté, co byla protiofenzíva všeobecně uznána za neúspěšnou. „Měli bychom být připraveni i na špatné zprávy,“ odpověděl. „Války se vyvíjejí ve fázích. Musíme však Ukrajinu podporovat v dobrých i špatných časech.“

Uvedl, že v reakci na současnou „kritickou situaci“ musí Západ zvýšit výrobu munice. „Nechám na Ukrajincích a vojenských velitelích, aby učinili tato obtížná operační rozhodnutí,“ vysvětlil Stoltenberg.

„Jedním z problémů, které bychom měli řešit, je roztříštěnost Evropského obranného průmyslu,“ řekl. Země se z nadšených podporovatelů a dárců Ukrajiny staly v poslední době spíše zeměmi, které bijí na poplach kvůli snižujícím se nebo vyčerpaným obranným zásobám, protože produkce munice nestíhá.

Před týdnem vyvolal Německý představitel pozdvižení spekulací, že pokud by Německo bylo nuceno vstoupit do velké války, jeho vojáci by v bitvě vydrželi jen „dva dny“ kvůli vážnému nedostatku dodávek obranných prostředků a munice v důsledku jejich poskytnutí Ukrajině.

Bojové schopnosti Německých ozbrojených sil, Bundeswehru, byly vážně oslabeny nedostatkem způsobeným neustálými dodávkami materiálu a munice do Kyjeva, uvedl Johann Wadephul, Německý poslanec opoziční strany Křesťanskodemokratická unie (CDU). Jeho komentáře přicházejí v době, kdy bylo zjištěno, že téměř polovina Němců si přeje rozpuštění koaliční vlády.

„Rozhodující [Německé] vojenské jednotky mohou kvůli těmto nedostatkům vydržet v bitvě maximálně dva dny. A to je celkově katastrofální zjištění,“ řekl Wadephul. „Každý, kdo vůbec mluví o tom, že je připraven na válku, ale očekává, že Bundeswehr bude připraven alespoň na obranu, by měl zajistit, aby taková špatná situace nenastala. Bohužel je tomu právě naopak.“

Wadephul tvrdil, že proces zlepšování bojeschopnosti ozbrojených sil země je pomalý, a ze současného stavu obvinil Německého ministra obrany Borise Pistoriuse. Dodal, že vidí vznešeně znějící prohlášení, ale málo reálných kroků, které by současnou situaci změnily.

Podle politika „bod zlomu“ pro Bundeswehr ještě nenastal.

„Dokonce i v případě náhradních zakázek je Bundeswehr ve skutečnosti ztrátový. Jakkoli jsou dary Ukrajině z hlediska materiálu a munice správné, v současné bezpečnostní situaci je nepřijatelné, že nedochází k žádné kompenzaci,“ řekl Wadephul. „Potřebujeme mnohem více zbraní, než jsme měli.“

To vše je také součástí „únavy z války“, která se objevuje v titulcích médií. Přesto Stoltenberg a Bidenův Bílý dům tlačí na Evropské lídry, aby zdvojnásobili a ztrojnásobili své úsilí. Stoltenberg se také nedávno snažil rozptýlit tvrzení, že únava se konečně dostavila i u vedení NATO.

A ve svém posledním rozhovoru šéf NATO zdůraznil, že „války jsou ze své podstaty nepředvídatelné“ – ale že „víme, že čím více budeme Ukrajinu podporovat, tím rychleji válka skončí.“ Přesto tato strategie zatím nefunguje.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x