Kyjev zatím selhává ve všech směrech protiofenzívy, uvedl v úterý ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že ukrajinská armáda utrpěla velké ztráty.
„Nepřítel nebyl úspěšný v žádném ze směrů. Mají těžké ztráty,“ řekl Putin během setkání s vojenskými zpravodaji.
Prezident zmínil, že ukrajinská armáda v současnosti útočí ve směru na Šachťorsk a Vremevku, „ale nedaří se jí dosáhnout frontové linie.“ Celkem Ukrajina útočí ze čtyř směrů, dodal Putin.
„Jedná se o rozsáhlou protiofenzívu s využitím, jak jsem zcela nedávno veřejně řekl, pro tyto účely připravených rezerv. Probíhá od 4. června a pokračuje dodnes, právě teď,“ řekl Putin.
Prezident rovněž poznamenal, že ukrajinské síly „ztratily během protiofenzívy více než 160 tanků, zatímco my jsme jich ztratili 54. Některé z nich lze obnovit a opravit.“
Ztráty Ukrajiny dosahují 25-30 % objemu vybavení dodaného ze zahraničí
„Podle mých výpočtů se jedná o 25 % nebo možná 30 % objemu zařízení, které bylo dodáno ze zahraničí, to je asi tak všechno. Zdá se mi, že kdyby je objektivně spočítali, tak s tímto číslem budou souhlasit, ale co jsem viděl z otevřených zdrojů, západních zdrojů, tak to je skoro to, co říkají, myslím. Takže ofenzíva probíhá a výsledky jsou dnes takové, jak jsem právě řekl,“ řekl Putin vojenským zpravodajům.
„Pokud jde o obrněná vozidla, tam jsou ztráty ještě větší. Za tu dobu ztratili přes 160 tanků a přes 360 obrněných vozidel různých typů. To je jen to, co registrujeme. Existují také ztráty, které nevidíme, které jsou způsobeny vysoce přesnými zbraněmi dlouhého dosahu na shluky personálu a techniky. Takže ve skutečnosti je jich, těchto ztrát, na straně Ukrajiny více,“ uzavřel Putin.
Ruský prezident poznamenal, že vzhledem k tomu, že Kyjev dováží veškeré zbraně a vybavení ze zahraničí, ukrajinský obranný průmysl brzy zcela zanikne, protože nic nevyrábí.
„Ukrajinský obranný průmysl brzy zcela zanikne. Co vyrábí? Dovážejí munici, vybavení, zbraně, všechno. Tak se nedá dlouho žít a vydržet. Proto má otázka spojená s demilitarizací velmi praktický rozměr,“ zdůraznil Putin.
O plánech na dodávku uranových nábojů Kyjevu
„Není třeba jednat preventivně. Máme spoustu takové munice s ochuzeným uranem, pokud bude použita, vyhrazujeme si také právo použít stejnou munici. Máme je na skladě, jen je nepoužíváme,“ prohlásil Putin.
Západ vyvezl ze svých skladů všechny zbraně určené k převozu na Ukrajinu a zbývají mu pouze zásoby v Jižní Koreji a Izraeli, které také brzy dojdou, dodal Putin.
Prezident rovněž poznamenal, že americká a evropská ekonomika jsou odolné, ale není snadné vyrábět zbraně během recese.
„O věcech, o kterých se říká, budeme vyrábět to, budeme vyrábět tamto – no, tak vyrábějte. V recesi to není tak jednoduché… Odolnost evropské a americké ekonomiky je velmi velká, to je zřejmé. Jsou technologicky vyspělé, struktura ekonomiky je velmi rozvinutá, jsou obecně výkonné. Ale je zde mnoho problémů,“ řekl Putin.
Rusko nemělo zájem na zničení Kachovské elektrárny, odpovědnost nese Kyjev
Rusko rozhodně nemělo zájem na zničení vodní elektrárny Kachovka (HPP), tato tragédie měla vážné následky pro nové ruské regiony a odpovědnost za ni nese Kyjev, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
„Ale jak to chápeme, my na tom rozhodně nemáme podíl, protože to jsou vážné důsledky pro ta území, která kontrolujeme a která jsou ruská – to je první bod. A druhý bod – no, bohužel, řeknu divnou věc, ale nicméně bohužel to zpomalilo jejich protiofenzívu v tomto směru. Proč říkám bohužel? Protože by bylo lepší, kdyby tam postupovali. Pro nás je to lepší, protože pro ně by bylo opravdu špatné, kdyby tam útočili. Ale protože došlo k takové záplavě, tak se podle toho ta ofenzíva neuskutečnila,“ řekl Putin novinářům.
Prezident zdůraznil, že vinu za tragédii v Kachovské elektrárně nese ukrajinská strana.
„No, je jasné, kdo za to může, ukrajinská strana o to usilovala. Víte, já teď nebudu říkat věci, kterými si nejsem stoprocentně jistý, protože zkrátka a dobře jsme nezaznamenali velké výbuchy před tím, než došlo k destrukci, alespoň tak mi to bylo řečeno. Ale oni cíleně opakovaně útočili s HIMARSem na Kachovskou HPP. Možná tam nastražili nějaké výbušniny, to teď nevím,“ řekl Putin.
Všem občanům postiženým výbuchem v Kachovské HPP bude poskytnuta pomoc v souladu s ruskými zákony a normami, uzavřel prezident.
Cíle speciální vojenské operace se mění podle aktuální situace
Když ruský prezident hovořil o cílech ruské speciální vojenské operace na Ukrajině, uvedl, že se mění podle aktuální situace, ale tyto změny nejsou zásadní.
„Mění se v souladu s aktuální situací, ale obecně samozřejmě nic měnit nebudeme a jsou pro nás zásadní,“ řekl Putin.
Putin rovněž poznamenal, že Rusko se snaží usilovat o normální vztahy s Kyjevem.
„Upřímně jsme se snažili dosáhnout dohody [s Ukrajinou]. Bylo obtížné vyjednat nějakou mozaiku jihovýchodní Ukrajiny se zbytkem země, ale snažili jsme se v dobré víře,“ řekl Putin vojenským zpravodajům.
Prezident však dodal, že Rusko nikdy nebude tolerovat to, co se v současnosti děje na Ukrajině.
„To, co se tam (na Ukrajině) děje nyní, nám z historického hlediska rozhodně nikdy nebude vyhovovat. Když probíhala jednání, mimo jiné i v Istanbulu, neustále jsme tuto otázku nastolovali a oni nám na oplátku říkali: „Ale u nás není nic neonacistického, co po nás chcete? Rusko chce alespoň nějaká relativní legislativní omezení. Obecně jsme se na tom shodli i během kola jednání před stažením našich vojsk z Kyjeva a poté, co všechny naše dohody vyhodili z okna,“ řekl Putin.
Prezident dodal, že Rusko se prostřednictvím své speciální vojenské operace postupně a metodicky zabývá demilitarizací Ukrajiny.
Západ musí přestat dodávat zbraně Kyjevu, pokud chce konflikt vyřešit
Západ musí přestat dodávat zbraně Ukrajině, pokud chce vyřešit probíhající konflikt, zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin.
„A my chápeme, že klíč k řešení problémů [na Ukrajině] je na jejich straně. Pokud skutečně chtějí, aby dnešní konflikt skončil jednáním, stačí jim učinit jediné rozhodnutí – zastavit dodávky zbraní a vybavení. To je vše,“ řekl Putin.
Západní země se však pyšní tím, že pumpují na Ukrajinu zbraně a porušují mezinárodní zásady, poznamenal prezident.
„Západ pumpuje na Ukrajinu zbraně, je to tak, nikdo to neskrývá. Naopak, jsou na to hrdí,“ řekl Putin.
Prezident dodal, že západní země „do jisté míry porušují některé mezinárodní zákony tím, že dodávají zbraně do oblasti konfliktu.“
„Jen si toho raději nevšímají, ale ve skutečnosti to dělají,“ dodal.
V souvislosti s útoky na Rusko není vyloučeno vytvoření sanitární zóny na Ukrajině
Pokud budou ukrajinské útoky na ruské území pokračovat, bude Moskva muset zvážit otázku vytvoření sanitární zóny na Ukrajině, aby jejich rakety nemohly dosáhnout ruských regionů, řekl v úterý prezident Vladimir Putin.
„A pokud to bude pokračovat, pak zřejmě budeme muset zvážit otázku – říkám to velmi opatrně – vytvoření jakési sanitární zóny na území Ukrajiny v takové vzdálenosti, ze které by nebylo možné dosáhnout našeho území,“ řekl Putin na zasedání.
Prezident připustil, že je nutné, aby Rusko posílilo svou hranici s Ukrajinou, a tento proces již probíhá.
„Samozřejmě musíme zajistit bezpečnost našich občanů. … Samozřejmě musíme posílit hranici. A jistě ti z vás, kteří tam pracují, vidí, že tento proces probíhá, postupuje poměrně rychle, tento úkol bude také vyřešen,“ řekl Putin.
Dodal, že Rusko vidělo v Sýrii podobné útoky dronů jako v Bělgorodské oblasti a naučilo se, jak se s takovou hrozbou vypořádat poměrně rychle.
„Někdy je to obtížné, ale zvládnutelné,“ řekl Putin a dodal, že ruský systém protivzdušné obrany je vyladěn na identifikaci velkých objektů, zatímco drony jsou malé a vyrobené z moderních materiálů, které je obtížné odhalit.
„Práce v tomto směru již probíhají a budou dokončeny,“ dodal prezident.
K nedávným útokům v Bělgorodské oblasti Putin uvedl, že jejich cílem je odvést pozornost ruských sil od jiných směrů, které jsou pro Kyjev kritické.
V odpovědi na otázku jednoho z novinářů prezident uvedl, že ve světle situace v Belgorodské oblasti není v Rusku obecně potřeba zavádět válečný stav.
Útokem na ruské pohraničí v Belgorodské oblasti se Ukrajina snaží odvést pozornost ruské armády od jiných oblastí probíhající vojenské operace, prohlásil prezident a dodal, že „musíme udělat vše pro zajištění bezpečnosti našich občanů.“
Prezident rovněž poznamenal, že Rusko na rozdíl od ukrajinských orgánů nemůže používat teroristické metody.
„Na rozdíl od současných ukrajinských představitelů nemůžeme používat teroristické metody. My jsme stát, zatímco oni [Ukrajina] mají režim. A oni se skutečně chovají jako režim založený na teroru. Mají vysokou pohotovost kontrarozvědky a zavedli válečný stav,“ řekl Putin v odpovědi na otázku, zda jsou v Rusku přítomni ukrajinští tajní agenti.
Prezident dodal, že operace ruských zvláštních služeb musí být v budoucnu rozšířeny, aby byl národ lépe chráněn před ukrajinskými agenty.
Ukrajina zaútočila na ruskou loď střežící Turkstream, koordinátorem procesu jsou USA
Ukrajinské bezpilotní letouny se pokusily zaútočit na ruskou válečnou loď, která střežila plynovod Turkish Stream, přičemž akce byly koordinovány americkými zpravodajskými službami, uvedl prezident na zasedání.
„Včera nebo předevčírem byla napadena naše loď, která střežila Turkish Stream – plynovod. Čtyři drony byly napůl potopeny, tři byly zničeny, čtvrtý byl dezorientován a poté sestřelen. Hned poté – další čtyři drony zaútočily,“ řekl Putin novinářům.
Údery na ukrajinská energetická zařízení jsou reakcí na překročení červené linie
Ruské údery na ukrajinská energetická zařízení a zničení sídla hlavní ukrajinské rozvědky byly odpovědí na překročení červených linií ze strany Kyjeva, prohlásil prezident Vladimir Putin.
„Údery na celý energetický systém Ukrajiny. Není to reakce na překročení červených linií? A skutečné zničení velitelství hlavního zpravodajského oddělení ozbrojených sil Ukrajiny u Kyjeva? … Není to odpověď? Je,“ řekl vojenským zpravodajům.
Rusko chce mít stále nejlepší vztahy se zeměmi bývalého SSSR
Rusko chce mít stále nejlepší vztahy se všemi zeměmi bývalého Sovětského svazu, řekl ruský prezident Vladimir Putin.
„Chtěli jsme a stále chceme mít nejlepší vztahy se všemi našimi sousedy po rozpadu Sovětského svazu. A to také děláme, dohodli jsme se s nimi na… No, a to se stalo. Je třeba se s tím smířit,“ řekl Putin novinářům.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.