Americké tajné služby: Putin smrt Alexeje Navalného nenařídil

Alexej Navalnyj

Americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že Ruský prezident Vladimir Putin nenařídil únorovou smrt opozičního předáka Alexeje Navalného.

Navalného smrt vedla k nové vlně sankcí proti Rusku a zmařila jednání o výměně vězňů mezi Ruskem a Západem.

Wall Street Journal uvádí, že prezident Putin pravděpodobně neplánoval, „aby se to stalo, když k tomu došlo“, což „prohlubuje záhadu ohledně okolností Navalného smrti.“

Deník s odvoláním na zpravodajské zdroje tvrdí, že Americké tajné služby se stále domnívají, že za smrt svého protivníka je nakonec zodpovědný Putin. Toto zjištění je „v rámci zpravodajské komunity široce přijímáno.“

Evropské zpravodajské služby byly podle všeho s tímto názorem seznámeny. Některé z nich se zdají být skeptické a domnívají se, že Navalnému se nemohlo nic stát bez Putinova přičinění.

Navalnyj byl cílem Kremlu po celá léta, během svého pobytu v zemi i během svého působení v zahraničí. Ve volbách Moskevského starosty v roce 2013 skončil druhý a v prezidentských volbách v roce 2018 mu bylo zakázáno kandidovat.

V létě 2020 byl otráven, zřejmě nervově paralytickou látkou Novičok, a převezen z Ruska do Berlína na léčení. Navalnyj ze své otravy obvinil Putina. Když se v lednu 2021 vrátil do Ruska, byl zatčen. V únoru téhož roku byl odsouzen na 2,5 roku vězení a jeho strana Rusko budoucnosti byla označena za extremistickou organizaci a zrušena. Když byl Navalnyj v březnu 2022 postaven před soud kvůli obvinění ze zpronevěry a pohrdání soudem, dostal dalších devět let vězení.

Když Ruské úřady začátkem letošního roku zveřejnily zprávu o Navalného smrti, Biden jednoznačně prohlásil: „Nenechte se mýlit. Za Navalného smrt je odpovědný Putin.“

Deník rovněž uvádí, že Navalného osobní přátelé a spojenci odmítají nové hodnocení okolností jeho smrti ze strany Amerických zpravodajských služeb.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Americké tajné služby: Putin smrt Alexeje Navalného nenařídil first appeared on Akta […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x