Výzkum záření z mobilních telefonů byl po znepokojivých nálezech zastaven

Záření z mobilních telefonů

Desítky let výzkumu na zvířatech poukazují na vážná zdravotní rizika spojená s vystavením záření z mobilních telefonů, ale zkoumání možné souvislosti se nyní zastavuje.

Národní toxikologický program (NTP), jehož úkolem je zkoumat potenciální toxiny, nedávno oznámil, že již nebude zkoumat důkazy o tom, že záření z mobilních telefonů může škodit zvířatům nebo lidem. Tento krok ohromil vědce, jako je Devra Davisová, bývalá vedoucí poradkyně náměstka ministra zdravotnictví na ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb, která náhlý obrat označila za vědecky neodůvodněný.

Pro tento náhlý obrat „neexistuje žádné vědecké vysvětlení ani ospravedlnění“, řekla Davisová.

Nezveřejněný výzkum NTP zpochybňuje rozhodnutí zastavit studie o záření z mobilních telefonů
NTP nedávno prohlásil, že další studie radiofrekvenčního záření (RFR) se neplánují, a uvedl, že výzkum byl „technicky náročný a vyžadoval více zdrojů, než se očekávalo.“

Davisová toto rozhodnutí kritizovala s tím, že technické problémy nejsou důvodem, proč se vyhýbat studiu něčeho, co zřejmě způsobuje rakovinu u zvířat. „Všechno, o čem s jistotou víme, že způsobuje rakovinu u lidí, ji při odpovídajícím studiu vyvolá i u zvířat,“ dodala.

Přestože NTP připustila, že v roce 2019 vyvinula nový systém vystavení RFR v malém měřítku, aby objasnila dřívější zjištění, další zkoumání zrušila. Tento systém zkoumal pouze starší zařízení 2G a 3G, nikoli novější technologie 4G nebo 5G.

Davisová, bývalá poradkyně NTP, uvedla, že pomohla navrhnout menší testovací komory. Plánování studií trvá agentuře roky, takže zrušení tohoto projektu je „v tuto chvíli mimo mé chápání“, vzhledem k dennímu vystavení milionů dětí, poznamenala.

V e-mailovém prohlášení NTP potvrdila, že práce na malém expozičním systému a doprovodném výzkumu byly sice dokončeny, ale výsledky budou veřejně přístupné a zveřejněné na webových stránkách agentury až „po dokončení interních revizí.“ V době psaní tohoto článku zůstává výzkum z roku 2019 nezveřejněn.

Soud zjistil, že FCC nezákonně ignorovala zdravotní rizika 5G
NTP v roce 2018 zveřejnila výsledky dvouletých toxikologických studií, které prokázaly „jasné důkazy“ o spojitosti mezi zářením mobilních telefonů 2G/3G a nádorů u potkaních samců. Následný výzkum v roce 2019 odhalil poškození DNA v mozku, játrech a krevních buňkách exponovaných potkanů a myší.

Navzdory tomu, že Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) původně tyto studie požadoval a dohlížel na ně, Davisová uvedla, že od té doby závěry NTP odmítl.

V roce 2019 Federální komise pro komunikace potvrdila zastaralé normy vystavení záření z roku 1996 pro nové technologie 5G, které tehdy ještě neexistovaly. Aby to zdůvodnila, FDA v roce 2020 anonymně vypracovala nerecenzovaný dokument. Organizace Environmental Health Trust (EHT) podala na FCC žalobu.

V roce 2021 rozhodl Americký odvolací soud pro District of Columbia v neprospěch FCC. Soud uvedl, že FCC jednala nesprávně a nezákonně, když zachovala limity vystavení bezdrátovému záření z roku 1996. Soud konstatoval, že FCC ignorovala důkazy o tom, že záření pod jejími současnými limity může způsobovat kromě rakoviny i nepříznivé zdravotní účinky, a poznamenal, že FCC rovněž nereagovala na připomínky týkající se škodlivosti záření pro životní prostředí.

Soud nařídil revidované normy zohledňující záznamy EHT o rizicích pro děti a životní prostředí.

FCC nechává operátory zrušit pevné linky
Francie od roku 2019 nařídila, aby mobilní telefony obsahovaly varování, že se tyto přístroje kvůli riziku záření nesmí přiblížit k podbřišku dospívajících a těhotných žen. Evropská unie také financuje rozsáhlý výzkum rizik RFR.

„Proč tedy ignorujeme výsledky studií na zvířatech, které ukazují na škodlivost?“ ptá se Davisová. „Důvod je jediný: protože jde o velké peníze.“

Pevné linky nabízely alternativu k mobilním telefonům, ale nařízení FCC z roku 2019 umožnilo operátorům opustit měděné linky. Společnosti jako Verizon začaly pevné linky vyřazovat a spotřebitelům zůstaly jen bezdrátové možnosti.

Lidé mohou stále snižovat expozici RFR tím, že:

-Nebudou nosit telefony po kapsách nebo v podprsence

-Používáním hlasitého odposlechu a držením telefonů mimo hlavu/tělo

-Držením zařízení mimo dosah reprodukčních orgánů

-Používáním kabelového internetu místo WiFi

-Nebudou spát v blízkosti telefonů

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x