Ředitel NSA: USA se zapojily na Ukrajině do útočných kybernetických operací proti Rusku

Ředitel NSA

Americká armáda vydala ohromující, ale možná ne zcela nečekané přiznání, že provádí útočné kybernetické operace na podporu Ukrajiny.

Ředitel NSA

Jedná se o vůbec první takové přiznání a naznačuje – jak mnozí pozorovatelé již dlouho předpokládali – hlubší roli Pentagonu a amerických zpravodajských služeb na Ukrajině proti ruské armádě, než se dosud myslelo.

Ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) a kybernetického velení USA generál Paul Nakasone ve středu pro britskou televizi Sky News uvedl: „Provedli jsme řadu operací v celém spektru: útočné, obranné a informační operace.“ Patří sem i „útočné hackerské operace“, řekl.

Aniž by uvedl konkrétní podrobnosti, pokračoval: „Mým úkolem je poskytnout ministru obrany a prezidentovi řadu možností, a tak to také dělám.“ Důležité je, že generál Nakasone poskytl rozhovor ze spojenecké pobaltské země Estonska, odkud pocházejí další podpůrné operace včetně transferů zbraní pro Ukrajinu.

Hovořil o významných pokusech Rusů o infrastrukturně ničivé kybernetické útoky na Ukrajinu: „A viděli jsme to, pokud jde o útok na jejich satelitní systémy, stírací útoky, které probíhaly, narušující útoky na jejich vládní procesy.“

„To je část, kterou podle mě veřejnost někdy přehlíží. Není to tak, že by neměli moc práce, byli neuvěřitelně zaneprázdnění. A myslím, že, víte, jejich odolnost je možná příběh, který nás všechny nejvíce zaujal,“ popsal ukrajinskou reakci.

Co se týče podpory, kterou USA poskytly Ukrajině v době před ruskou invazí, ředitel NSA odkázal na následující:

Nakasone již dříve uvedl, že jeho agentura v prosinci vyslala tým „hunt forward“, aby pomohl Ukrajině posílit její kybernetickou obranu a sítě proti aktivním hrozbám. Jeho poslední vyjádření se však zdá být prvním případem, kdy americký představitel veřejně prohlásil, že se USA zapojily do útočných kybernetických operací v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

A jako každý vlivný představitel Deep State ze zpravodajské komunity se zmínil o údajných pokusech Kremlu ovlivnit americké volby. „Měli jsme příležitost začít mluvit o tom, o co se zejména Rusové pokoušeli v našich volbách v polovině volebního období. Viděli jsme to znovu v roce 2020, kdy jsme mluvili o tom, co se chystají udělat Rusové a Íránci, ale bylo to v menším měřítku.“

„Schopnost sdílet tyto informace, schopnost zajistit, aby byly přesné a včasné a aby se dalo jednat v širším měřítku, byla v této krizi velmi, velmi silná,“ dodal v rozhovoru.

Navzdory tomu, že celá ruská vojenská a zpravodajská mašinérie je v současné době zakotvena a zaneprázdněna více než tříměsíční válkou na Ukrajině, americké veřejnosti je dále sdělováno, že Moskva nyní plánuje „vměšování“ do nadcházejících podzimních voleb.

Podle deníku The Hill: „Experti varovali, že Rusko pravděpodobně nasadí své kybernetické operace v polovině volebního období v roce 2022, které mohou mít různé formy, včetně dezinformačních kampaní a volebních hackerských útoků. Experti rovněž uvedli, že ruským návodem k použití je rozdělit USA podle stranického klíče a potlačit volební účast.“ Je však úsměvné si myslet, že k „rozdělení“ USA „podle stranických linií“ je nějak zapotřebí zahraničního aktéra – jako by to byl nějaký nový fenomén.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x