Ukrajinský soud potvrdil, že masakr na Majdanu v roce 2014 byl falešnou vlajkou

Majdan

Masakr demonstrantů během převratu na Majdanu v roce 2014 připravil půdu pro svržení zvoleného Ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Výbušný soudní proces v Kyjevě nyní přinesl důkazy, že zabíjení bylo falešnou vlajkou, která měla vyvolat změnu režimu.

Dva policisté obvinění z masové střelby do opozičních demonstrantů na Kyjevském náměstí Majdan v roce 2014 byli propuštěni poté, co Ukrajinský soud zjistil, že osudné výstřely při nechvalně proslulém masakru byly vypáleny z budovy kontrolované opozicí.

Dne 18. října 2023 Ukrajinský okresní soud ve Svjatošinu rozhodl, že z pěti souzených policistů bude jeden zproštěn viny zcela, zatímco druhý byl odsouzen k trestu odnětí svobody za údajné „zneužití pravomoci.“

Zbývající tři, kteří již na Ukrajině nežijí, byli odsouzeni v nepřítomnosti za 31 vražd a 44 pokusů o vraždu. A to na základě stanoviska Nejvyššího soudu, které stanoví, že podezřelí mohou být společně odpovědní za činy skupiny považované za zločinné.

Rozsudek znamená, že nikdo z nich nepůjde do vězení ani nebude jakkoli potrestán za svou údajnou roli v nechvalně proslulém masakru na Majdanu, při němž bylo zabito více než 100 demonstrantů, který vyvolal lavinu mezinárodního odsouzení a vedl přímo k pádu prezidenta Viktora Janukovyče, jenž o několik dní později uprchl ze země.

Soudní proces začal v Kyjevě v roce 2016, ale případ dlouhá léta ležel ladem. Věci se dále zkomplikovaly v roce 2019, kdy Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil všech pět obviněných za vězně zadržované Donbaskými separatisty. Dva z nich se následně dobrovolně vrátili, aby mohli stanout před soudem.

Rozsudek nepřekvapivě vyvolal pobouření mezi rodinami obětí a právníci obžaloby uvedli, že se hodlají odvolat. Naproti tomu mainstreamová média zatím zůstávají strašidelně lhostejná. Ve zjevné snaze zkreslit výsledek procesu několik médií – včetně agentury Reuters – v titulcích jednoduše uvedlo, že soud policisty „odsoudil.“ Kyiv Post zašel tak daleko, že nepravdivě tvrdil, že všech pět bylo shledáno „vinnými“ ze „zločinů na Majdanu.“

V příběhu se však skrývá více, než tyto sdělovací prostředky uvádějí. Jak přiznal dokonce i Západem financovaný Kyiv Independent, „bývalý špičkový vyšetřovatel“, který byl dříve pověřen vyšetřováním masakru, uvedl, že rozsudek následoval po letech záměrné sabotáže ze strany Ukrajinských orgánů, které „udělaly vše pro to, aby nebyly žádné skutečné výsledky.“

Otázku, proč by se Kyjevští představitelé snažili sabotovat vyšetřování, tradiční média z velké části ignorovala. Rozsudek však nabízí několik velmi objevných vodítek.

Za zabíjením stojí „neznámé osoby“
V dokumentu, který má 1 000 000 slov, jsou pasáže, které přesvědčivě dokazují, že palba odstřelovačů vycházela z budov kontrolovaných Janukovyčovou opozicí. Souhrnně tyto úryvky silně naznačují, že masakr na Majdanu byl falešnou vlajkou provedenou nacionalistickými živly, jejichž cílem bylo zajistit svržení prezidenta.

Důkazy „zcela postačovaly k tomu, aby bylo možné kategoricky uzavřít, že ráno 20. února 2014 se v prostorách hotelu Ukrajina nacházely osoby se zbraněmi, z nichž se střílelo,“ konstatoval soud.

Další část odhaluje, že „hotel Ukrajina“ byl „územím…, které v té době nebylo pod kontrolou orgánů činných v trestním řízení.“ Četné videozáznamy ukazují, že před masakrem, během něj i po něm byla budova obsazena krajně pravicovou opoziční stranou Svoboda, jejíž představitelé využívali prostory ke koordinaci svých protiJanukovyčovských aktivit v ulicích pod ní.

Soud rozhodl, že nejméně u 28 ze 128 případů střelby, které byly během procesu posuzovány, „ať už z důvodu nedostatku informací, neúplnosti nebo rozporuplnosti předložených údajů, nebyla prokázána účast příslušníků pořádkových sil“ a že „nelze vyloučit další neznámé osoby.“

Kromě toho rozsudek fakticky vyloučil jakékoli zapojení Ruských bezpečnostních a zpravodajských služeb do masakru, což je konspirační teorie, kterou silně propagují proMajdanovské elementy.

„Ruská stopa“ se po prozkoumání příslušných dokumentů nepotvrdila, konstatoval soud. Dospěl k závěru, že osoby, které byly podezřelé z vazeb na Ruskou rozvědku a byly „neustále sledovány“, se „na dění na ulici nijak nepodílely.“

Pro Dr. Ivana Katchanovského, profesora politologie na Ottawské univerzitě, který strávil roky dokumentováním zdrcujících důkazů o odpovědnosti opozice za masakr, jsou tato zjištění dlouho očekávaným ospravedlněním jeho výzkumu. V komentáři pro The Grayzone vysvětlil, že odsouzení tří policistů v nepřítomnosti za vraždu 28 demonstrantů na Majdanu a pokus o vraždu 36 osob bylo „založeno na jediné vykonstruované forenzní balistické expertize.“

Vadná „forenzní expertiza střel zvrátila [výsledky] 40 jiných balistických expertiz“ provedených dříve – každá z nich, jak Katchanovski poznamenává, „ukázala, že střely z policejních kalašnikovů Berkut se neshodují s těmi, které byly získány z těl zabitých protestujících na Majdanu.“

Nakonec „soudní proces přinesl mimořádné množství důkazů o tom, že na demonstranty se střílelo z různých budov kontrolovaných proMajdanskými živly,“ říká a poukazuje na „více než 100 svědků, včetně 51 protivládních aktivistů zraněných během střelby, kteří vypověděli, že se na ně střílelo z těchto prostor nebo že tam viděli odstřelovače.“

Na jiném místě verdikt odmítl 3D modelovou rekonstrukci zastřelení tří aktivistů Majdanu, kterou vytvořila Newyorská „nekonvenční architektonická kancelář“ SITU. Tuto falešnou analýzu, která byla financována částkou 100 000 dolarů Kyjevskou pobočkou Open Society Foundations George Sorose, intenzivně propagoval deník The New York Times a další Západní média a vydával ji za definitivní důkaz, že za smrt obětí jsou odpovědné Ukrajinské bezpečnostní složky. Model SITU však změnil umístění zranění obětí – z boku nebo zadní části těla na přední – a upravil úhly trajektorie střel, aby podvodně usvědčil policii z jejich vražd.

Jak vysvětluje Katchanovski, „Jedná se o záměrný podvod a dezinformaci.“

„Falešné modelování SITU umožnilo deníku The New York Times a mnoha dalším popřít existenci odstřelovačů na Majdanu a označit za ‚konspirační teorii‘ jakýkoli náznak, že masakr byl ‚falešnou vlajkou‘,“ říká.

Pokud však za desítky mrtvých toho dne nebyli zodpovědní důstojníci Berkutu, zůstává otázka: kdo to byl?

Vrazi z Majdanu se stěhují do Oděsy
V srpnu 2023 New York Times odhalily, že Ukrajinský obchodník se zbraněmi Serhij Pašinksyj, kterého kdysi sám Zelenskyj otevřeně odsoudil jako „zločince“, se stal hlavním soukromým dodavatelem zbraní na Ukrajinu. Pašinskyj obstarával granáty, dělostřelecké granáty a rakety „prostřednictvím transevropské sítě prostředníků“, pak zbraně prodával, kupoval a přeprodával, „dokud konečný kupec, Ukrajinská armáda, nezaplatil nejvíce.“ Tento podvod ho obohatil o stovky milionů dolarů.

Pašinskyj, bývalý Ukrajinský poslanec, byl ústřední postavou převratu na Majdanu. Jak následně odhalil server The Grayzone, byl třemi Gruzínskými žoldáky obviněn z toho, že osobně zorganizoval masakr v únoru 2014, dodal použité zbraně a osobně vybíral cíle k zastřelení. Když Izraelští novináři konfrontovali Pašinského s těmito obviněními, pohrozil, že je jeho spolupracovníci doma vypátrají a „roztrhají.“

Během procesu na Majdanu se obhájci významně zmiňovali o týchž Gruzínských žoldnéřských odstřelovačích. Spolu s vůdci Majdanu a Západem podporovanou fašistickou polovojenskou organizací Pravý sektor byli tito odstřelovači zapleteni také do masakru v Oděse v květnu 2014, hrůzného incidentu, při němž byly desítky rusky mluvících protestujících proti Majdanu násilím nahnány do městského Domu odborů, který byl následně zapálen. Celkem 46 lidí zemřelo v důsledku popálenin, otravy oxidem uhelnatým a pokusů uniknout hrůzám skokem z okna. Počet zraněných, kteří nepřišli o život, se údajně pohyboval kolem 200.

Stejně jako v případě Majdanu i v případě Oděských vražd podle Katchanovského důkazy ukazují na roli mimořádně dobře organizovaného spiknutí:

„Gruzínský odstřelovač, který se v Izraelském dokumentu přiznal ke své roli při masakru na Majdanu, také prozradil, že je jeden z organizátorů masakru vyslal do Oděsy těsně před útokem na tamní separatisty.“

Po převratu, utajování za utajováním
Od začátku Majdanského procesu byli svědci a žalobci vystaveni zastrašovací kampani ze strany krajně pravicových Ukrajinských osobností. Během soudního řízení vtrhli do soudní síně neonacističtí aktivisté C14 a Azov, napadli obžalované a před soudem umístili pneumatiky se zjevnou hrozbou zapálení budovy. Předsedající soudce byl dokonce zbit jedním z aktivistů Majdanu.

„Skrytý tlak ze strany Zelenského administrativy a krajní pravice je pravděpodobně mnohem větší než to, co jsme viděli veřejně,“ komentoval Katchanovski pro The Grayzone. „Ukrajinská justice není nezávislá. Zelenského administrativa běžně a otevřeně zasahuje do řízení, a dokonce odvolala celý Ústavní soud. Pro soudce a porotu je to velmi obtížná situace. Ze strany krajní pravice zaznívaly přímé hrozby, že obviněné odsoudí.“

Někteří zranění demonstranti, kteří původně svědčili o přítomnosti odstřelovačů v budovách kontrolovaných Majdanem, proto později své výpovědi odvolali. Následně přiznali, že se s nimi obžaloba sešla soukromě, aby s nimi projednala to, co uvedli na svědecké lavici. Pro Katchanovského je to „důkaz, že krytí sahá až do nejvyšších pater Ukrajinské vlády.“

Mnoho Ukrajinců, zejména na Východě země, má stejné podezření od doby, kdy Ukrajinská vláda po Majdanském nacionalistickém převratu přijala v roce 2014 rozsáhlý zákon o amnestii. Tato legislativa udělila protestujícím z Majdanu plošnou imunitu před trestním stíháním za všechny možné závažné trestné činy, včetně vražd, terorismu a převzetí moci. Zákon rovněž zakázal oficiální vyšetřování jakéhokoli protivládního agitátora za tyto zločiny a nařídil zničení všech dříve shromážděných relevantních důkazů.

Vysoce postavený představitel Ukrajinské generální prokuratury mezitím přiznal, že prokurátoři, kteří vedli vyšetřování a soudní proces v souvislosti s masakrem na Majdanu, nebyli tajně vybráni a jmenováni nikým jiným než Pašinským. Snahy o ustavení parlamentní komise pro vyšetřování vražd zablokoval Petro Porošenko, zuřivě protiruský prezident Ukrajiny, který v roce 2014 vystřídal svrženého Janukovyče.

Úřední manipulace byla pochopitelná, tvrdí Katchanovski, vzhledem k tomu, jak zásadní je Kyjevský narativ o masakru na Majdanu pro legitimitu Ukrajinské vlády. Masová vražda pod falešnou vlajkou vedla přímo k Janukovyčovi, ospravedlnila stažení vládních sil z centra Kyjeva, obsazení vládních budov aktivisty Majdanu a neústavní odvolání prezidenta Ukrajinským zákonodárným sborem.

Všechny tyto události vydláždily cestu k osm let trvající občanské válce v Donbasu, která si vyžádala přes 14 000 obětí a v únoru 2022 urychlila Ruskou invazi. Pro Katchanovského je souvislost mezi masakrem pod falešnou vlajkou a probíhající válkou na Ukrajině zřejmá. Rozsudek to podle něj činí ještě jasnějším.

Jako odplatu za jeho průkopnické vyšetřování masakru na Majdanu Katchanovskému v roce 2014 místní soudy „za účasti vysokých představitelů“ nezákonně zabavily dům a majetek. Přesto je profesor i nadále odhodlanější než kdy jindy přijít příběhu na kloub.

„Jednoho dne bude pravda o tom, co se stalo, oficiálně přiznána – jedinou otázkou je kdy,“ přislíbil. Opožděné přiznání a nedostatek spravedlnosti v tomto případě už Ukrajinu přišly velmi draho. Existuje mnoho konfliktů, včetně probíhající války, která se odvíjí od masakru na Majdanu. Nespočet lidí v důsledku toho zbytečně trpělo. Čas pro pravdu a usmíření už dávno nadešel.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honzas
Host
Honzas
9 měsíců před

No a ti to jsou ti kteří bojují za naší evropskou demokracii a naše evropské hodnoty.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x