Tajný agent Wikipedie: Úloha CIA při „moderování“ online encyklopedie

faktbook

Larry Sanger tvrdí, že zpravodajské služby kontrolují online encyklopedie již více než deset let.

faktbook

Larry Sanger, spoluzakladatel Wikipedie, v podcastu Greenwald’s System Update obvinil „americký liberální establishment a zpravodajskou komunitu“ z využívání této stránky k „informační válce“, jak uvedl Global Village Space.

Novináři Glennu Greenwaldovi řekl, že platforma, kterou pomáhal vytvořit, se stala nástrojem kontroly pro to, co popsal jako „levicově-liberální subjekty“, včetně CIA, FBI a dalších amerických zpravodajských služeb.

Sanger zdůraznil, že důkazy naznačují, že počítače CIA a FBI byly již v roce 2008 používány k úpravám článků na Wikipedii. Na tuto činnost poprvé upozornil v roce 2007 student programování Virgil Griffith, který vyvinul program nazvaný WikiScanner pro sledování editací provedených z určitých míst.

Skrytá kybernetická válka
Počítače CIA se podílely na odstraňování počtů obětí války v Iráku a stroj FBI byl použit k vymazání leteckých a satelitních snímků americké věznice Guantánamo na Kubě. Kromě toho byly počítače CIA podle Sangera zodpovědné za úpravu mnoha článků, včetně těch, které se týkaly tehdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, čínského jaderného programu a argentinského námořnictva.

„Zpravodajské služby si platí nejvlivnější lidi, aby prosazovali jejich agendu, s níž jsou již většinou v souladu, nebo si prostě v rámci [zpravodajské] komunity vyvinou vlastní talent, naučí se hru na Wikipedii a pak prosazují to, co chtějí říct, u svých lidí,“ řekl Sanger Greenwaldovi.

„Velká část zpravodajství a informační války se odehrává online,“ zdůraznil, „na webových stránkách, jako je Wikipedie.“

Bylo zjištěno, že tyto zpravodajské agentury a velké společnosti čistí Wikipedii od usvědčujících informací. Sanger dodal, že agentury manipulují s obsahem tím, že platí vlivné osoby nebo rozvíjejí vlastní talenty v rámci zpravodajské komunity.

Na jiném místě svých poznámek prozradil, že zpravodajství a informační válka mají významnou online složku, přičemž platformy jako Wikipedie jsou pro tyto účely využívány.

Sangerova obvinění se shodují s dalšími případy, kdy byly hlavní online platformy údajně ovlivňovány nebo manipulovány zpravodajskými službami s cílem kontrolovat vyprávění a cenzurovat určitý obsah.

Začátkem letošního roku zveřejnil Elon Musk, majitel společnosti X (dříve Twitter), sbírku dokumentů, z nichž vyplývá, že bývalí manažeři této platformy spolupracovali s FBI na odstranění obsahu, který se agentura snažila utajit.

Z dokumentů rovněž vyplynulo, že Twitter pomáhal americké armádě v online vlivových kampaních a podílel se na cenzuře „protiukrajinských narativů“ jménem různých amerických zpravodajských agentur. Podobně generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg přiznal, že Facebook, největší platforma sociálních médií na světě, na přímou žádost FBI cenzuroval přesné informace, které by mohly poškodit volební kampaň prezidenta Joea Bidena v roce 2020.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x