Kreml: Po referendu bude nové území považováno za Rusko

Referendum

Moskva prohlásila, že bude považovat ukrajinské regiony, které se připojily k Rusku, za svou vlast.

Referendum

Podle Kremlu se bezpečnostní situace ve čtyřech oblastech Ukrajiny ovládaných Ruskem po ukončení hlasování o připojení k Rusku příští týden dramaticky změní. Moskva je zřejmě připravena anektovat několik oblastí Ukrajiny a bránit je stejně jako zbytek Ruska.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek novinářům potvrdil, že nové oblasti budou považovány za ruské území. V pondělí ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude bránit své území „všemi dostupnými prostředky.“ Později v týdnu bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že jakýkoli „zásah do ruského území je zločin.“

Rusko uspořádalo referenda v Chersonu a Záporoží a v donbaských republikách Doněcku a Luhansku. Očekává se, že všechny čtyři regiony budou hlasovat pro připojení k Rusku. Volby budou probíhat do 27. září.

Z prohlášení Peskova a Medveděva vyplývá, že Moskva připojení ukrajinského území uvítá. V roce 2014 se donbaské republiky pokusily připojit k Rusku, ale Kreml je odmítl.

Západní státy odsoudily volby jako podvod a prohlásily, že jejich výsledky neuznají. Generální tajemník NATO Stoltenberg v pátek uvedl, že Aliance bude na referenda reagovat další pomocí Kyjevu. „Naší odpovědí, odpovědí NATO, je zesílení podpory,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru pro CNN.

Pokračoval: „Nejlepším způsobem, jak ukončit tuto válku, je dále posílit Ukrajince na bojišti, aby si mohli v určité fázi sednout a dosáhnout řešení, které bude pro Ukrajinu přijatelné a které zachová Ukrajinu jako suverénní, nezávislý národ v Evropě.“

Mezitím Medveděv věří, že pohlcení území Ruskem bude transformační událostí. Připojení Donbasu k Rusku způsobí, že „geopolitická transformace světa se stane nezvratnou“, řekl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x