Skandál, který vyvolal americký investigativní novinář Seymour Hersh, představil opačný obraz Zelenského a osvětlil jeho zapojení do korupce.
V roce 2019 kandidoval v prezidentských volbách komik Volodymyr Zelenskyj proti oligarchickému prezidentovi Petru Porošenkovi a jeho hlavním heslem byl boj proti korupci. Zelenskému, který hrál hlavní roli v seriálu Sluha lidu, kde ztvárňuje prezidenta bojujícího proti korupci, se podařilo přenést roli z herectví do reality, když získal 75 % hlasů oproti 25 % pro svého soupeře Porošenka.
Analýzy sociologů a politiků přičítají Zelenského vítězství frustraci ukrajinského lidu z korupce, která se na Ukrajině rozšířila po rozpadu Sovětského svazu. Skandál, který vyvolal americký investigativní novinář Seymour Hersh, však představil jeho opačný obraz a osvětlil jeho zapojení do korupce.
Zelenskyj podle Seymoura Hershe zpronevěřil 400 milionů dolarů.
Známý investigativní novinář Seymour Hersh před několika týdny obvinil prezidenta Volodymyra Zelenského ze zpronevěry 400 milionů dolarů západní pomoci určené na podporu válečného úsilí Ukrajiny proti Rusku.
Seymour Hersh uvedl, že zpronevěra byla součástí zprostředkovatelských operací při nákupu nafty pro Ukrajinské síly. Byl to právě ředitel CIA William Burns, kdo se Zelenského dotkl a v této souvislosti zmínil jména desítek ukrajinských úředníků, kteří se na této operaci podíleli spolu se Zelenským. A zdá se, že informace se do CIA dostala prostřednictvím generálů Ukrajinské armády, kteří byli na Zelenského naštvaní, protože se s nimi nepodělil o zpronevěřené finanční prostředky.
Burns poskytl Zelenskému seznam třiceti pěti generálů a vysokých úředníků, o jejichž korupci věděla CIA a další členové americké vlády. To přimělo Zelenského k odvolání více než deseti úředníků, jejichž jména byla na seznamu uvedena, včetně předsedy Nejvyššího soudu Ukrajiny Vsevoloda Kňazeva a úřadujícího ministra rozvoje Vasilije Lozinského, zatímco zástupce náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Kyrylo Tymošenko oznámil rezignaci na svou funkci.
Fakta ukazují, že Zelenského zapojení do korupce není nové, ale datuje se do doby před jeho zvolením prezidentem. Stojí za zmínku, že fakta, která vyšla najevo poté, naznačovala, že Zelenskyj je sám zkorumpovaný a že volby, v nichž Porošenko prohrál, nebyly ničím jiným než procesem vyřizování účtů mezi pilíři Ukrajinské oligarchie, z nichž Zelenskyj byl pouhou zástěrkou některých jejích pilířů.
Vztahy s některými pilíři Ukrajinské oligarchie
Než se Zelenskyj stal prezidentem, byl v kontaktu s řadou ukrajinských oligarchů v čele s Ihorem Kolomojským, miliardářem a podnikatelem, který vlastní televizní kanál vysílající pořad „Sluha lidu“, v němž Zelenskyj hrál hlavní roli.
Kolomojskij Zelenského veřejně podporoval, zejména proto, že se chtěl pomstít Petru Porošenkovi, který vydal rozhodnutí o konfiskaci Kolomojského „PrivatBanky“. Kolomojskij je známý tím, že zbohatl v bankovnictví a energetice a byl spoluzakladatelem PrivatBank, která byla největší komerční bankou na Ukrajině. V roce 2016 bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko banku znárodnil kvůli finančním nesrovnalostem. Kolomojskij proto využil svého velkého vlivu a vlastnictví akcií velkého počtu společností, včetně médií, letectví a nemovitostí, aby je využil k podpoře Zelenského proti Porošenkovi.
Je také známo, že Zelenskyj má vztah s dalším ukrajinským oligarchou Sergejem Tarutou, miliardářem, podnikatelem a politikem, který během ukrajinské krize zastával funkci gubernátora Doněcké oblasti. Zelenskij jmenoval Tarutu svým poradcem pro hospodářský rozvoj po svém zvolení prezidentem Ukrajiny. Sergej Taruta je známý tím, že vlastní velké podíly v ocelářských a zemědělských společnostech na Ukrajině, zejména v oblasti Donbasu, a je zakladatelem a majitelem průmyslového svazu Donbass Corporation, největší ukrajinské společnosti vyrábějící ocel. Od března 2014 do února 2015 zastával Taruta funkci gubernátora Doněcké oblasti. Jeho korupční jednání ve funkci gubernátora bylo jednou z příčin vypuknutí krize v oblasti Donbasu v roce 2014, která vedla k vypuknutí války s Ruskem v roce 2022. Taruta byl rovněž poslancem Nejvyšší rady, kde v letech 2007-2012 zastupoval Stranu regionů.
Skandál s Pandora dokumenty
Stojí za zmínku, že Spojené státy o Zelenského korupci hodně vědí, ale na tuto otázku upozornily až ve chvíli, kdy ukrajinský prezident zpronevěřil peníze z americké pomoci určené Ukrajině. Před dvěma lety vznikl obrovský skandál, který odhalil Zelenského zapojení do korupce, když se jeho jméno objevilo mezi mezinárodními osobnostmi zapojenými do pašování a praní špinavých peněz, což je případ známý jako dokumenty Pandora. Ve zprávě, kterou pro britský Guardian v roce 2021 připravili Luke Harding, Elena Loginová a Aubrey Belford, byla Zelenského korupce odhalena v dokumentech Pandora, které unikly do Mezinárodní federace novinářů.
Dokumenty odhalily, že Zelenskij byl součástí sítě offshorových společností, které vlastnil společně se svými starými přáteli a obchodními partnery v televizi, včetně Sergeje Scheffera, bývalého producenta Zelenského pořadů, a Borise Scheffera, staršího bratra Sergeje Scheffera, který je dramaturgem. Kromě nich byl Ivan Bakanov, Zelenského přítel z dětství, generálním ředitelem studia Kvartal 95, které Zelenskému patřilo. Všichni pocházejí z města, kde se Zelenskij narodil, z Kryvého Rogu. Do skupiny patřil také Andrej Jakovlev, Zelenského filmový režisér, kterého ukrajinský prezident jmenoval svým poradcem.
Z dokumentů Pandory vyplynulo, že Zelenskij vlastní společnost Film Heritage, která zase vlastní 25 procent holdingu Diverga registrovaného na Kypru. Vedle ní Diverga vlastní další společnost, Multix Multicapital Corporation, která je registrována v daňovém ráji na Panenských ostrovech. Dokumenty ukázaly, že Zelenskij a jeho obchodní partneři využívali společnosti se sídlem na Britských Panenských ostrovech, v Belize a na Kypru k praní peněz patřících ukrajinským společnostem vlastněným ukrajinskými oligarchy blízkými Zelenskému.
Majetek ve vlastnictví těchto offshoreových společností je rozsáhlý a zahrnuje nemovitosti v Londýně, včetně třípokojového bytu v edwardiánském sídle v Regent’s Parku, který byl zakoupen v roce 2016 za 1,575 milionu liber, a dalšího třípokojového bytu na nedaleké Baker Street naproti Muzeu Sherlocka Holmese, který byl zakoupen za 2,2 milionu liber. Jakovlevova dceřiná společnost Candlewood Investments z BVI mezitím vlastní luxusní byt ve viktoriánské vilové budově na Artillery Row ve Westminsteru.
Zelenskyj; pro Kolomojského pouhá fasáda!
V reportáži novinářky Katii Gorčinské o historii korupce na Ukrajině, která byla zveřejněna v roce 2020, se pozornost soustředila na vztah Zelenského s Ihorem Kolomojským. Kolomojskij ovládá na Ukrajině řadu aktiv v různých odvětvích, včetně těžkého průmyslu, ropy a plynu, meziproduktů, železných kovů, chemického průmyslu, zemědělství a letecké dopravy. V letech předcházejících Zelenského prezidentství utekl Kolomojskij před trestním stíháním na Ukrajině a uchýlil se do Švýcarska a sionistické entity. Jak bylo uvedeno výše, Kolomojského mediální impérium podporovalo Zelenského během voleb proti Porošenkovi, Kolomojského úhlavnímu rivalovi. Ukrajinský prezident měl s bohatým oligarchou vztahy, které se datují od roku 2012, kdy společnost Kvartal 95 podepsala s Kolomojského mediálním holdingem smlouvu na výrobu seriálů a filmů.
Stojí za zmínku, že v souvislosti s Kolomojského PrivatBank je v řadě zemí včetně Ukrajiny, Velké Británie, Spojených států a Švýcarska podáno více než 400 žalob a protižalob, protože nové vedení banky se snaží prokázat existenci rozsáhlého podvodu a získat od oligarchy a jeho různých společností odškodnění. Banka, která byla znárodněna v roce 2016, byla Kolomojskému vrácena poté, co byl Zelenskyj zvolen ukrajinským prezidentem, zatímco Valeria Gontareva, bývalá guvernérka Národní banky, jíž jsou připisovány velké zásluhy za vyčištění bankovního sektoru a za PrivatBank, byla vystavena sérii pokusů o atentát, z nichž byl Kolomojskij obviněn. Patřil k nim pokus o její přejetí v Londýně a zapálení jejího domu u Kyjeva, kromě toho zapálení auta její snachy v Kyjevě a náhlá prohlídka jejího bytu neznámými maskovanými strážci zákona v Kyjevě.
Nevyřešené otázky spojené s PrivatBank zamlžily ukrajinskou politiku, zejména vztahy mezi Ukrajinou a Mezinárodním měnovým fondem. Fond v prosinci 2019 souhlasil s poskytnutím nového balíčku pomoci Ukrajině, ale stanovil si podmínku, že Ukrajina přijme zákon, který bývalým majitelům banky znemožňuje napadnout znárodnění a získat odškodnění, a brzy se mu na Ukrajině začalo říkat „zákon proti Kolomojskému“.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
A za to umírají mladí kluci hlavně na Ukrajině. Vědí to ty lidi vůbec? Za židácký prachy a zájmy.