Světové ekonomické fórum vyzývá k ukončení vlastnictví osobních automobilů

Světové ekonomické fórum

Světové ekonomické fórum uvedlo, že v souvislosti s prosazováním zelené energie je třeba přijmout opatření ke snížení závislosti na kritických kovech. Nyní WEF vyzývá k ukončení vlastnictví osobních automobilů.

Světové ekonomické fórum

Zatímco se země snaží přejít na obnovitelné zdroje energie, Světové ekonomické fórum se snaží snížit globální závislost na kritických kovech. Jedním z doporučení je omezit vlastnictví soukromých automobilů.

„Tento přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie bude vyžadovat velké dodávky kritických kovů, jako je kobalt, lithium, nikl a další,“ uvedlo fórum ve své zprávě z počátku tohoto měsíce. „Nedostatek těchto kritických nerostů by mohl zvýšit náklady na technologie čisté energie.“

Celosvětová lobbistická skupina se sídlem ve Švýcarsku navrhla tři způsoby, jak snížit cenu klíčových kovů, které se používají ve všech odvětvích od větrných turbín a účinného osvětlení až po chytré telefony a elektromobily.

Na fóru bylo zmíněno, že i přes existenci recyklačních programů se očekává, že těžba nerostných surovin do roku 2050 vzroste přibližně o 500 %.

„Větší sdílení může snížit vlastnictví nečinných zařízení, a tím i spotřebu materiálu,“ uvedla skupina s odkazem na údaje, podle nichž průměrný anglický automobil jezdí „jen 4 % času.“

Fórum poznamenalo, že programy sdílení vozidel, jako jsou „Getaround“ a „BlueSG“, získaly popularitu po celém světě a mají zásadní význam pro snížení poptávky po automobilech a technologiích v celosvětovém měřítku.

Neřešilo však, jak lze sdílení automobilů úspěšněji využívat v zemi, jako jsou USA, kde je závislost na soukromých vozidlech vysoká a kde je nedostatek veřejné dopravy ve venkovských i městských oblastech.

Ačkoli většina lidí na světě již vlastní osobní telefony nebo počítače, průzkum také uvádí, že 39 % zahraničních pracovníků dostává také notebooky a mobilní telefony. „To není vůbec efektivní z hlediska zdrojů,“ uvádí se ve zprávě. „Udržování chytrého telefonu po dobu pěti let namísto tří let snižuje jeho roční uhlíkovou stopu o 31 %.“

Podle zprávy potřebují podniky pobídky na podporu opětovného využití výrobků a odměňování oddaných zákazníků, aby se zastavilo otevírání nových dolů.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x