Belgický premiér varuje, že příštích 5-10 zim bude obtížných, protože energetická krize se zhoršuje

Alexander De Croo

Belgický premiér Alexander De Croo možná prozradil, jak dlouho bude trvat evropská energetická krize. V pondělí novinářům řekl, že „příštích 5 až 10 zim bude obtížných.“

Alexander De Croo

„Vývoj situace je v celé Evropě velmi obtížný,“ řekl De Croo belgické televizi VRT.

„V řadě odvětví je opravdu obtížné vyrovnat se s vysokými cenami energií. Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: příští měsíce budou těžké, příští zimy budou těžké,“ řekl.

Z vyjádření premiéra vyplývá, že nahrazení dovozu ruského zemního plynu by mohlo trvat roky, což by pro ekonomiku regionu znamenalo další ekonomickou zkázu v podobě energetické hyperinflace.

Evropa čelí historické energetické krizi, kterou ještě zhoršila ruská válka na Ukrajině (a západní sankce, které se vymstily). Kontinent je z hlediska svých energetických potřeb do značné míry závislý na Rusku, které dováží přibližně 40 % plynu NatGas. Ruské dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 společnosti Gazprom, jehož kapacita činí pouhých 20 % a hrozí, že příští měsíc klesne na nulu, způsobily, že ceny NatGas a elektřiny tento týden dosáhly rekordních hodnot.

Evropské ceny NatGas se v pondělí vyšplhaly na rekordních 277 eur za megawatthodinu, což je přibližně 15násobek průměrné letní ceny. Leon Izbicki, komoditní analytik společnosti Energy Aspects Ltd., řekl agentuře Bloomberg, že pokud se v září zastaví tok plynu z NS1, ceny by mohly vzrůst až na 400 eur za megawatthodinu.

Odklon od dodávek ruského plynu NatGas se devatenácti zemím eurozóny vymstil. Německo, největší evropská ekonomika, by mohlo směřovat k recesi, která by srazila zbytek kontinentu.

De Croo uvedl, že Belgie a eurozóna se musí „v těchto těžkých časech vzájemně podporovat.“

Pokud má premiér pravdu, mohla by se temná zima v Evropě opakovat každoročně po celé toto desetiletí. Všeobecně optimistická představa, že blok dokáže letos nahradit veškerý dovoz ruského plynu Natgas, byla fraška a evropské domácnosti nyní musí platit neúměrně vysoké náklady na elektřinu, což miliony lidí uvrhne do energetické chudoby.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x