EU chce navzdory obavám z korupce zvýšit pomoc Ukrajině o 50 miliard eur

Korupce na Ukrajině

Evropská unie plánuje zřídit fond s názvem Nástroj pro Ukrajinu, v jehož rámci by byla pro Ukrajinu otevřena nová úvěrová linka ve výši 50 miliard eur na období 2024-2027, ale vzrůstají obavy z korupce.

Korupce na Ukrajině

Nástroj by poskytoval pomoc Ukrajině ve třech pilířích. První pilíř by Ukrajině poskytoval finanční pomoc, druhý pilíř by podporoval a financoval investice a v rámci třetího pilíře by Brusel pomáhal Ukrajině plánovat reformy potřebné pro vstup do Evropské unie. Specifickým rysem Nástroje pro Ukrajinu je, že zmrazená Ruská aktiva by byla zabavena a začleněna do modelu pomoci.

Podpora Ukrajiny však zůstává v Bruselu rozdělujícím tématem. Ačkoli EU chce i nadále poskytovat pomoc zemi, která je ve válce, je nesporné, že Ukrajina se vyznačuje nebývale vysokou mírou korupce a „právní stát“ zdaleka neodpovídal standardům EU ani před vypuknutím války, natož během ní. Tato skutečnost vyšla najevo během pondělního plenárního zasedání ve Štrasburku, kde se projednával Nástroj pro Ukrajinu.

Poslanci Evropského parlamentu Michael Gahler a Eider Gardiazabal Rubial, předkladatelé zprávy, uvedli, že úvěrová linka ve výši 50 miliard eur je významným závazkem Evropské unie. Tvrdili, že Ukrajina musí zlepšit míru korupce, nezávislost soudnictví, boj proti oligarchům a boj proti organizovanému zločinu, ale toto úsilí může být úspěšné, pokud bude doplněno soukromým sektorem.

Vzhledem ke korupční situaci vyjádřilo několik poslanců také obavy, zda finanční prostředky EU půjdou tam, kam mají. Roman Haider ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) poznamenal, že zatímco sankce nefungují a Evropská ekonomika selhala, stojí za zvážení, zda se vyplatí investovat dalších 50 miliard eur do Ukrajiny, země, která je zkorumpovaná na všech úrovních.

V závěru bodu programu vystoupil za Evropskou komisi komisař pro rozpočet a administrativní záležitosti Johannes Hahn, který upozornil kritické hlasy, že „my Evropané musíme Ukrajinu jednoznačně podpořit.“

Politik také uvedl, že dosud bylo Ukrajině poskytnuto 80 miliard eur pomoci v různých formách, včetně vojenské pomoci, a že EU bude Ukrajinu podporovat, dokud to bude potřebovat.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
6 měsíců před

EU se snaží hospodářsky padnout až na dno.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x