Národní zdravotní ústav (NIH) znovu zveřejnil studii, která zdůrazňuje, že nošení obličejové masky N95 z jakéhokoli důvodu může uživatele vystavit nebezpečným koncentracím smrtelně nebezpečných chemických látek.
Výzkumníci z Jeonbuk National University v Jižní Koreji hodnotili dva různé typy jednorázových lékařských masek a několik typů opakovaně použitelných bavlněných masek, jaké se nosily během „pandemie“ koronaviru COVID-19. Zjistili, že chemické látky uvolňované těmito maskami se vyskytovaly v množství osmkrát vyšším, než je doporučený bezpečnostní limit pro toxické těkavé organické sloučeniny (TVOC).
Vdechování TVOC je spojeno se zdravotními problémy, jako jsou krátkodobé bolesti hlavy a nevolnost, a dlouhodobé poškození orgánů a dokonce rakovina. Vedlejší účinky používání masek jsou jinými slovy mnohem horší než nemoci, kterým se lidé, kteří je nosí, snaží předcházet.
Jednorázové masky obsahují až 14krát více TVOC než látkové masky
Nejhorší jsou jednorázové modré masky, u nichž bylo zjištěno, že obsahují až 14krát více TVOC než masky látkové, takže jsou mnohem horší než masky na opakované použití.
„Je zřejmé, že je třeba věnovat zvláštní pozornost těkavým organickým sloučeninám spojeným s používáním [lékařských] masek KF94 a jejich účinkům na lidské zdraví,“ napsali vědci ve své studii, která byla původně zveřejněna již v dubnu.
Aby se snížilo riziko expozice těkavým organickým sloučeninám a TVOC, doporučili výzkumníci otevřít obal masky a nechat ji před nasazením na obličej 30 minut odstát.
Podobně jako matrace z paměťové pěny, která po prvním odlepení od smršťovací fólie toxicky zapáchá, i obličejové masky, zejména ty na jedno použití, vypouštějí chemické látky, které je lepší rozptýlit do vzduchu, než aby je nositel vdechoval.
„Expozice se může výrazně snížit, pokud se maska otevře a nechá se alespoň 30 minut ležet,“ napsali vědci.
Studie dále naznačuje, že způsob balení masek může také hrát roli v tom, kolik chemických látek se po jejich otevření uvolní.
NIH vydal ke studii prohlášení, v němž uvádí, že to, že je nyní zařazena do databáze Národní lékařské knihovny (NLM), neznamená, že NIH s jejími závěry souhlasí.
Studie dospěla k závěru, že látkové masky jsou nejbezpečnější ze všech. Pokud je maska vyrobena z obyčejné bavlny, neobsahuje zdaleka tolik chemických látek jako ty modré plastové, které všichni museli nosit tři roky kvůli COVID-19.
Dr. Stuart Fischer, internista z New Yorku, k výsledkům studie poznamenal, že „se zdá, že potřeba masek klesá“, což znamená, že nyní, když věda vyvrátila potřebu takového zásahu do prevence nemocí, už opravdu není důvod masky nosit.
Dva typy jednorázových masek zkoumané ve studii, KFAD a KF94, jsou vyrobeny z termoplastů polypropylenu a polyuretanového nylonu. Tyto konkrétní druhy masek byly více zpopularizovány na Dálném východě než na Západě.
Naopak zkoumané látkové masky byly vyrobeny z bavlny, ramie (rostlinného vlákna) a polyuretanu.
Aby zůstali politicky korektní, dospěli výzkumníci ve své studii k závěru, že koncentrace TVOC zjištěné ve všech maskách jsou „neškodné pro lidský organismus“ a nepředstavují „žádné relevantní obavy týkající se zdraví.“
Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) doporučuje udržovat ve vnitřním ovzduší hladiny TVOC pod 0,5 částic na milion (ppm).
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.