Rusko: Konvoje zbraní NATO na Ukrajině jsou legitimním cílem

Konvoje zbraní NATO na Ukrajině jsou legitimním cílem

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru zveřejněném ve středu varoval, že Rusko bude konvoje dodávající zbraně ze států NATO na Ukrajinu považovat za legitimní vojenské cíle, jakmile se dostanou na území kontrolované Kyjevem.

Konvoje zbraní NATO na Ukrajině jsou legitimním cílem

Pravidelný kontakt s USA je pro Rusko nemožný vzhledem k „neskrývané podpoře militaristických záměrů kyjevského režimu ze strany Washingtonu a přísunu moderních zbraní“ do země ze strany členů NATO. Diplomat vysvětlil, že cílem Moskvy je nyní dát USA a jejich spojencům jasně najevo, že Rusko použije tvrdé metody v reakci na pokusy o zastavení jeho vojenské činnosti na Ukrajině.

„Upozorňujeme, že americké a NATO transporty převážející zbraně přes ukrajinské území jsou považovány za legitimní vojenské cíle,“ zdůraznil.

Moskva zastává tento postoj od prvních dnů bojů na Ukrajině. Tento týden ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení čtyř odpalovacích zařízení z baterie systému protivzdušné obrany S-300, které na Ukrajinu dodala nejmenovaná evropská země.

Předpokládá se, že dotyčné zbraně pocházely ze Slovenska, které minulý týden oznámilo darování baterie S-300 Ukrajině. Slovenský premiér Eduard Heger označil ruské tvrzení za „propagandu“ a odvolal se na popření zprávy Kyjevem.

V rozhovoru pro agenturu TASS Rjabkov uvedl, že Washington de facto odmítá poskytnout přímé odpovědi ohledně biolaboratoří financovaných Pentagonem na Ukrajině. Moskva a Čína uvedly, že se obávají, že laboratoře jsou využívány k výzkumu biologických zbraní, což američtí představitelé popřeli. Absence řádné odpovědi na oprávněné otázky „potvrzuje, že naše obavy jsou opodstatněné“, uvedl ruský diplomat.

Rjabkov uvedl, že veškerá jednání mezi Ruskem a USA o strategické stabilitě a jaderném odstrašování byla zmrazena. Nová smlouva START, poslední smlouva o snížení jaderných zbraní zavazující obě země, která přetrvala od dob studené války, zůstane podle něj v platnosti do února 2026.

Úředník dodal, že americké pokusy poškodit Rusko prostřednictvím ekonomických sankcí nedosáhly svého cíle, což je v rozporu s „očekáváním, že se Rusové vzdají, jak se Západ sám přesvědčil.“ Omezení poškozují i západní země a podniky, zdůraznil. A i když mohou zpomalit rozvoj Ruska, z dlouhodobého hlediska ho nezastaví, ujistil Rjabkov.

Washington „dráždí naše klidné soustředění na úkoly stabilizace ekonomiky a zajištění jejího trvalého fungování v prostředí bezprecedentního zahraničního tlaku,“ řekl.

Moskva zaútočila na sousední stát koncem února poté, co Ukrajina neplnila podmínky minských dohod podepsaných v roce 2014 a Rusko nakonec uznalo donbaské republiky Doněck a Lugansk. Minský protokol zprostředkovaný Německem a Francií měl separatistickým regionům poskytnout zvláštní status v rámci ukrajinského státu.

Rusko od té doby požaduje, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k vojenskému bloku NATO vedenému USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva byla zcela nevyprovokovaná, a popřel tvrzení, že by plánoval znovudobytí obou republik silou.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x