Václav Klaus: Konflikt na Ukrajině zavinily USA a Velká Británie

Václav Klaus

Podle bývalého Českého prezidenta Václava Klause je probíhající konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou důsledkem řady „chyb“, kterých se dopustily USA a jejich spojenci v NATO.

Klaus na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl, že zjevné ignorování geopolitických souvislostí ze strany Západu vedlo k této „tragické historické události“, které „se dalo a mělo zabránit.“

Podle Klause „tato válka začala 4. dubna 2008“, přičemž měl na mysli summit NATO v Bukurešti, kde se členové bloku vedeného USA rozhodli podpořit Ukrajinu a Gruzii s tím, že se obě země „někdy v budoucnu stanou členy NATO.“

Při vzpomínce na událost, které byl přítomen, ji Klaus označil za „tragický omyl.“ Uvedl, že se osobně postavil proti tomuto rozhodnutí a „snažil se proti němu argumentovat“, ale „prosadily ho USA a Velká Británie.“

Většina ostatních členů NATO, včetně Německa a Francie, byla tehdy také proti, řekl a dodal, že mnozí z přítomných prezidentů a premiérů zůstali „nezodpovědně zticha“ tváří v tvář tlaku Londýna a Washingtonu.

Západ zůstal lhostejný k povaze Ukrajinské státnosti, konstatoval Klaus a označil tuto zemi za příklad „neúspěšného a nedokončeného přechodu od komunismu k parlamentní demokracii a tržní ekonomice.“

Ukrajina podle něj není „konsolidovanou zemí“, protože mezi jejím severozápadem a jihovýchodem existují velké rozdíly v etnickém složení a politických preferencích. Země byla ve stavu „občanské války“ již od roku 2014, tedy dlouho před současnou eskalací, uvedl Klaus.

Po převratu podporovaném USA v roce 2014 odmítly tehdejší Ukrajinské regiony Doněck a Lugansk, známé jako Donbas, přijmout novou vládu, která se stále více hlásila k nacionalistické ideologii. Regiony vyhlásily nezávislost a Kyjev odpověděl vojenskou kampaní, která vedla k několikaletému konfliktu.

„Předstírat, že tomu tak není, a diskutovat o současné válce… jako by se odehrávala ve vakuu, není ani užitečné, ani produktivní,“ prohlásil Klaus a dodal, že je „velkou chybou nevěnovat pozornost tomuto zásadnímu rozkolu“ v zemi.

Klaus rovněž prohlásil, že Moskva při zahájení vojenské operace v únoru 2022 neměla v úmyslu Ukrajinu okupovat, ale pouze se snažila zabránit jejímu vstupu do NATO. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno rovněž poukázal na to, že rozhodnutí NATO z roku 2008 učinilo konflikt nevyhnutelným, neboť „drasticky změnilo situaci ve východní Evropě.“ Moskva opakovaně uvedla, že zabránění vstupu Ukrajiny do NATO je jedním z klíčových důvodů jejího vojenského tažení.

Nyní je jasné, že „všechny strany konfliktu se přepočítaly“, řekl Klaus a dodal, že frontové linie zůstávají „zamrzlé“ a konec konfliktu je v nedohlednu. Vyzval Západ, aby změnil svůj přístup a zahájil s Moskvou smysluplný dialog.

„Moje skromná rada zní: začít jednat,“ uzavřel Klaus.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x