Vladimir Putin: Sankce na ropu budou pro Evropu ekonomickou sebevraždou

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že země EU páchají „ekonomickou sebevraždu“, když odmítají ruské energetické zdroje, a to v rámci snahy o uvalení ropného embarga, které však dosud blokovalo Maďarsko a několik dalších zemí závislých na ruských energetických zdrojích.

Vladimir Putin

Jak cituje agentura RIA Novosti, Putin popsal, že ropný sektor je zaneprázdněn „tektonickým posunem“, který „nepromyšlené“ sankce Západu jen zhorší. Projev zazněl virtuálně na energetické konferenci šéfů průmyslových podniků v zemi.

„Změny na trhu s ropou jsou tektonické povahy a pokračování v obvyklém modelu se zdá být nepravděpodobné,“ řekl. „V nových podmínkách je důležité nejen těžit ropu, ale také budovat celý vertikální řetězec vedoucí ke konečnému spotřebiteli.“

Za strategii zajišťující vyšší ceny energií a vyšší inflaci označil současnou trajektorii snahy EU a USA o uvalení maximálních trestů na Moskvu. Přitom poznamenal:

„Taková ekonomická sebevražda je samozřejmě domácí záležitostí evropských zemí.“

Zároveň Putin upozornil, že „chaotické kroky“ Evropy nakonec poslouží Moskvě ke zvýšení příjmů z ropy a plynu, a to i proto, že Rusko odkloní dodávky energie do „spřátelených“ zemí. Vyzval ruské průmyslové orgány, aby aktivněji využily situace ve prospěch země.

Putin podle státních médií popsal scénář, podle kterého by Evropa pocítila tíhu krize nejhůře:

„Odmítnutí ruských energetických zdrojů znamená, že se Evropa systémově stane regionem s nejvyššími náklady na energie na světě. Ano, ceny samozřejmě porostou a zdroje půjdou do tohoto regionu, ale situaci nebude možné radikálně změnit. To vážně – a podle některých odborníků nenávratně – podlomí konkurenceschopnost značné části evropského průmyslu, který již nyní prohrává v konkurenci firem z jiných regionů světa,“ řekl Putin, když v úterý vystoupil na setkání s představiteli věnovaném energetickým otázkám.

Dodal, že západní představitelé a obyvatelstvo se dlouhodobě příliš zabývají „klimatickými otázkami“ – příliš sázejí na účinnost alternativních zdrojů energie, což je téma, kterou ruský prezident zdůrazňuje již řadu let.

„Člověk má dojem, že naši západní kolegové, politici a ekonomové prostě zapomněli na základy základních ekonomických zákonů, nebo je ke své škodě raději záměrně ignorují,“ řekl.

A v asi nejkousavější části projevu, v níž se pustil do Washingtonu a jeho evropských spojenců, se Putin vysmál hlavním městům EU, která jako by poslouchala příkazy svých „amerických vládců.“

„Dnes vidíme, že evropské země z naprosto politických důvodů, kvůli svým vlastním ambicím a pod tlakem svých amerických nadřízených uvalují stále více sankcí na trh s ropou a plynem. To vše způsobuje inflaci, a místo aby přiznaly své chyby, hledají viníka jinde,“ řekl Putin.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x