Elitní speciální jednotky USA a Spojeného království vedou na Ukrajině tajnou válku

speciální jednotky USA

Zdroj z francouzské zpravodajské komunity tvrdí, že od začátku bojů s Ruskem na konci února jsou na Ukrajině přítomny elitní speciální jednotky ze Spojeného království i USA.

speciální jednotky USA

Zdroj údajně minulý týden sdělil francouzskému listu Le Figaro, že SAS a Delta Force jsou na Ukrajině a Rusko si je dobře vědomo „tajné války“, kterou proti jeho jednotkám vedou zahraniční komanda.

V sobotu o tom informoval vedoucí mezinárodní zpravodaj listu Georges Malbrunot. Stalo se tak ve stejný den, kdy britský premiér Boris Johnson uskutečnil nečekanou návštěvu Kyjeva.

Le Figaro je nejstarší národní deník ve Francii a jeden z nejrespektovanějších na světě.

Britský vůdce byl údajně obklíčen strážci z elitních jednotek SAS, i když toto tvrzení nebylo oficiálně potvrzeno.

Jednotky SAS „jsou na Ukrajině přítomny od začátku války, stejně jako americká Delta,“ napsal Malbrunot na Twitteru s odvoláním na zdroj z francouzské rozvědky. Dodal, že podle tohoto zdroje si je Rusko dobře vědomo „tajné války“, kterou proti jeho jednotkám vedou zahraniční komanda. Deník Le Figaro zařadil jeho zprávu do svých aktualizovaných zpráv o Ukrajině.

Velká Británie a USA patří mezi nejaktivnější vojenské podporovatele Kyjeva. Johnson údajně osobně vyzval svého ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, aby pokračoval v boji proti Rusku a nespokojil se s mírem, dokud mu nebudou nabídnuty lepší podmínky.

Západní probojovou shodu minulý týden zřejmě potvrdil i šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell, který v sobotu, kdy byl také na návštěvě Kyjeva, prohlásil, že „válka bude vyhrána na bojišti.“

Britská média dříve informovala, že desítky „vysloužilých“ vojáků SAS odjely nebo plánují odjet na Ukrajinu, aby Kyjevu pomohly svými zkušenostmi v oblasti průzkumu a protitankového boje. Podle britského bulvárního deníku Daily Mirror jejich služby údajně neplatila britská vláda, ale „země v Evropě, která má být ještě jmenována, prostřednictvím soukromé vojenské společnosti.“

Ruská armáda se několikrát přihlásila k akci proti tomu, co označila za „žoldáky“ bojující za Ukrajinu. K jednomu z posledních případů došlo v sobotu, právě když Johnson a Borell byli v Kyjevě.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se Kyjev při svém posledním neúspěšném pokusu o evakuaci vysoce ceněného personálu z přístavního města Mariupol, kde probíhaly jedny z nejintenzivnějších bojů během konfliktu, pokusil využít civilní loď. Osoby určené k evakuaci byly identifikovány jako velitelé ultranacionalistického praporu Azov a zahraniční žoldnéři. Existují nepotvrzené zprávy, že v Mariupolu by mohly být zablokovány stovky cizích státních příslušníků spolu s několika tisíci vojáky Azova.

USA a Spojené království veřejně prohlásily, že nemají v plánu zapojit své jednotky do bojů na Ukrajině. Obě země jsou hlavními dodavateli zbraní Kyjevu a před ruskou ofenzívou prováděly na Ukrajině výcvik vojáků. Odborníci byli údajně staženi ze země v době před zahájením bojů.

Britské ministerstvo obrany počátkem března zakázalo příslušníkům aktivní služby cestovat na Ukrajinu s tím, že porušení tohoto pravidla by mohlo vést k trestnímu stíhání. Kyjev po ruském útoku vyzval dobrovolníky v zahraničí, aby vstoupili do řad nově vytvořené „zahraniční legie.“

Rusko zahájilo koncem února rozsáhlou ofenzivu proti Ukrajině poté, co Ukrajina neplnila podmínky minských dohod podepsaných v roce 2014 a Rusko nakonec uznalo donbaské republiky Doněck a Lugansk. Minský protokol zprostředkovaný Německem a Francií měl separatistickým regionům poskytnout zvláštní status v rámci ukrajinského státu.

Rusko od té doby požaduje, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k vojenskému bloku NATO vedenému USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva byla zcela nevyprovokovaná, a popřel tvrzení, že by plánoval znovudobytí obou povstaleckých regionů silou.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x