Rusko a Čína již nepoužívají dolar k obchodování

Dollar

Ruský premiér Michail Mišustin během setkání se svým Čínským protějškem Li Čchiangem 21. prosince prohlásil, že v Rusko – Čínském obchodě byly téměř zcela eliminovány Západní měny, neboť téměř všechny platby mezi zeměmi nyní probíhají v rublech a jüanech.

Ruský premiér se takto vyjádřil během dvoudenní návštěvy Pekingu, kam přijel na plánované setkání šéfů Ruských a Čínských vlád.

„Pokračujeme ve zvyšování podílu národních měn na vzájemném zúčtování. Jestliže v roce 2020 to bylo asi 20 %, pak letos jsme se měn třetích zemí ve vzájemných zúčtováních vlastně zcela zbavili,“ prozradil Mišustin.

Vyzdvihl také posílení obchodních vztahů a připomněl, že společného podnikatelského fóra, které bylo v květnu uspořádáno v Šanghaji, se zúčastnilo více než 1 500 podnikatelů z obou zemí.

„Vytváříme komfortní podmínky pro práci obchodních firem na Ruském a Čínském trhu. Máme rozsáhlou společnou agendu,“ prohlásil Mišustin.

Li Čchiang zase poukázal na to, že spolupráce mezi Moskvou a Pekingem je stále na vzestupu a nabývá na významu na pozadí „globálních turbulencí.“

Rusko a jeho obchodní partneři začali ve vzájemném obchodě používat alternativní měny poté, co sankce fakticky znemožnily Moskvě přístup do Západního finančního systému. Stejně tak se k vypořádání v národních měnách v obchodě uchyluje stále větší počet zemí.

Ruský ministr financí Anton Siluanov 18. prosince na fóru Rusko-čínského finančního dialogu v Pekingu prohlásil, že udržitelný rozvoj finančních vztahů a vypořádání v rámci skupiny zemí BRICS je pro všechny členské státy klíčový.

S ohledem na tuto situaci skupina rozvíjejících se ekonomik BRICS zvažuje způsoby, jak umožnit platby v místních měnách mezi členskými zeměmi. Cílem tohoto bloku je snížit závislost na Americkém dolaru a Euru, která má vliv na hospodářský růst.

„Musíme dále rozvíjet finanční spolupráci v rámci zemí BRICS. Zde vidíme příležitosti … k rozvoji platebního systému, který by byl nezávislý na infrastruktuře, která ne vždy zcela naplňuje cíle jednotlivých zemí,“ zdůraznil Siluanov.

„Proto je pro nás důležitý udržitelný rozvoj finančních vztahů a zúčtování na platformě BRICS a domníváme se, že je nutné tyto otázky rozpracovat, a dnes se budeme zabývat řadou z nich,“ dodal.

BRICS v současné době tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, ale v lednu se ke skupině připojí Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Klub průmyslových a rozvinutých zemí G7 (Group of Seven) tvoří Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Francie, Itálie, Německo a Japonsko.

Podle listopadové zprávy agentury Bloomberg ovlivňuje rychlý vzestup zemí BRICS globální ekonomiku, přičemž podíl této skupiny na světovém HDP podle parity kupní síly (PPP) by se měl zvýšit mnohem více než podíl hlavních vyspělých ekonomik G7.

Zpráva agentury Bloomberg uvádí, že rozšířená skupina BRICS je již nyní větší než skupina G7. V roce 2022 se tento blok podílel na světové ekonomice 36 %, zatímco skupina G7 30 %.

„Naše prognózy naznačují, že rozšiřující se pracovní síla a dostatečný prostor pro technologické dohánění zvýší podíl BRICS+ do roku 2040 na 45 % ve srovnání s 21 % u ekonomik G7. V podstatě si země BRICS+ a G7 mezi lety 2001 a 2040 vymění místa v relativní velikosti,“ uvedla agentura Bloomberg.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x