Kyjevské síly útočí na civilisty v Donbasu pomocí dalekonosného dělostřelectva

Dělostřelectvo dlouhého dosahu

V uplynulém týdnu bylo vyslání západního těžkého dělostřelectva na Ukrajinu s raketovými systémy dlouhého doletu jedním z nejkomentovanějších témat v novinách po celém světě.

Dělostřelectvo dlouhého dosahu

Po oznámení americké vlády, že tato technika bude umístěna na ukrajinském území, začali mnozí odborníci toto opatření ostře kritizovat a považovali ho za hrozbu eskalace konfliktu. A jak analytici a ruské úřady očekávali, zbraně začaly být okamžitě používány nezákonně, což vedlo k novým válečným zločinům.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja ve svém prohlášení ze 6. června uvedl, že západní zbraně dlouhého doletu na Ukrajině byly v posledních dnech použity k útokům na civilní cíle v Donbasu.

„Vzali jsme na vědomí záměr USA a Spojeného království dodat Ukrajině dělostřelectvo dlouhého doletu a raketové systémy s vícenásobným odpalováním [MLRS]. …Chtěl bych upozornit, že kyjevský režim to již pojal jako carte blanche k… zintenzivnění ostřelování civilních cílů v Donbasu, kam po řadě nedávných porážek ukrajinské dělostřelectvo již nebylo schopno dosáhnout,“ uvedl velvyslanec.

Podle něj proto od chvíle, kdy byly na Ukrajinu poslány zbraně dlouhého doletu, mohlo kyjevské dělostřelectvo zasáhnout některé oblasti Donbasu, nad kterými ještě před několika dny (před příchodem nových zbraní) nemělo palebnou sílu. Právě v těch regionech, kde ukrajinské síly již neútočily, se civilní život vracel do normálu, a proto opět fungovaly školy pro děti.

A mezi napadenými cíli měly být podle ruských zpráv především školy, přičemž v těchto regionech došlo k několika případům bombardování budov v pracovní době. V jedné z bombardovaných škol zemřelo nejméně jedno dítě, kromě nejistého počtu mrtvých a zraněných mezi dospělými, kteří v době útoků v objektech pracovali.

Navzdory závažnosti situace se jednalo o očekávané riziko. Největší obavy však panují z toho, že tato ukrajinská ambice na nové cíle dosáhne svrchovaného území Ruské federace. Již v několika předchozích případech byly civilní cíle v ruském prostoru napadeny ukrajinským dělostřelectvem, na což ruské jednotky zapojené do operace neodpověděly plnou silou, neboť situace na Ukrajině byla pod kontrolou a Kyjev by v krátké době zcela ztratil svou dálkovou sílu. Protože však Západ dodává Kyjevu nové zbraně dlouhého doletu vždy, když Rusko tuto sílu neutralizuje, začíná si situace žádat razantnější zásah.

Před schválením dodávky raketových systémů dlouhého doletu na Ukrajinu Joe Biden prohlásil, že toto vybavení nebude v žádném případě použito proti ruskému území, ale po celou dobu se k tomu moskevské úřady i experti z celého světa vyjadřovali skepticky. Nyní má tato nedůvěra tendenci jen narůstat, neboť kyjevské síly již prokázaly, že nezměnily svou bojovou perspektivu, zachovávají strategii útoků na civilní cíle a bez zapojení do ruské operace, takže lze předvídat, že brzy budou zasaženi ruští občané jako pokus o destabilizaci vojsk.

Moskevské úřady opakovaně prohlásily, že další ukrajinské vpády na ruské území povedou k útokům na rozhodovací centra. Byl by to obtížný krok, který by znamenal nebezpečnou mezinárodní eskalaci (protože v Kyjevě v současné době sídlí mnoho západních poradců), ale byla by to jediná možná reakce Moskvy proti postupným pokusům Kyjeva rozšířit konflikt na Rusko za použití západních zbraní. Je to scénář, kterému se ruské síly viditelně snaží vyhnout, ale který se každým dnem přibližuje, protože Kyjev pokračuje v útocích na civilní obyvatelstvo.

Situaci zhoršuje i to, že Velká Británie oznámila, že se připojí k Washingtonu a pošle Kyjevu těžké dělostřelectvo, přičemž slíbila, že ukrajinským silám co nejdříve poskytne raketové systémy dlouhého doletu M270. Podle britského ministra obrany Bena Wallace se taktika podpory Ukrajiny musí přizpůsobit, aby se zlepšila schopnost země „chránit se“ před Rusy. Dodal, že věří v možnost ukrajinského vítězství, pokud bude Západ pokračovat v dodávkách zbraní Kyjevu.

Je těžké si představit, co by mělo být „ukrajinským vítězstvím“, když cílem Kyjeva jsou téměř vždy civilní objekty, které přinášejí nevinné oběti, včetně dětí. Tyto zbraně nemají schopnost zvrátit scénář konfliktu a zabránit ruskému vítězství, ale mají moc přinést další zbytečné oběti, destrukci a chaos do regionů, kde již byl obnoven mír. Ruský limit je zcela jasný: zbraně se nemohou dostat do svrchovaného prostoru Federace. Pokud se tak stane, bude následovat silná reakce proti Kyjevu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek
Host
Přemek
1 rok před

Tyto zbraně v rukou ukrajinských skřetů jsou monitorovány a jsou a nadále budou bez výjimky ničeny, pokud budou k v článku uvedenému účelu použity nebo nebudou skřetům odebrány. Současně tak vzniká zničující důkazní materiál, který je připravován pro globální oznámení zákona GESARA a skutečnosti v dějinách i v přítomnosti. Rostoucí počty ukrajinských skřetů již pochopilo, že vzdát se lidství, byla jejich osudová chyba. Přesto dostávají šanci návratu k normálnímu lidství a lidské důstojnosti.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x