Český prezident Petr Pavel během svého projevu na summitu Visegrádské skupiny, neformálního politického klubu, který zahrnuje Českou republiku, Polsko, Maďarsko a Slovensko, zopakoval podporu střední Evropy Ukrajině, protože NATO považuje Rusko za největší hrozbu v Evropě a podle Pavla se v současnosti připravuje na velký konflikt.
Pavel poznamenal, že podle něj nemají jeho protějšky na válku na Ukrajině odlišný názor: „Všichni jsme se shodli, že je v našem bezprostředním zájmu, aby Ukrajina uspěla.“ Pomoc Ukrajině označil za „přirozeně lidský krok.“
Na otázku o možném ohrožení NATO ze strany Ruska Pavel vyzval k opatrnosti, ale zároveň prohlásil, že Rusku bude trvat roky, než obnoví své vojenské schopnosti.
„Na druhou stranu je ve výpočtu mnoho proměnných, které mohou situaci změnit. Bude skutečně záležet na výsledku konfliktu na Ukrajině,“ řekl a poznamenal: „Všechny armády se připravují na možnost konfliktu vysoké intenzity.“
Vskutku rozdílné názory
Maďarsko v poslední době projevuje protichůdné názory na NATO a pomoc Ukrajině.
Maďarská prezidentka Katalin Novaková ujistila, že její země je sice připravena poskytnout „maximální pomoc“ na ochranu svého lidu, ale zdůraznila, že vstup Ukrajiny do EU je přímo spojen s Ukrajinským slibem, že zaručí práva Maďarské menšiny na svém území.
Maďarsko je v konfliktu s Kyjevem kvůli právům Maďarské menšiny žijící na západní Ukrajině. Přestože Maďarsko přijímá Ukrajinské uprchlíky a odsuzuje Rusko, udržuje s Moskvou bližší vztahy než většina zemí EU. Rovněž se vyslovilo proti dodávkám zbraní na Ukrajinu nebo proti poskytování hospodářské pomoci Ukrajině.
Maďarský premiér Viktor Orbán se již dříve vyjádřil skepticky k plánům Evropské unie zahájit jednání o přistoupení Ukrajiny k EU a jako hlavní překážku uvedl probíhající válku.
Navíc minulý měsíc v rozhovoru pro RIA Novosti Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto oznámil, že jeho země bude vetovat 12. balíček sankcí ze strany EU, pokud bude zaměřen na Ruský plyn, ropu nebo jadernou energii.
Na druhou stranu nově zvolený Slovenský premiér Robert Fico odmítl pokračovat v dodávkách vojenské pomoci Ukrajině poté, co jeho volební heslo znělo „ani náboj“ Ukrajině. Nicméně humanitární pomoc zemi nezastavil.
Slovensko je od vypuknutí války štědrým dodavatelem zbraní – včetně moderního vybavení, jako jsou stíhačky a protivzdušná obrana – na Ukrajinu. Země také sloužila jako centrum pro přepravu zbraní dodaných členy NATO do Kyjeva a jako stanice pro údržbu vojenské techniky poškozené ve válce.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Hahahaha to víš že je tu Kryso…NATO se připravuje tak akorát jak dostane šeredně přes držku….
az im ta drzka odpadne
Jenom aby pantátové nebyli překvapeni, až je pozatýká ne ruská armáda, ale americká armáda.
Na konci této západem podněcované světové války se Petr Pavel otočí zpátky ke komunismu. Kdo jednou zradil, zradí podruhé zas.