Rusko nevylučuje opravu plynovodů Nordstream

Nordstream

Rusko nevylučuje možnost opravy plynovodů Nordstream, uvedlo v pátek ruské velvyslanectví v Dánsku v prohlášení na svých internetových stránkách.

Nordstream

Ruské velvyslanectví kritizovalo snahy o vyšetřování plynovodů po čtyřech explozích, které je vyřadily z provozu – podle některých na neurčito -, protože ruská strana byla z vyšetřování vyloučena.

„Neochota dánské strany zapojit zástupce Ruska do probíhajícího vyšetřování podkopává její důvěryhodnost. Omezení okruhu zúčastněných států, které jsou buď již členy NATO, nebo jsou na cestě do této aliance, mění studii v politicky předpojatou,“ uvádí se v prohlášení s tím, že prověří možnost provést vyšetřování na místě samotných výbuchů.

„Ruská strana nevylučuje možnost opravy plynovodů, ale rozhodnutí o tom může být učiněno až po prozkoumání místa a posouzení rozsahu poškození plynovodů.“

Rusko rovněž uvedlo, že je připraveno dodávat plyn do Evropy nepoškozeným vedením plynovodu Nordstream 2. Sporný plynovod Nordstream 2 v hodnotě 11 miliard dolarů však nezískal od Německa certifikaci pro zahájení toku plynu. Německo projekt, jehož cílem bylo zdvojnásobit množství plynu proudícího z Ruska do Německa, zastavilo v únoru poté, co Rusko uznalo za nezávislá dvě separatistická území na Ukrajině.

Švédská bezpečnostní služba ve čtvrtek zjistila, že explozi, která poškodila potrubí, způsobily detonace, což „posiluje podezření na závažnou sabotáž.“

Plynovod Nordstream 1 má kapacitu posílat z Ruska do Evropy 59 miliard metrů krychlových plynu ročně. Rusko před výbuchem zastavilo tok plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nordstream 1 s tím, že tok nebude obnoven, dokud nebudou zrušeny sankce.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x