Americké ministerstvo obrany oznámilo největší balík vojenské pomoci Kyjevu od února, kdy začal rusko-ukrajinský konflikt, a plánuje dodat do této bývalé sovětské republiky zbraně v hodnotě 1 miliardy dolarů.
Nejnovější várka zbraní byla schválena v rámci takzvaného „drawdown authority“ prezidenta Joea Bidena, což je již 18. takový balíček pro Ukrajinu, uvedl v pondělí Pentagon. Bude zahrnovat více munice pro odpalovací zařízení vysoce mobilního dělostřeleckého raketového systému (HIMARS), které USA na Ukrajinu poslaly již dříve, a také 1 000 protitankových střel Javelin, výbušniny C-4, protipěchotní miny Claymore a desítky tisíc dělostřeleckých a protiletadlových nábojů.
Pentagon rovněž plánuje poskytnout 50 obrněných zdravotnických vozidel a další palety zdravotnického materiálu a vybavení. Biden od svého nástupu do funkce v lednu 2021 nyní schválil vojenskou pomoc Kyjevu ve výši přibližně 9,8 miliardy dolarů, včetně 9 miliard dolarů od doby, kdy ruské tanky přejely hranice Ukrajiny. Kongres v květnu schválil celkovou novou pomoc Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů, když předtím poskytl 13,6 miliardy dolarů.
„Aby Spojené státy splnily vyvíjející se požadavky Ukrajiny na bojišti, budou i nadále spolupracovat se svými spojenci a partnery, aby Ukrajině poskytly klíčové schopnosti kalibrované tak, aby přinesly změnu,“ uvedl Pentagon. Nejnovější balíček pomoci zahrnuje typy zbraní, „které ukrajinský lid tak účinně používá k obraně své země.“
Ukrajinští představitelé vyzdvihli účinnost systému HIMARS americké výroby a označili jej za „převratný prvek“ na bojišti. Ruské ministerstvo obrany však prohlásilo, že zničilo šest z 16 odpalovacích zařízení HIMARS, která USA na Ukrajinu poslaly, a také zásoby munice.
Podle vyšetřovací zprávy CBS News, která byla zveřejněna ve čtvrtek, se na frontové linie skutečně dostalo pouze asi 30 % zbraní, které USA a jejich spojenci poslali na Ukrajinu. Dostat zbraně k vojákům znamená proplout složitou sítí „mocných pánů, oligarchů a politických hráčů“, citoval portál zakladatele litevské skupiny pro pomoc Jonase Ohmana. Stanice CBS však v neděli čelila tlaku ukrajinské vlády a jejích příznivců a rozhodla se zrušit dokument, který měla v plánu o této problematice odvysílat, a přepracovala textovou verzi své reportáže.