Německo předefinovalo vlnu veder, aby vyděsilo lidi a přimělo je uvěřit podvodnému vyprávění o změně klimatu

klimatické změny

Německá meteorologická služba DWD zjevně nově definovala pojem „vlna veder“, aby lidi vyděsila a přiměla je uvěřit příběhu o změně klimatu.

klimatické změny

Zdá se, že DWD změnila definici vlny veder tak, že se za ni považuje každé krátké období vysokých teplot. To, co bylo dříve definováno jako období pěti po sobě jdoucích dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia, bylo změněno na období tří po sobě jdoucích dnů s teplotami nad 28 stupňů.

Není jasné, kdy DWD definici změnila, ale Světová meteorologická organizace definuje vlnu veder jako pět nebo více po sobě jdoucích dnů dlouhotrvajících veder s maximální denní teplotou vyšší než průměrná maximální teplota o pět nebo více stupňů.

To neodpovídá definici DWD, podle které je pro většinu lidí běžný teplý letní víkend a přes den je sotva dost teplo na koupání.

Německo instaluje více fontán v boji proti „vlnám veder“
Německý kabinet mezitím schválil návrh zákona o instalaci většího počtu vodních fontán ve městech a obcích. A pokud zákon projde, budou mít místní úřady povinnost zajistit přístup k bezplatné pitné vodě na veřejných prostranstvích v rámci takzvaného „Daseinsvorsorge“, což je rámec garantovaných základních veřejných služeb.

Ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová uvedla, že pokud obce přijmou opatření, významně tím přispějí k ochraně zdraví a tepla občanů, a dodala, že nedávná suchá a horká léta v Německu ukázala, že přetrvávající vlny veder již nejsou vzácným jevem.

Návrh zákona stanoví, že fontány musí být instalovány tam, kde je to technicky možné a vhodné.

Podle Spolkového ministerstva životního prostředí je v Německu přibližně 1 300 fontán. Vláda plánuje instalovat dalších 1 000, ačkoli neexistuje žádný konkrétní mandát pro jejich přesný počet nebo umístění.

„V Německu máme vynikající kvalitu vody z kohoutku a je škoda, že lidé kupují tolik balené vody a pak lahve vyhazují, takže vzniká spousta odpadu,“ řekl Julian Fischer z nevládní ekologické skupiny A Tip: Tap.

„Bylo by skvělé, kdyby měl každý lepší přístup k čisté vodě z kohoutku, ale zejména lidé s méně penězi nebo například rodiny, které jdou na hřiště a potřebují si doplnit vodu do lahví. Mělo by být součástí občanské infrastruktury, aby byly fontánky s vodou vždy poblíž,“ dodal Fischer.

V samotném Berlíně je v současné době 201 veřejných fontán, přičemž dvě nové budou otevřeny v Mauerparku, který je hojně navštěvovaným parkem, a v Schlachtensee, oblíbeném místě ke koupání.

Jochen Rabe, výkonný ředitel neziskové organizace Kompetenzzentrum Wasser Berlin, řekl: „Když je v době vlny veder opravdu velké horko, měla by být k dispozici fontána nebo alespoň přístup k volné vodě do 10 minut, zejména u starších a zranitelných osob, které mohou být poměrně rychle dehydratovány.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x