Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že ukrajinské síly se v pátek večer pokusily dobýt Ruskem kontrolovanou Záporožskou jadernou elektrárnu.

Záporožská jaderná elektrárna

Ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinská plavidla se silou asi 250 ukrajinských vojáků se pokusila vylodit na břehu jezera poblíž elektrárny, která se nachází v jižním městě Enerhodar.

Údajná operace se uskutečnila v době, kdy v elektrárně působili inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). „Navzdory přítomnosti zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Záporožské jaderné elektrárně se kyjevský režim opět pokusil elektrárnu obsadit,“ uvedlo podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany.

Komentář ruského ministerstva obrany byl již druhým případem, kdy Moskva obvinila Ukrajinu z pokusu o obsazení ZNPP. Rusko uvedlo, že zmařilo pokus 60 ukrajinských ozbrojenců o obsazení elektrárny ve čtvrtek ráno, kdy byli inspektoři MAAE na cestě do ZNPP. Ruskem dosazené úřady v regionu tvrdily, že bojovníci byli vycvičeni britskou zpravodajskou agenturou MI6, neboť tisíce ukrajinských vojáků jsou cvičeny na území Velké Británie.

Ruská tvrzení o ukrajinském pokusu o dobytí ZNPP nejsou potvrzena, ale ukrajinská armáda přiznala, že v pátek ostřelovala oblasti kolem elektrárny v Enerhodaru.

Potvrzení úderů v Enerhodaru je vzácným přiznáním vojenských operací v oblasti. ZNPP a oblasti kolem ní byly místem častého ostřelování, ale Ukrajina se snažila z útoků obvinit ruské síly, přestože území je od března pod kontrolou Ruska.

Ostřelování v oblasti pokračovalo i v sobotu navzdory přítomnosti MAAE, v důsledku čehož ZNPP opět přišla o hlavní připojení k energetické síti. Elektrárna je stále připojena k rozvodné síti díky záložnímu vedení. Ruskem dosazení představitelé v regionu uvedli, že v neděli k žádnému ostřelování ZNPP nedošlo.

Šéf MAAE Rafael Grossi v pátek oznámil, že jaderný dozor ponechává v ZNPP dva inspektory, aby zde mohli být trvale přítomni. „Na místě zřizujeme stálou přítomnost, tentokrát se dvěma našimi experty, kteří budou pokračovat v práci,“ řekl.

Zdroj