Rusko tvrdí, že zmařilo ukrajinský pokus o převzetí Záporožské jaderné elektrárny

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že ukrajinské síly se v pátek večer pokusily dobýt Ruskem kontrolovanou Záporožskou jadernou elektrárnu.

Záporožská jaderná elektrárna

Ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinská plavidla se silou asi 250 ukrajinských vojáků se pokusila vylodit na břehu jezera poblíž elektrárny, která se nachází v jižním městě Enerhodar.

Údajná operace se uskutečnila v době, kdy v elektrárně působili inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). „Navzdory přítomnosti zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Záporožské jaderné elektrárně se kyjevský režim opět pokusil elektrárnu obsadit,“ uvedlo podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany.

Komentář ruského ministerstva obrany byl již druhým případem, kdy Moskva obvinila Ukrajinu z pokusu o obsazení ZNPP. Rusko uvedlo, že zmařilo pokus 60 ukrajinských ozbrojenců o obsazení elektrárny ve čtvrtek ráno, kdy byli inspektoři MAAE na cestě do ZNPP. Ruskem dosazené úřady v regionu tvrdily, že bojovníci byli vycvičeni britskou zpravodajskou agenturou MI6, neboť tisíce ukrajinských vojáků jsou cvičeny na území Velké Británie.

Ruská tvrzení o ukrajinském pokusu o dobytí ZNPP nejsou potvrzena, ale ukrajinská armáda přiznala, že v pátek ostřelovala oblasti kolem elektrárny v Enerhodaru.

Potvrzení úderů v Enerhodaru je vzácným přiznáním vojenských operací v oblasti. ZNPP a oblasti kolem ní byly místem častého ostřelování, ale Ukrajina se snažila z útoků obvinit ruské síly, přestože území je od března pod kontrolou Ruska.

Ostřelování v oblasti pokračovalo i v sobotu navzdory přítomnosti MAAE, v důsledku čehož ZNPP opět přišla o hlavní připojení k energetické síti. Elektrárna je stále připojena k rozvodné síti díky záložnímu vedení. Ruskem dosazení představitelé v regionu uvedli, že v neděli k žádnému ostřelování ZNPP nedošlo.

Šéf MAAE Rafael Grossi v pátek oznámil, že jaderný dozor ponechává v ZNPP dva inspektory, aby zde mohli být trvale přítomni. „Na místě zřizujeme stálou přítomnost, tentokrát se dvěma našimi experty, kteří budou pokračovat v práci,“ řekl.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před
jiří
Host
jiří
1 rok před

Kreml oznámil, že dodávky ruského plynu budou natrvalo zastaveny, a to až do chvíle, než budou zrušeny všechny sankce Evropské unie proti Rusku. Ano, je vymalováno! Kreml už přestalo bavit neustálé zdůvodňování poklesů dodávek plynu kvůli opravám turbín, a tak bylo rozhodnuto dodávky plynu do EU úplně zastavit. Technické problémy s dodávkami plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 budou přetrvávat, dokud Západ nezruší sankce uvalené na Rusko kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
https://aeronet.news/video-lubomir-volny-nesmel-dokoncit-projev-na-demonstraci-v-praze-stejne-jako-mu-nedovolovali-dokoncovat-projevy-v-poslanecke-snemovne-neni-to-zvlastni-lide-jsou-za-to-na-poradatele-nastvani/

2
0
Would love your thoughts, please comment.x