NATO oficiálně přidává Čínu na seznam nepřátel

NATO

Představitelé členských zemí imperialistické vojenské aliance NATO dnes v Madridu ukončili svůj každoroční summit. Tento summit byl jasným projevem odhodlání NATO neustále přilévat olej do ohně mezinárodního konfliktu, protože hlavní kapitalistické mocnosti vtahují svět zpět do období globální konfrontace ve stylu studené války.

NATO

V rámci příprav na summit připravili členové NATO nový dokument „Strategická koncepce“, který popisuje klíčové cíle aliance pro budoucnost. Hlavním cílem strategické koncepce je Rusko, které je v ní označeno za „nejvýznamnější a nejpřímější hrozbu“ pro NATO. Generální tajemník Jens Stoltenberg slíbil ještě větší podporu ukrajinské armádě ve válce s Ruskem.

Strategická koncepce však také obsahuje nový a velmi pozoruhodný přírůstek na oficiálním seznamu nepřátel NATO: Čínu.

Dokument označuje Čínu za „systémovou výzvu.“ Ačkoli nepřátelství vůči Číně bylo faktickým přístupem NATO po celá léta, toto oznámení je pozoruhodným vystupňováním. Členové NATO v podstatě veřejně oznamují, že Čína představuje existenční hrozbu pro světový řád, kterému dominují. Čína usiluje o „partnerství bez hranic“ s Ruskem, protože se snaží zásadně změnit globální politickou krajinu tak, aby Pentagon a Wall Street již nevládly. To je pro NATO nepřijatelné.

Mnoho států NATO, jako například Velká Británie, vyzvalo ke zvýšení dodávek zbraní na Tchaj-wan, který si Čína oprávněně nárokuje jako součást svého státního území. Spojené státy jsou hlavním vojenským a politickým podporovatelem Tchaj-wanu od doby, kdy se ostrova zmocnil poražený diktátor Čankajšek na konci čínské občanské války v roce 1949.

NATO – Severoatlantická aliance – se tváří jako obranná aliance, v níž všechny státy přicházejí na pomoc každému napadenému členovi. Jak ale ukazují vlastní dokumenty NATO, jeho ambice se rozhodně neomezují na severní Atlantik. Ve skutečnosti je to nástroj k udržení světového řádu ovládaného imperialisty, který vyhrožuje nepředstavitelným násilím každé zemi, která se mu odváží postavit.

V úterý čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun vyjádřil hluboké znepokojení a vyzval NATO, aby se „poučilo a nevyužívalo ukrajinskou krizi jako záminku k rozdmýchání celosvětové blokové konfrontace nebo k vyvolání nové studené války a nehledalo imaginární nepřátele v asijsko-pacifickém regionu nebo nevyvolávalo spory a rozpory.“

Ačkoli se strategická koncepce NATO skrývá za jazykem demokracie, míru a nezávislosti, kroky NATO před summitem a během něj směřují k vyvolání nové studené války s Čínou a Ruskem. Země NATO a jejich strategické cíle pouze podněcují nebezpečí katastrofické globální války, protože ignorují ekonomickou, sociální a ekologickou daň za své vojenské posilování. Dělnická třída na celém světě již nyní velmi trpí zahájením další studené války a má veškerý zájem na ukončení imperialistické eskalace.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x