Stovky bojovníků z Azovstalu se vzdaly ruským silám

Azovstal

Ruské síly pokračují v postupu na Ukrajinu, který prezident Vladimir Putin označil za „speciální vojenskou operaci“, i když kyjevské síly v jiných částech země pokračují v tvrdém útoku.

Azovstal

Od původních zpráv ze začátku tohoto týdne, že 300 bojovníků složilo zbraně, se v mariupolské ocelárně Azovstal vzdalo více než 1 200 bojovníků, přičemž zranění byli převezeni do nemocnice kontrolované Ruskem, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

MO uvedlo, že „694 ukrajinských bojovníků, kteří se ukrývali v mariupolských ocelárnách Azovstal, se podle zprávy ruské tiskové agentury RIA za posledních 24 hodin vzdalo.“

Podle regionálních zpráv však vrchní velitelé ukrajinského praporu Azov ze závodu Azovstal ještě nevyšli. Proruský separatistický vůdce Denis Pušilin se nechal slyšet, že o nejvyšších důstojnících mluví: „Oni závod ještě nepustili.“

Tyto zprávy přicházejí navzdory tomu, že ukrajinští vojenští a obranní představitelé v úterý uvedli, že bylo přijato záměrné rozhodnutí ukončit tam „bojové operace.“ Ukrajinci, kteří složili zbraně, byli zajati a přesunuti do oblastí kontrolovaných Ruskem. Kreml tento krok označil za zjevnou „kapitulaci.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jej zase označil za „evakuační“ operaci.

„Operaci na záchranu obránců Mariupolu zahájila naše armáda a naši zpravodajci s cílem vrátit je domů. Práce pokračuje a tato práce vyžaduje takt a čas,“ řekl.

V souladu se svým záměrem prosazovat za každou cenu určitý proukrajinský narativ – aby ochránila 40 miliard dolarů nové podpory, kterou zaplatili američtí daňoví poplatníci – se americká média postavila za režimy v Kyjevě a Washingtonu a odmítla o akci informovat jako o „kapitulaci.“

„Stovky ukrajinských bojovníků byly autobusy odvezeny na území kontrolované Ruskem,“ uvedl jako příklad reportáž deník New York Times. „Ukrajinský prezident prohlásil, že bojová mise ve městě skončila, čímž byl završen jeden z nejdelších a nejzuřivějších odporů.“

Mezitím samostatná zpráva tvrdí, že Putin vyměnil několik vrchních vojenských velitelů z řad po špatných výkonech na bojišti a nerealizovaných cílech od invaze 24. února, uvádí The Foreign Desk, který se odvolává na zpravodajské činitele z Velké Británie:

Válka na Ukrajině trvá již tři měsíce a západní představitelé obrany opakovaně prohlašují, že ambice ruského prezidenta Vladimira Putina v této bývalé sovětské zemi slábnou.

Neschopnost Moskvy dosáhnout významných úspěchů, dobýt Charkov a potopení ruské válečné lodi Moskva v Černém moři – která byla údajně známým plavidlem zapojeným do výměny na Hadím ostrově v prvních dnech války – vyústilo v pozastavení činnosti mezi vedoucími představiteli ruské armády.

Britské ministerstvo obrany prohlásilo, že ruský vojenský a bezpečnostní sektor sužuje „kultura utajování a obětních beránků.“

„Mnoho důstojníků zapojených do invaze na Ukrajinu bude pravděpodobně stále více rozptylováno snahou vyhnout se osobní vině za ruské operační neúspěchy,“ dodalo ministerstvo.

Představitelé britských zpravodajských služeb uvedli, že se domnívají, že organizační problémy budou klást nový důraz na ruský „centralizovaný model velení a řízení“, který je pozůstatkem z dob Sovětského svazu, a povedou k tomu, že důstojníci na místě budou odkládat rozhodnutí na bojišti na vzdálené velitele.

„Za těchto podmínek bude pro Rusko obtížné znovu získat iniciativu,“ uzavřelo ministerstvo.

Stále se objevují zprávy, že Putin viní z neúspěchů své armády na Ukrajině nejvyšší představitele včetně armádního generála Valerije Gerasimova, který je dlouholetým náčelníkem Generálního štábu ruských ozbrojených sil.

Velká Británie tento týden zhodnotila, že se „pravděpodobně“ udržel na této pozici, ačkoli se objevila tvrzení ukrajinských obranných činitelů, že byl vyměněn.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x