V souvislosti s válkou na Ukrajině doporučila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová občanům, aby v případě krize přijali opatření pro přežití.
„Vzpomeňte si například na kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu,“ řekla politička SPD německému ekonomickému deníku Handelsblatt.
„Pokud dojde k výpadku proudu na delší dobu nebo k jinému omezení každodenního života, pak má rozhodně smysl mít doma nouzové zásoby.“ Faeserová v této souvislosti odkázala na seznam, který zveřejnil Spolkový úřad pro civilní ochranu.
Ministryně zároveň zdůraznila význam civilní ochrany, které přikládá „vysokou prioritu.“ „Přelom nám jasně ukazuje, že máme značnou potřebu zlepšení, pokud jde o civilní ochranu,“ zdůraznila ministryně vnitra.
A zřejmě očekává, že se situace brzy zhorší: „Musíme se dostat do tempa, abychom byli schopni zvládnout různé krize – pandemie, důsledky změny klimatu, nebezpečí války.“
Je třeba ověřit, jaká ochranná opatření by byla nutná. To se týká nejen technických otázek, „ale také dodávek potravin, léků nebo zdravotnického materiálu.“ V Německu se stále nachází 599 protiatomových krytů. Existují i takové, které se dnes používají jinak. „Má smysl některé z nich znovu aktivovat,“ řekla Faeserová.
Zároveň varovala před zvýšeným počtem kybernetických útoků v důsledku války na Ukrajině. „Hackeři samozřejmě hledají zranitelná místa, aby mohli instalovat škodlivý software.“ Ochranná opatření proti němu byla „výrazně posílena.“ Odpovídá za ně centrum kybernetické obrany Bundeswehru.
Ty svině si asi nedají pokoj dokud nad Bundestagem nezavlaje ruská vlajka. Stále jen válka, válka, válka.