Českou republiku zasáhl masový protivládní protest kvůli energetické krizi

protivládní protest Česká republika

Desetitisíce demonstrantů se v sobotu sešly v centru Prahy na pochodu nazvaném „Česko na prvním místě“, který vyzýval vládu k odstoupení kvůli rostoucím cenám energií a inflaci a ke zrušení protiruských sankcí.

protivládní protest Česká republika

Podle policejních odhadů se shromáždění zúčastnilo asi 70 000 lidí, organizátoři odhadují počet účastníků na 100 000. Na akci se sešli lidé napříč politickým spektrem, zúčastnila se jí komunistická strana i pravicová strana Svoboda a přímá demokracie.

„Cílem naší demonstrace je požadovat změnu, a to především v řešení otázky cen energií, zejména elektřiny a plynu, které na podzim zničí naši ekonomiku,“ řekl místním médiím jeden ze spoluorganizátorů akce, sociální demokrat Jiří Havel.

https://twitter.com/BernieSpofforth/status/1566128172172820481?s=20&t=scR7sQiete9S4e9gCGdVUg

https://twitter.com/WallStreetSilv/status/1566154061623312385?s=20&t=5J0nf4qUFCRqMfSFxwCRhQ

Protestující požadovali, aby Česká republika zaujala neutrální vojenský postoj a zajistila si přímé smlouvy s dodavateli zemního plynu včetně Ruska. Odsoudili také vládu za podporu sankcí EU vůči Moskvě, které byly přijaty v několika vlnách od začátku rusko-ukrajinského konfliktu.

„To nejlepší pro Ukrajince a dva svetry pro nás,“ stálo na jednom z transparentů vystavených na akci s odkazem na rostoucí náklady na vytápění a možné výpadky energií v zimě.

Protest se konal den poté, co vláda přežila hlasování o nedůvěře ve stejné věci a opozice ji obvinila z nečinnosti tváří v tvář rostoucím cenám energií a inflaci.

Premiér Petr Fiala, který vede středopravicovou koalici, rychle obvinil protestující z jednání proti zájmům země a naznačil, že v nepokojích mohl mít prsty Kreml.

„Protest na Václavském náměstí svolaly síly, které jsou proruské, mají blízko ke krajním postojům a jsou proti zájmům České republiky,“ řekl Fiala ve vysílání ČTK. „Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně jsou na našem území přítomny a někteří lidé jim prostě naslouchají.“

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x