Každý třetí britský veganský produkt není ve skutečnosti veganský

veganské produkty

Podle nové studie více než třetina veganských výrobků obsahuje živočišné složky, což odborníky přimělo varovat kupující před nákupem veganských výrobků, protože mohou obsahovat živočišné produkty.

veganské produkty

Forenzní experti objevili v řadě veganských nebo rostlinných výrobků stopy vajec nebo mléka, což přimělo úředníky zabývající se obchodními normami, aby vyzvali k zavedení legislativních ochranných opatření, která by zabránila tomu, aby zákazníci byli „zneužíváni neetickými potravinářskými podniky.“

Inspektoři Hampshire a Kent Scientific Services objevili vejce nebo mléko ve 24 (39 %) z 61 veganských výrobků, včetně 13 mléčných náhražek a 48 masových alternativ. U 90 % z nich byla zjištěna nevyhovující kvalita, což znamená, že nevyhověly kvůli stopám mléka nebo měly chyby v označení a nutričních informacích.

Mezi zkoumanými potravinami byly veganské verze čokoládových lanýžů, pizza, hamburgery, muffiny a wrapy.

„Chybějící právní definice by mohla být zneužita neetickými potravinářskými podniky, které by potraviny označovaly za veganské, i když ve skutečnosti obsahují produkty živočišného původu,“ varoval John Herriman, výkonný ředitel Chartered Trading Standards Institute (CTSI).

„Možná ještě větší obavy vzbuzuje skutečnost, že tato nejasnost může mít katastrofální a někdy i tragické následky pro osoby s alergií na produkty živočišného původu, jako je mléko a vejce. Jsme si vědomi toho, že kvůli tomu bohužel přišli o život lidé, a proto vyzýváme k většímu vyjasnění toho, co lze a co nelze legálně označit jako veganské a rostlinné potraviny.“

Podle nedávných průzkumů se většina lidí domnívá, že cokoli, co je označeno jako veganské, neobsahuje látky živočišného původu. CTSI provedla průzkum mezi 2 000 osobami a zjistila, že 76 % z nich s tímto názorem souhlasí.

Vegan však nemá žádnou právní definici, což umožňuje společnostem zneužívat lidi a prodávat své zboží jako takové, i když obsahuje mléčné výrobky nebo vejce. Kromě toho na rozdíl od požadavku na stopové množství lepku neexistuje ve Spojeném království ani v EU žádný prahový požadavek na výrobky živočišného původu.

Přibližně 1,5 % populace jsou vegani a každý šestý člověk má alergii na mléko nebo korýše. Podle průzkumu CTSI se 84,6 % respondentů s alergií na mléko domnívá, že veganská jídla jsou bezpečná. Tento názor převládal nejvíce (92,7 %) u osob ve věku 35 až 44 let.

Celia Marshová zemřela v roce 2017 poté, co snědla balení Pret-a-Manger, které bylo deklarováno jako veganské, ale obsahovalo mléčnou bílkovinu kvůli křížové kontaminaci během výrobního procesu. Komentáře koronerky Marie Voisinové z roku 2022, v nichž vyzvala k zavedení systému ověřování, který by zajistil, že potraviny budou přesně označeny „bez“ a „veganské“, upozornily na závažné důsledky nedeklarovaných alergií.

CTSI vyzývá ke zvýšení odpovědnosti v případě, že dojde k extrémním reakcím.

Spotřebitelům se doporučuje, aby v rostlinných nebo veganských výrobcích hledali tyto složky: kasein, mléčnou bílkovinu, laktózu, mléčnou a cukernou bílkovinu, a syrovátku, vedlejší produkt mléka. Měli by si také dát pozor na kolagen, který pochází ze zvířecí kůže a kostí, a sádlo nebo lůj, což je živočišný tuk.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí, potravin a venkova „označení potravin nesmí být zavádějící, aby spotřebitelé měli důvěru v potraviny, které kupují – proto požadujeme, aby přítomnost složek, které mohou způsobovat potravinové alergie, byla na obalech jasně vyznačena.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x