Moskva odsuzuje kazetovou munici jako „teroristickou metodu“ vedení války

kazetová munice

Rusko odsuzuje Spojené státy za to, že se uprostřed protiofenzívy rozhodly dodat Ukrajině kazetovou munici, tedy zbraň zakázanou mezinárodním právem.

kazetová munice

„Rozhodnutí Spojených států o poskytnutí kazetové munice Ukrajině je nebezpečným krokem, který Rusko přiměje k přijetí odpovídajících opatření“, uvedl v pátek předseda Výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev.

Bondarevovo tvrzení přišlo poté, co Spojené státy představily nový balíček vojenské pomoci, který zahrnuje kazetovou munici pro Ukrajinu, ačkoli je tato zbraň podle mezinárodního práva zakázána.

„Kazetová munice je zakázána mezinárodním právem (Úmluva o kazetové munici z roku 2008). Rusko, stejně jako USA, tuto úmluvu neratifikovalo. USA dochází konvenční munice. Používáním kazetové munice trpí civilní obyvatelstvo,“ zdůraznil Bondarev a zopakoval mnohé z toho, co bylo řečeno o tom, že Západu dochází munice a vojenské vybavení ve světle poskytnutí behemotního množství zbraní Ukrajině.

Rusko bude reagovat na kroky USA, mimo jiné zničením skladů s kazetovou municí.

„Ochrana občanů Ruské federace je pro státní orgány Ruska prioritou a v případě použití kazetové munice Ukrajinou může Rada federace toto téma projednat,“ uvedl Bondarev.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pátek potvrdil, že ačkoli bylo rozhodnutí „obtížné“, vedoucí představitel USA Joe Biden se nakonec po konzultaci se spojenci a zákonodárci rozhodl poskytnout Ukrajině kazetovou munici pro její protiofenzívu.

Na tiskovém brífinku Sullivan řekl: „Po konzultaci se spojenci a partnery a po konzultaci se členy Kongresu se prezident Biden nakonec rozhodl, že tento krok učiní.“

Jen několik hodin předtím humanitární organizace odsoudily původní plány na dodávky kazetové munice poté, co uvedly, že představují dlouhodobou hrozbu, neboť po sobě zanechávají nevybuchlé bomby.

Baptiste Chapuis z organizace Handicap International – Humanity and Inclusion (HI) uvedl: „Jedná se o dlouhodobý rozsudek smrti pro civilisty. Obětí kazetových bomb se stanou lidé, kteří se ještě nenarodili.“

„Plán USA na předání kazetové munice Ukrajině je krokem zpět, který podkopává značný pokrok, jehož dosáhlo mezinárodní společenství ve snaze chránit civilisty před tímto nebezpečím,“ uvedl v prohlášení výzkumný pracovník Amnesty International Patrick Wilcken. HRW „naléhavě vyzývá USA, aby svůj krok znovu zvážily.“

Rusko již USA před zasláním kazetové munice na Ukrajinu varovalo a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja prohlásil, že by se to považovalo za větší krok k eskalaci konfliktu.

Washington dodávkami kazetové munice Ukrajině překračuje hranici, řekl Sputniku první místopředseda Výboru Rady federace pro zahraniční věci Vladimir Džabaro.

„Co bude dál?“ zeptal se. „Atomové zbraně? Nejdřív to byl ochuzený uran, pak skutečný. To znamená, že už se chystají na konec,“ řekl Džabarov a zdůraznil, že Moskva bude usilovat o zničení zásobovacích kanálů.

V červnu se objevily zprávy, že Spojené státy jsou na pokraji schválení balíčku munice, který obsahuje náboje s ochuzeným uranem.

Schválení tohoto balíčku Bidenovou administrativou je prý na spadnutí, neboť v rozhodovacích místnostech USA neexistují žádné zásadní překážky či námitky.

Cílem balíčku, který je projednáván v Bílém domě, je poskytnout podporu ukrajinské protiofenzívě, která pokračuje v úsilí o znovuzískání území od ruských sil.

Spojené království v březnu oznámilo svůj záměr poskytnout ukrajinským silám munici s ochuzeným uranem, výcvik a tanky Challenger 2. Rozhodnutí Bidenovy administrativy poskytnout Ukrajině náboje s ochuzeným uranem přichází po týdnech interních úvah o tom, jak vybavit tanky Abrams, které USA poskytují Kyjevu.

Náboje s ochuzeným uranem, které pravidelně používá americká armáda, jsou známé svou účinností proti obrněným vozidlům, představují však velká zdravotní a ekologická rizika.

„Bidenova administrativa se snaží poskytnout Kyjevu jakoukoli možnou výhodu při protiofenzívě proti Rusku ve snaze dostat jej do výhodné pozice, pokud by mělo dojít k jednání mezi válčícími stranami“, uvedl deník The Wall Street Journal.

Někteří představitelé vyjádřili obavy, že by se USA mohly kvůli zaslání takové munice stát terčem kritiky za poskytnutí zbraně.

Ačkoli politická podpora Ukrajiny zůstává v Kapitolu silná, někteří zákonodárci varují, že podpora může klesnout, pokud ukrajinská protiofenzíva nebude úspěšná. Tvrdí, že Bílý dům by měl více podporovat současné žádosti Ukrajiny o zbraně.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x