Jak CIA a MI6 vytvořily ISIS

stop terorismu

V rozporu s tím, jak je Daeš vykreslován v médiích, že je inspirován výhradně náboženským fundamentalismem, jsou to především nájemní ozbrojenci.

Pouhých 24 hodin po strašlivé masové střelbě v Moskevském Crocus City Hall 22. března, při níž zahynulo nejméně 137 nevinných lidí a dalších 60 bylo těžce zraněno, obvinili Američtí představitelé z masakru ISIS-K, středoasijskou odnož Daeše. Pro mnohé rychlost tohoto připsání vyvolala podezření, že Washington se snaží rozhodným způsobem odvést pozornost Západní veřejnosti a Ruské vlády od skutečných viníků – ať už je to Ukrajina a/nebo Velká Británie, která je hlavním zástupným sponzorem Kyjeva.

Úplné podrobnosti o tom, jak byli čtyři střelci naverbováni, řízeni, vyzbrojeni a financováni a kým, se teprve objeví. Divoké výslechové metody, kterým byli a nepochybně i nadále budou podrobeni, se týkají toho, aby z nich byly tyto a další důležité informace vypáčeny. Vrazi se tak mohou nakonec falešně přiznat. V každém případě sami pravděpodobně netuší, kdo nebo co skutečně sponzorovalo jejich zrůdné činy.

V rozporu s tím, jak je Daeš vykreslován v médiích, že je inspirován výhradně náboženským fundamentalismem, jsou to především nájemní ozbrojenci. V každém okamžiku jednají na příkaz řady mezinárodních dárců, které spojují společné zájmy. Finanční prostředky, zbraně a rozkazy se k jejím bojovníkům dostávají oklikou a neprůhledně. Mezi pachateli útoku, k němuž se skupina hlásí, a jejími hlavními organizátory a financiéry je téměř vždy vrstva za vrstvou.

Vzhledem k tomu, že ISIS-K je v současné době postavena proti Číně, Íránu a Rusku – jinými slovy proti hlavním protivníkům Amerického impéria – je nutné se znovu zabývat původem Daeše. Tato skupina, která se objevila zdánlivě odnikud před necelými deseti lety a poté několik let dominovala titulkům mainstreamových médií a povědomí Západní veřejnosti, než zmizela, v určité fázi obsadila rozsáhlá území Iráku a Sýrie, vyhlásila „Islámský stát“, který vydával vlastní měnu, pasy a registrační značky vozidel.

Ničivé vojenské intervence, které nezávisle na sobě zahájily USA a Rusko, tuto démonickou konstrukci v roce 2017 zlikvidovaly. CIA a MI6 se nepochybně nesmírně ulevilo. Jak uvidíme, teroristická skupina a její chalífát nevznikly na způsob blesku za temné noci, ale díky cílevědomé a odhodlané politice vymyšlené v Londýně a Washingtonu, kterou realizovaly jejich špionážní agentury.

RAND je velmi vlivný „think tank“ se sídlem ve Washingtonu. Je financován Pentagonem a dalšími Americkými vládními institucemi částkou téměř 100 milionů dolarů ročně a pravidelně vydává doporučení týkající se národní bezpečnosti, zahraničních záležitostí, vojenské strategie a tajných i otevřených akcí v zahraničí. Tato prohlášení jsou často následně přijímána jako politika.

Například dokument RAND z července 2016 o perspektivě „války s Čínou“ předpovídá potřebu naplnit Východní Evropu Americkými vojáky před „horkým“ konfliktem s Pekingem, protože Rusko by se v takovém sporu nepochybně postavilo na stranu svého souseda a spojence. Proto bylo nutné vázat síly Moskvy na jejích hranicích. O šest měsíců později do regionu řádně dorazily desítky vojáků NATO, údajně aby čelily „Ruské agresi.“

Podobně v dubnu 2019 RAND zveřejnil publikaci Extending Russia. V ní uvádí „řadu možných prostředků“, jak „přimět Rusko k nadměrné expanzi“, a tak „podkopat stabilitu režimu.“ Tyto metody zahrnovaly; poskytnutí smrtící pomoci Ukrajině; zvýšení podpory USA Syrským povstalcům; podporu „změny režimu v Bělorusku“; využití „napětí“ na Kavkaze; neutralizaci „Ruského vlivu ve Střední Asii“ a Moldavsku. Většina z toho se následně uskutečnila.

V tomto kontextu působí znepokojivým dojmem zpráva RAND z listopadu 2008 Unfolding The Long War (Odhalení dlouhé války). Zkoumala způsoby, jakými by mohla být vedena Americká globální válka proti terorismu poté, co koaliční síly formálně opustí Irák podle podmínek dohody o stažení, kterou Bagdád a Washington podepsaly téhož měsíce. Tento vývoj z definice ohrožoval Anglickou dominanci nad zdroji ropy a zemního plynu v Perském zálivu, které by zůstaly „strategickou prioritou“ i po oficiálním ukončení okupace.

„Tato priorita bude silně interagovat s prioritou vedení dlouhé války,“ uvedl RAND. Think tank dále navrhl strategii „rozděl a panuj“, která má udržet hegemonii USA v Iráku navzdory mocenskému vakuu vzniklému po stažení. Pod jeho záštitou by Washington využil „rozporů mezi různými salafisticko-džihádistickými skupinami [v Iráku], aby je poštval proti sobě a rozptýlil jejich energii na vnitřní konflikty“, a zároveň by „podporoval autoritativní Sunnitské vlády proti stále nepřátelskému Íránu“:

„USA a jejich místní spojenci by mohli využít nacionalistické džihádisty k zahájení zástupných kampaní, aby zdiskreditovali nadnárodní džihádisty v očích místního obyvatelstva… Byl by to levný způsob, jak získat čas… dokud by USA nemohly vrátit svou plnou pozornost regionu. Vedoucí představitelé USA by se také mohli rozhodnout využít trvalého šíitsko-sunnitského konfliktu… a postavit se na stranu konzervativních sunnitských režimů proti šíitským hnutím za posílení moci v muslimském světě.“

„Velké nebezpečí“
Tak se stalo, že CIA a MI6 začaly podporovat „nacionalistické džihádisty“ v celé Západní Asii. V následujícím roce Bašár Asad odmítl Katarský návrh na vedení obrovských zásob plynu z Dauhy přímo do Evropy prostřednictvím 1 500 kilometrů dlouhého plynovodu za 10 miliard dolarů, který by vedl přes Saúdskou Arábii, Jordánsko, Sýrii a Turecko. Jak rozsáhle dokumentují diplomatické depeše zveřejněné serverem WikiLeaks, Americké, Izraelské a Saúdské zpravodajské služby se okamžitě rozhodly svrhnout Asada podnícením místního povstání a začaly za tímto účelem financovat opoziční skupiny.

Tato snaha nabrala na obrátkách v říjnu 2011, kdy MI6 přesměrovala zbraně a extremistické bojovníky z Libye do Sýrie po televizní vraždě Muammara Kaddáfího. Na tuto operaci dohlížela CIA, která využila Brity jako prostředníka, aby nemusela o svých machinacích informovat Kongres. Teprve v červnu 2013, s oficiálním povolením tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, byly tajné a zákeřné protiakce agentury v Damašku formalizovány – a později přiznány – pod názvem „Timber Sycamore.“

V této době Západní představitelé všeobecně označovali své Syrské prostředníky jako „umírněné povstalce.“ Washington si však byl dobře vědom toho, že jeho náhradníci jsou nebezpeční extremisté, kteří se snaží na území, které obsadili, vytvořit fundamentalistický chalífát. Zpráva Americké Agentury pro obranné zpravodajství (DIA) ze srpna 2012, zveřejněná na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, konstatuje, že události v Bagdádu „nabývají jasného sektářského směru“, přičemž radikální Salafistické skupiny „jsou hlavními silami, které řídí povstání v Sýrii.“

Mezi tyto frakce patřilo Irácké křídlo Al-Káidy (AQI) a jeho zastřešující odnož Islámský stát v Iráku (ISI). Z této dvojice vznikl Daeš, což zpráva DIA nejen předpověděla, ale zřejmě i schválila:

„Pokud se situace rozvine, existuje možnost vytvoření vyhlášeného nebo nevyhlášeného Salafistického knížectví ve východní Sýrii… To je přesně to, co chtějí mocnosti podporující opozici, aby izolovaly Syrský režim… ISI by také mohla vyhlásit Islámský stát prostřednictvím svého spojení s dalšími teroristickými organizacemi v Iráku a Sýrii, což vytvoří velké nebezpečí.“

Navzdory těmto vážným obavám CIA neúprosně posílala „umírněným povstalcům“ v Sýrii nezodpovědně rozsáhlé dodávky zbraní a peněz, přičemž dobře věděla, že tato „pomoc“ téměř nevyhnutelně skončí v rukou Daeše. Británie navíc souběžně provozovala milionové tajné programy na výcvik opozičních polovojenských jednotek v umění zabíjet a zároveň poskytovala lékařskou pomoc zraněným džihádistům. Londýn také věnoval ozbrojeným skupinám v zemi několik sanitek zakoupených v Kataru.

Z uniklých dokumentů vyplývá, že riziko ztráty vybavení a vycvičeného personálu z těchto snah ve prospěch Al-Nusry, Daeše a dalších extremistických skupin v Západní Asii bylo Britskou rozvědkou vyhodnoceno jako nevyhnutelně „vysoké.“ Neexistovala však vůbec žádná souběžná strategie, jak tomuto nebezpečí čelit, a nezákonné programy pokračovaly rychlým tempem. Téměř jako by výcvik a vyzbrojování Daeše byly přesně tím žádoucím výsledkem.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Jak CIA a MI6 vytvořily ISIS first appeared on Akta […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x