USA vyzbrojí Ukrajinu toxickou municí s ochuzeným uranem

Munice s ochuzeným uranem

Podle exkluzivní zprávy agentury Reuters jsou Spojené státy nejnovějším projevem zvrácené lhostejnosti válečného státu k lidskému utrpení na Ukrajině a do své zástupné války proti Rusku brzy nasadí munici s ochuzeným uranem.

Munice s ochuzeným uranem

Střely, které jsou určeny k pronikání nepřátelskými obrněnými vozidly, budou používány americkými tanky M-1 Abrams, které začnou na Ukrajinu přijíždět během několika příštích týdnů. V březnu Velká Británie jako první oznámila, že poskytne Ukrajině tyto kontroverzní náboje pro použití v britských tancích Challenger 2.

Tato munice se vyrábí z vedlejšího produktu uranu, který byl zpracován pro jadernou energii a jaderné zbraně. Při protitankovém použití je ochuzený uran ceněn pro svou hustotu, která je 1,7krát vyšší než hustota olova. Používá se k výrobě šipkovitých záškodnických střel, které pronikají pancířem a poté se vznítí při kontaktu s kyslíkem uvnitř cílového vozidla.

Zatímco Vědecký výbor OSN pro účinky atomového záření (UNSCEAR) tvrdí, že riziko, které pro civilisty představují zbytky střel s ochuzeným uranem (DU), „nebylo významné“, jiná studie poukazuje na možné souvislosti mezi touto municí a řadou skutečně děsivých vrozených vad v Iráku. Tato studie se zaměřila na irácké město Nasiríja, které bylo napadeno Americkou armádou na počátku 90. let a znovu v roce 2003.

Podle Mezinárodní koalice za zákaz uranových zbraní:

„Když střely DU narazí na pancíř, jsou spáleny vysokou teplotou, která vzniká při nárazu. Vzniká tak velmi jemný prach, který je radioaktivní a chemicky toxický. Prostřednictvím potravy a dýchání se tento toxický prach vstřebává do těla. V těle způsobuje radiaci a chemický jed závažné poškození.

Může dojít k mnoha onemocněním: změně a poškození genomu, malformacím lidského těla v děloze, poruchám plodnosti u mužů i žen, rakovině téměř všech orgánů, selhání ledvin a poruchám chování.“

Je třeba zdůraznit, že tyto náboje bude Ukrajinská armáda používat na území, které se údajně snaží „osvobodit“ ve prospěch civilistů, kteří tam žijí a budou tomuto nebezpečí vystaveni po mnoho dalších let.

Podle agentury Reuters bude munice součástí nového balíčku vojenské pomoci, který bude zveřejněn příští týden. Nový balíček přerozdělí Ukrajině 240 až 375 milionů dolarů z amerického bohatství, což bude doplněk k více než 135 miliardám dolarů, které byly doposud do této zástupné války vloženy.

Nejedná se o první formu vysoce kontroverzní munice, kterou Americká vláda v posledních měsících do války protlačila. Letos v létě Bidenova administrativa poslala kazetovou munici, která je odpalována 155mm dělostřeleckými granáty. Více než 100 zemí je smluvní stranou smlouvy, která tuto munici zakazuje.

„Kazetové bomby rozptylují malou submunici na velké plochy, což je obzvláště nebezpečné pro civilisty,“ napsal v červenci Dave DeCamp z AntiWar.com. „Submunice, která nevybuchne okamžitě po dopadu, může zabíjet nebo mrzačit civilisty po celá desetiletí, jako tomu bylo ve Vietnamu, Kambodži a Laosu, kam USA během vietnamské války shodily stovky milionů bomb.“

V rozhovoru pro CNN se Biden nechal slyšet, že schválil přesun kazetové munice, protože Ukrajině dochází konvenční munice – a USA také.

Při posledním hledání republikánský senátor Mitt Romney demonstroval nenucenou guráž Washingtonských válečných štváčů. Řekl, že miliardy, které se sypou na Ukrajinu, „jsou podle jeho názoru nejlepšími výdaji na národní obranu, jaké jsme kdy udělali. Na Ukrajině neztrácíme žádné životy!“

Romneyho rétorika je zjevně součástí koordinované dvoustranické PR kampaně, jejímž cílem je zvýšit klesající podporu války. Po cestě do Kyjeva a setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským zveřejnil demokratický senátor Richard Blumenthal článek, v němž nejprve opěvoval Zelenského „magnetickou energii“ a poté se dušoval, že Američané dostávají „své peníze“, protože „ani jedna Americká vojačka nebo voják nebyli zraněni nebo zabiti.“

Vzhledem k jejich nezájmu o Ukrajinské životy obětované pro neoconskou agendu je těmto válečným štváčům jistě jedno, jestli je generace Ukrajinských civilistů odsouzena k tomu, aby snášela strašlivé vrozené vady a rakovinu z ochuzeného uranu nebo přišla o končetiny kvůli kazetové munici.

Těmto lidem na Ukrajincích nezáleží. A nezáleží jim ani na vás.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x