Energetické sankce škodí Evropě více než Rusku

Energetické sankce

Pro Evropu byly výhody sankcí proti ruské energetice vždy sporné. Koneckonců levná energie je pro chod ekonomiky nezbytná a Rusko bylo jejím největším zdrojem pro Evropu. A nejen to, alternativní zdroje – jako například Saúdská Arábie – nejsou zjevně „morálnější“ než Rusko.

Energetické sankce

Evropa však pokračovala v sankcích a od února došlo k dramatickému poklesu dovozu ruské ropy. Jak se věci mají nyní?

Inflace v EU dosahuje 9 %, což je nejvyšší hodnota v historii. A přestože tento trend začal ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, sankce jej zcela jistě ještě zhoršily. Jak poznamenává The Economist, „hlavní příčinou“ evropské inflace je „silný šok v oblasti cen energií.“ Ve Velké Británii, kde je inflace přibližně stejná jako evropský průměr, se již objevují varování před možnými výpadky elektřiny v letošní zimě.

Příjmy Ruska z prodeje ropy mezitím skutečně vzrostly. Důvodem je především rostoucí cena ropy, která více než kompenzovala nižší objem vývozu. Kromě toho Rusko snadno našlo alternativní odběratele své energie – zejména Indii a Čínu. Takže sankce nejenže škodí Evropě, ale ve skutečnosti pomáhají hlavnímu geopolitickému rivalovi Západu – který dostává slevu na každý barel ropy, který dováží.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von Der Leyenová v květnovém rozhovoru přesně vysvětlila, jak by se energetické sankce mohly vymstít. Pokud bychom „okamžitě“ odřízli ropu, prohlásila, Putin „by mohl ropu, kterou neprodá Evropské unii, odvézt na světový trh, kde se zvýší ceny, a prodat ji za vyšší cenu.“ Je zvláštní, že von Der Leyenová zřejmě ignorovala svou vlastní radu.

A kdybyste si mysleli, že je to ironie, Indie dováží ropu z Ruska, rafinuje ji a pak ji se ziskem opět vyváží do Evropy. Což znamená, že Evropa stále „financuje Putinovu válečnou mašinérii“ – jenže nyní za tuto výsadu platí poplatek.

Jak poznamenává Phil Pilkington, rétorika kolem sankcí „zcela přestala dávat i vnitřní logiku.“ Ve čtvrtek Rusko začalo snižovat dodávky plynu do Evropy (pravděpodobně v reakci na setkání Macrona, Scholze a Draghiho se Zelenským v Kyjevě). To vyvolalo stížnosti evropských lídrů – těch samých lídrů, kteří tvrdí, že chtějí zastavit „financování Putinovy válečné mašinérie.“

Když na nějakou zemi uvalíte sankce, měli byste být rádi, že se do ní nevyváží – to znamená, že sankce fungují. Pravdou je, že Evropa potřebuje ruský plyn stejně jako Rusko tvrdou měnu.

V tuto chvíli si však nedovedu představit, že by Evropa od sankcí ustoupila: bylo by to příliš ponižující. Proto ceny energií pravděpodobně zůstanou vysoké a velká recese může být za rohem.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x