Americké tajné služby pomohly na Ukrajině zabít několik ruských generálů

Americké tajné služby pomohly na Ukrajině zabít několik ruských generálů

Minulý měsíc ministr obrany Lloyd J. Austin otevřeně přiznal cíle americké politiky na Ukrajině: „chceme, aby Rusko bylo oslabeno do té míry, že nebude moci dělat takové věci, jaké dělalo při napadení Ukrajiny.“ Během rozhovoru se také snažil před americkou veřejností zdůraznit, že USA nevedou „zástupnou válku.“

Americké tajné služby pomohly na Ukrajině zabít několik ruských generálů

Nejmenovaní vysocí američtí představitelé však v bombastické zprávě deníku New York Times uvedli, že sdílení zpravodajských informací s Ukrajinci pomohlo odstranit některé z přibližně 12 ruských generálů, kteří od invaze 24. února zemřeli na frontových liniích, což je překvapivě vysoké číslo vzhledem k tomu, že v jakékoli válce jsou úmrtí z řad nejvyšších důstojníků vzácná (a vzhledem k tomu, že válka v tuto chvíli trvá něco málo přes dva měsíce).

Sdílení zpravodajských informací, o němž dříve mlhavě hovořil prezident Biden, je součástí široce pojaté expanzivní role USA v konfliktu, kterému dláždí cestu bezprecedentně velké balíčky vojenské pomoci a dodávky zbraní.

Podle omezených podrobností o zpravodajských informacích poskytnutých Ukrajincům se podle deníku The New York Times „Spojené státy zaměřily na poskytnutí polohy a dalších podrobností o mobilních velitelstvích ruské armády, která se často přemisťují.“ Kromě toho „ukrajinští představitelé kombinovali tyto geografické informace s vlastními zpravodajskými informacemi – včetně zachycené komunikace, která ukrajinskou armádu upozornila na přítomnost vysokých ruských důstojníků – a prováděli dělostřelecké údery a další útoky, při nichž byli zabiti ruští důstojníci.“

Ačkoli se představitelé amerických zpravodajských služeb snaží popřít, že by účelem bylo „zabíjení ruských generálů“ – jak řekl listu Times mluvčí Rady národní bezpečnosti, když zpráva vyšla -, zpráva nepřímo přiznává, že jde o významnou eskalaci role Washingtonu:

„Vláda se snažila udržet většinu zpravodajských informací z bojiště v tajnosti z obavy, že to bude považováno za eskalaci a vyprovokuje to ruského prezidenta Vladimira Putina k širší válce. Američtí představitelé nechtěli popsat, jakým způsobem získali informace o velitelstvích ruských vojsk, protože se obávali ohrožení metod jejich sběru. Po celou dobu války však americké zpravodajské služby využívaly ke sledování pohybu ruských vojsk různé zdroje, včetně utajovaných a komerčních satelitů.“

Dále se jedná o sledování větších pohybů ruských vojsk a techniky, které je považováno spíše za „rutinní“ zpravodajskou pomoc s využitím satelitů – jako tomu bylo v období před invazí, kdy se ruské síly shromažďovaly podél hranic a v Bělorusku. Nyní je však zjevně velkým a rozšiřujícím se prvkem zesílené zachycování komunikací americkými zpravodajskými službami.

Zprávy NY Times přinášejí i následující zajímavou, ne-li znepokojivou informaci o vyhlídce na přímou eskalaci války mezi Moskvou a NATO v blízké budoucnosti:

„Ne všechny údery byly provedeny s pomocí amerických zpravodajských služeb. Úder, který byl o víkendu proveden na místě na východě Ukrajiny, které navštívil generál Valerij Gerasimov, nejvyšší ruský uniformovaný důstojník, nebyl podle několika amerických představitelů podpořen americkou rozvědkou. Spojené státy si zakazují poskytovat zpravodajské informace o nejvyšších ruských představitelích, uvedli úředníci.“

A pokračuje: „Americké zpravodajské služby však byly rozhodující pro smrt jiných generálů, přiznali úředníci.“

V některých případech se má za to, že ruská centralizovaná struktura vojenského velení a taktika na bojišti ponechává nejvyšší důstojníky příliš odhalené a v kombinaci se „špatnou disciplínou“, včetně způsobu využívání komunikace, je přítomnost generálů snadněji zjistitelná, pokud se vyskytuje v blízkosti frontové linie ukrajinské armády a jejích amerických podporovatelů.

Čerstvá zpráva NYT bude bezpochyby v Moskvě čtena a vnímána jako nehorázná přiznaná eskalace ze strany Washingtonu. Kreml již dříve varoval, že bude hnát k „odpovědnosti“ vnější země dodávající zbraně a další formy pomoci – a že „rozhodovací“ centra včetně Kyjeva budou vystavena zvýšenému útoku. Mezitím se zdá, že údery řízenými střelami dokonce až na západ od Lvova se tento týden skutečně rozšiřují.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x