Dolarizace vydává zahraniční ekonomiky na milost a nemilost režimu USA

dolar

Dolarizace skutečně přináší ekonomické výhody, ale tvůrci Latinskoamerické politiky by měli zvážit i geopolitické dopady dolarizace.

dolar

Argentinský prezidentský kandidát Javier Milei – který by mohl v parlamentních volbách koncem tohoto měsíce skutečně zvítězit – proslul svými plamennými projevy a libertariánskými názory od centrálního bankovnictví po vládní výdaje. Mileiho navrhovaná politika – pokud ji bude schopen skutečně realizovat – by mohla argentinské ekonomice výrazně pomoci zotavit se z desetiletí trvajícího marasmu způsobeného neúměrnými vládními výdaji a měnovou inflací.

Mezi Mileiho postoje však patří i jeho výzva k dolarizaci Argentinské ekonomiky. Není jasné, zda Milei usiluje o měnovou konkurenci v rámci Argentiny, nebo zda usiluje o „úplnou“ dolarizaci. V prvním případě by bylo dolaru pouze umožněno otevřeně konkurovat ostatním měnám. Naproti tomu úplná dolarizace by znamenala úplné opuštění Argentinského pesa a přijetí Amerického dolaru jako státem preferované měny.

Na stránkách mises.org se autoři Simon Wilson a Kristoffer Hansen již zabývali některými ekonomickými problémy, které s sebou dolarizace přináší. S plnou dolarizací jsou spojeny i geopolitické problémy. Dolarizované země se otevírají snadnější kontrole ze strany Amerického režimu, pokud se Washington rozhodne, že chce na dolarizovanou zemi uvalit hospodářské sankce. Dopad sankcí v rámci dolarizované ekonomiky může mít obzvláště ničivé účinky na obyčejné lidi, kteří musí používat dolary při každodenních transakcích.

Přinejmenším k tomu došlo v Panamě v letech 1988 a 1989. Panamská ekonomika byla plně dolarizovaná již několik desetiletí, když vláda USA uvalila na tuto zemi hospodářské sankce v rámci snahy Americké vlády dopadnout Manuela Noriegu. Plná dolarizace vedla částečně k silnému hospodářskému poklesu, který sice Noriegovi příliš neprospěl, ale ožebračil běžné uživatele dolaru v zemi.

Ačkoli si Argentinci mohou myslet, že je nepravděpodobné, že by se USA snažily uvalit na zemi sankce – a tudíž jsou tyto geopolitické obavy irelevantní -, USA v posledních letech stále častěji používají ekonomické sankce proti režimům, které se Washingtonu nelíbí. Každý režim, který uvažuje o dolarizaci, by měl přinejmenším zvážit, jak může dolarizace zvýšit potenciál USA pro přímou politickou kontrolu nad dolarizovanými ekonomikami.

Nominální Panamskou měnou je balboa, která je však v oběhu pouze ve formě mincí a je vázána na dolar v poměru 1:1. Při většině transakcí se používá Americký dolar, Panama nikdy neměla vlastní centrální banku a dolar funguje v Panamě jako zákonné platidlo již více než sto let. To znamená, že Panamská ekonomika je nyní – a od liberalizace ekonomiky v 70. letech 20. století – plně integrována do finančního systému USA.

To s sebou nese některé nesporné výhody. Jak poznamenal Juan Luis Moreno-Villalaz:

„Jednotný měnový systém eliminuje devizové riziko, měnový nesoulad a spekulativní útoky, které jsou tak běžné v jiných zemích s centrálními bankami a „suverénními“ penězi. Absence „politických rozhodnutí“ týkajících se měnových nebo kurzových záležitostí snižuje riziko, protože vnější investoři potřebují méně informací.“

Vzhledem k této relativní stabilitě a hospodářské integraci je však role Amerických bank v Panamě neobyčejně velká a běžní spotřebitelé a podnikatelé používají Americké banky a dolary k provádění každodenních transakcí. Vzhledem k tomu, že vláda USA může tyto Americké banky a jejich platební systémy přímo regulovat, je Panamská ekonomika bezprostředněji ovlivňována domácí politikou USA, včetně exekutivních příkazů Amerických prezidentů.

Ne že by nedolarizované ekonomiky byly vůči tomu imunní. V moderním světě i nedolarové ekonomiky používají dolary ve velké míře. Dolary jsou klíčem k eurodolarové ekonomice – včetně petrodolaru – a dolary se ve velké míře používají v mezinárodním obchodě. Odříznutí přístupu k dolarům může být použito jako zábrana proti mnoha zemím, pokud by USA chtěly proti těmto zemím uvalit hospodářské sankce. Tento jev jsme v posledních letech viděli v podobě nových sankcí USA proti Rusku a Íránu. Lze tedy oprávněně dojít k závěru, že dolar může být použit jako zbraň proti zemím bez ohledu na to, zda se tyto země dolarizovaly, či nikoli. To je do jisté míry pravda, ale zkušenosti z Panamy naznačují, že plná dolarizace zvyšuje a rozšiřuje citlivost zahraniční ekonomiky vůči politice USA.

Dolarizace a sankce USA proti Panamě
Problém dolarizace Panamy se stal akutním v letech 1988 a 1989, kdy se Spojené státy zapojily do úsilí o zatčení generála Manuela Noriegy a jeho souzení za různé drogové zločiny ve Spojených státech. Noriega byl od konce 70. do poloviny 80. let 20. století ceněným neoficiálním agentem CIA a Amerického režimu. Na příkaz Americké vlády poskytoval prostředky Contras v Nikaragui a umožňoval CIA provádět špionážní operace ze základen v Panamě. Jako faktický vládce Panamy po většinu 80. let byl zkrátka jedním z mnoha „silných“ spojenců Amerického režimu v Latinské Americe. Když však Noriega začal prosazovat větší nezávislost na Washingtonu, Americký režim se proti němu obrátil a usiloval o jeho vydání.

V roce 1988 byly následně uvaleny hospodářské sankce. Podle zprávy Generálního účetního úřadu z roku 1989 doporučilo ministerstvo zahraničí Americkým bankám, aby „nevyplácely finanční prostředky Noriegovu režimu.“ Zpráva pokračuje: „Dne 11. března 1988 prezident [Reagan] … vyhlásil program na omezení toku Amerických dolarů do Panamy. Jeho součástí byl požadavek, aby všechny platby, které Panamě náleží z provozu Komise pro Panamský průplav, byly uloženy na vázaný účet zřízený u Federální rezervní banky v New Yorku.“ USA rovněž pomáhaly Noriegovým protivníkům v Panamě ve snaze „zmrazit Panamská aktiva ve Spojených státech, což nakonec vedlo k uzavření domácích Panamských bank v březnu 1988.“

Sankcemi se nepodařilo Noriegu přesvědčit, aby se vzdal, ale značně poškodily Panamskou ekonomiku. Jak popisuje politolog Benjamin J. Cohen:

„Panamská aktiva v Amerických bankách byla zmrazena a veškeré platby a převody v dolarech do Panamy byly zakázány, čímž došlo k demonetizaci ekonomiky. … Dopad na ekonomiku byl zničující, přestože se Panamské úřady urychleně snažily vytvořit náhradní měnu, především vydáváním šeků ve standardizovaných nominálních hodnotách, o nichž doufaly, že je příjemci budou považovat za hotovost.“

Sankce mohly snížit hospodářský výkon Panamy až o 20 %, přesto je pozoruhodné, že USA ani nevyužily celý svůj arzenál hospodářských sankcí. Vzhledem k rozsáhlé dolarizaci Panamské ekonomiky mohly USA Panamskou ekonomiku snadno dále zničit „omezením … mezibankovních převodů Amerických dolarů.“

Někteří historici a ekonomové zkoumali, do jaké míry byla Panama v důsledku dolarizace vydána na milost a nemilost americkým sankcím. Cohen dochází k závěru, že „z politického hlediska … byla Panama obzvláště zranitelná ve vztazích s Washingtonem.“ Ve studii nazvané „Úplná dolarizace: Případ Panamy“ autoři dospěli k závěru, že:

„Pozastavení plateb (v důsledku zmrazení Panamských účtů v New Yorku) by mohlo být rizikem spojeným především s dolarizovanou ekonomikou, vzhledem k tomu, že režim dolarizace vede k velké přítomnosti zahraničních bankovních účtů. … Je pravda, že Spojené státy přerušily dodávky nové papírové měny a zmrazily Panamské bankovní účty v New Yorku. První opatření však mělo jen malý reálný negativní ekonomický dopad, zatímco účinnost druhého opatření nevyplývala z dolarizace jako takové, ale z velké role Newyorských bank v ekonomice. Druhá akce však byla zčásti důsledkem první akce.“

Jinými slovy, dolarizace pravděpodobně vedla k větší závislosti na Amerických bankách, což zase zvýšilo schopnost USA účinněji uvalovat sankce na Panamskou ekonomiku.

Jedním z nejpozoruhodnějších dopadů sankcí na Panamskou ekonomiku, která je dolarová, byla pravděpodobně skutečnost, že sankce měly tak velký dopad na obyčejné Panamce. V nedolarizované ekonomice může trvat déle, než sankce omezující přístup k dolarům pocítí většina obyvatel, zejména ta část populace, která není přímo zapojena do mezinárodního obchodu a financí. S dolary jako běžnou měnou každodenního použití však měly snahy o přerušení toku dolarů větší přímý dopad na ekonomiku. Ve studii pro Army War College z roku 1990 Kay. B. Witt dochází k závěru, že „průměrný Panamec nesl hlavní tíhu sankcí“, a lze také poznamenat, že sankce nejvíce pocítili občané dodržující zákony, kteří nebyli zapojeni do „neformální“ ekonomiky, kam dolary stále proudily nelegálními kanály. Noriegův režim však měl přístup jak k normální, tak k neformální ekonomice, a mohl tak pokračovat v přístupu k dolarům, i když obyčejní lidé rukama Amerických politiků značně trpěli. Witt připouští, že „sankce neměly na generála Noriegu a jeho věrné stoupence žádný významný vliv.“

Noriega byl ovšem nakonec počátkem roku 1990 po Americké invazi dopaden a sankce byly zrušeny. Je však poučné si všimnout, jak rychle a snadno dokázaly USA zničit Panamskou ekonomiku odříznutím od dolarů.

Dolarizace skutečně přináší ekonomické výhody, ale tvůrci Latinskoamerické politiky by měli zvážit i geopolitické dopady dolarizace.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
11 měsíců před

Po zroucení dolaru bude následovat dominovým efektem pád eura a ostatních měn, včetně české koruny. Zajímavým jevem je, že zatímco za Zemana Tošenovský vyprodal české zlato, a nyní česko nakupuje zpátky zlato za trojnásobnou výši. češi se asi domnívají, že se po pádu dolaru česká koruna úplně nezhroutí, když bude mít zásobu zlata. Stejně tak se zdá, že také švýcarský frank zůstane po pádu dolaru poněkud stabilní díky švýcarským zásobám zlata.

Last edited 11 měsíců před by Kim
1
0
Would love your thoughts, please comment.x