USA posílají Ukrajině těžké řízené střely s doletem 70 km pro použití s raketomety HIMARS, prozradil v úterý náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl.
Bílý dům dříve uvedl, že odpalovacím zařízením HIMARS bude poskytnuta „bojová munice“, kterou se obecně rozumí neřízené rakety s kratším doletem.
Kahl v úterý na konferenci pořádané Centrem pro novou americkou bezpečnost (CNAS), think tankem napojeným na demokraty, pro který dříve pracoval, uvedl, že vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém bude vybaven řízenými raketami GMLRS.
„Když někdy vidíte záběry odpalování MLRS, vypadá to jako salva několika raket, které vystřelí najednou. Takto tento systém opravdu nemá fungovat,“ řekl Kahl.
„GMLRS je přesně naváděná munice, a to velká – 500kilogramová munice,“ dodal. „Představte si GMLRS spíše jako účinek leteckého úderu, než jako odpálení celých salv. Jinými slovy, můžete toho udělat hodně s malým množstvím, nebo nepotřebujete mnoho, abyste dosáhli významného účinku.“
Když Bílý dům 1. června poprvé oznámil, že na Ukrajinu posílá odpalovací zařízení HIMARS, uvedl, že budou vyzbrojena „bojovou municí“, což se obecně chápalo jako přepadové rakety s doletem 32 až 60 km, vzhledem k tomu, že HIMARS je schopen odpalovat i balistické střely s doletem až 300 km.
„Dosah nezávisí na samotném systému, ale na raketách, které se používají,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin v televizním rozhovoru na začátku tohoto měsíce a dodal, že pokud USA vyšlou rakety dlouhého doletu, Rusko „vyvodí příslušné závěry a použije naše zbraně, kterých máme dostatek, abychom zasáhli ty objekty, které jsme ještě nezasáhli.“
Přestože USA původně přislíbily čtyři odpalovací zařízení a uvedly, že byla „předem rozmístěna“ v Evropě, podle Pentagonu na Ukrajinu dosud nedorazila. První skupina ukrajinských dělostřelců v současné době dokončuje výcvik na odpalovací zařízení, uvedl Kahl.
Odpalovací zařízení HIMARS je podle výrobce, společnosti Lockheed Martin, vybaveno jedním modulem, který může nést šest raket GMLRS. Odpalovací zařízení M270, které Velká Británie přislíbila Ukrajině, nese dva moduly pro dvojnásobné užitečné zatížení. Kahl neuvedl, kolik raket USA posílají.
Podle ruského ministerstva obrany přišla Ukrajina od začátku konfliktu o více než 500 vícenásobných raketových odpalovacích systémů a více než 1900 kusů dělostřelectva. Kyjev prosil své spojence na Západě o poskytnutí dalších zbraní a munice.
„Poskytneme Ukrajincům to, co potřebují ke stíhání cílů uvnitř ukrajinského území, po kterých chtějí jít,“ řekl Kahl na závěr svého vystoupení o HIMARS.
V pondělí úřady v Doněcké lidové republice oznámily nejsilnější ukrajinské ostřelování od roku 2015, přičemž „nerozlišující“ údery na město Doněck si vyžádaly pět obětí a téměř 40 zraněných civilistů. Mezi dopadajícími střelami byla 155mm munice používaná houfnicemi, které Ukrajině poskytly USA a další spojenci z NATO, uvedly úřady v donbaské republice a požádaly Rusko o další vojenskou pomoc.
Moskva ostřelování donbaských civilistů odsoudila jako „naprosto barbarské.“ Mluvčí generálního tajemníka OSN označil ostřelování porodnice v Doněcku za „zjevné porušení mezinárodního humanitárního práva.“